Neon, Brezilya’nın işçi sınıfı için en büyük banka olma arayışında gelirini üç katına çıkardı – Teknolojik Haberler


Ne zaman Pedro Conrade Brezilya dijital bankasını kurdu Neon 2016 yılında, ülkesindeki geleneksel bankacılıkla ilgili hizmet ve maliyetlerden bıkmış olan 23 yaşında bir işletme okulu öğrencisiydi.

“Bankacılıkta yılda 200 dolar ödemek için ayda 300 dolar kazanıyordum” diye hatırlıyor. “Süper pahalıydı ve servis korkunçtu. İ yerleşik bankalarla feci bir ilişkisi vardı.”

Birçok girişimcinin yaptığı gibi, Conrade yaşadığı bir acı noktayı çözmek için yola çıktı: uygun fiyatlı ve erişilebilir finansal hizmetlerin eksikliği. Neon’u özellikle, nüfusunun daha zengin üyeleri ile daha düşük gelirli sakinler arasında büyük bir boşluğa sahip olduğu bilinen Brezilya’da eşitsizliği azaltma misyonuyla kurdu. Odak noktası Brezilya işçi sınıfının bankaya ihtiyacı olmayan nüfusu üzerindedir.

Bir ABD yayınıyla yaptığı ilk röportajda Teknolojik Haberler’a “Brezilya’da yetersiz hizmet alan insanlara yardım etmek ve onlara finansal eğitim ve bankalarla daha iyi bir ilişki sunmak istedim” dedi. “Harcamalarını daha iyi anlayabilmeleri için bir mobil uygulamaya bağlı ön ödemeli kart sunarak başladık.”

Conrade, Neon’un Brezilya’da aylık, işlem veya başka herhangi bir ücret talep etmeyen ilk dijital banka olduğunu iddia ediyor.

“Aslında onlara, finansal hayatlarını daha iyi anlamalarına, hayatlarında ilk kez krediye erişmelerine ve oradaki en ucuz krediye yardımcı olurken, başka bir bankaya ödeyecekleri yılda 200 doları geri veriyoruz” dedi.

Conrade bir noktada, Neon’un müşteriler için birincil ilişki haline gelmesi için saf bir dijital hesaptan daha fazlası olması gerektiğini fark etti. Böylece kredi kartları, bireysel krediler, bordro kredileri, bankamatikte geri ödeme ve çeşitli ödeme şekilleri gibi çeşitli ürünler ekledi.

Conrade, “Brezilya’da bordro kredileri için zaten büyük bankalarla rekabet eden en büyük oyuncuyuz” dedi. “Bizim segmentimizde teminatsız kredi vermeye çalışırsak, penetrasyonu %50’den fazla artırmamız zor olur.”

Neon’un yaklaşımı, girişimin büyümesi ve finansman geçmişi herhangi bir gösterge ise, Brezilya nüfusu ile rezonansa giriyor gibi görünüyor.

Şubat ayında, Neon kabarık a 300 milyon dolarlık D Serisi şirkete 1,6 milyar dolar değerinde olan ve resmi olarak tek boynuzlu at statüsü veren finansman. İspanya’nın BBVA’sı, dikkate değer olan miktarın tamamını sağladı. dünyanın en büyük finans kurumları. Conrade’e göre, BBVA’nın yatırım yapma koşulu, tüm turu almasıydı.

Conrade, “Diğer firmalara hayır demek zorunda kaldım,” diye açıklıyor. “Ama bizOnları harika bir ortaklık olarak görün. Onlar saf bir azınlık yatırımcısı, ancak özellikle Latin Amerika ve kredi işletme yatırımlarında çok fazla bilgiye sahip oldukları için onları çok stratejik ve VC’lerden ve özel sermayelerden farklı olarak görüyoruz.”

BBVA başkanı Carlos Torres Vila, o tarihte yaptığı bir açıklamada, Neon’un “müşteri edinme rakamlarının gösterdiği gibi, “Brezilyalıların finansal ihtiyaçlarına bağlı bir teklife sahip olduğunu kanıtladığını” söyledi. Ayrıca, Brezilya kadar potansiyele sahip bir pazarda bu kadar çevikliğe sahip ürünleri nasıl piyasaya sürdüğü göz önüne alındığında, hızla büyümeye devam etme kapasitesine sahip.”

Peki, ne kadar hızlı büyüdü? Metrikleri etkileyici. Fintech’in bugün iki segmente ayrılmış 16 milyona yakın müşterisi var: tüketici ve mikro girişimciler. Birincisi müşteri tabanının %70’ini, ikincisi ise %30’unu oluşturuyor. Neon, soloprenörler için bankacılık hizmetlerinden daha fazlasını sunuyor, aynı zamanda QuickBook benzeri muhasebe hizmetleri de sunuyor.

Conrade, “Brezilya’da bu segmente odaklanan tek banka olduğumuza inanıyorum” dedi. “Bu yüzden onlara daha iyi hizmet vermek için ürünümüzü şekillendiriyoruz.”

Conrade, kesin gelir rakamlarını açıklamayı reddederken, Neon’un gelirini 2021’de 3 kat artırdığını paylaştı ve şirketin bu yıl en az iki katından fazla olmasını beklediğini söyledi. Yine geçen yıl, Neon çalışan sayısını 800’den 1.600’e çıkardı ve bu yıl 700 çalışanı daha işe almayı planlıyor. Genel olarak Neon, BlackRock, General Atlantic, Monashees, PayPal, Quona Capital, Vulcan Capital ve diğerleri gibi destekçilerle bugüne kadar 726 milyon dolar topladı. Bugün 1.800 çalışanı var. Kısmen, tekliflerini desteklemek için tasarlanmış bir dizi stratejik satın alma yoluyla büyüdü.

Resim Kredisi: Neon

Conrade, “Brezilya’daki ortalama işçi ve düşük gelirli nüfus için en büyük banka olmayı amaçlıyoruz” dedi. “Amaç odaklı bir şirketiz. Ne zaman yerleşik şirketlerden üst düzey yönetici işe alsak, neden daha iyi marjlara sahip olabilecek premium müşterilerin peşinden gitmediğimizi soruyorlar. Onlara, ‘Bunun için burada değiliz. Bu belirli segmente odaklanmak ve onlara daha iyi hizmet verilmesine yardımcı olmak istiyoruz.’”

Neon’un hedeflerine ulaşmayı umduğu yollardan biri, müşterilerinin kredi geçmişlerini oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Örneğin, faturalarını arka arkaya üç kez öderlerse, onlara bir tasarruf özelliği sunar. Ayrıca Conrade’in kullanması “süper basit” olarak tanımladığı bir yatırım ürününe de sahiptir.

Neon, parasını iki kısımda kazanıyor – %50 kredi işlerinden faiz tahakkuklarından ve %50 takas ve dalgalanmadan.

Şirket büyümeye odaklandığından henüz kârlı değil, ancak Conrade şirketin “yakında kârlı olma yönünde” hareket etmesini bekliyor.

Kurucu, ilerlemeye devam ederken, yeni esnek hibrit çalışma modeliyle ABD’deki teknoloji yeteneğinden yararlanmaya hevesli. Neon da planlıyor sigorta gibi yeni iş sektörlerine ve krediler ve garantiler gibi diğer kredi alternatiflerine girin.

Conrade, “Veri zekasının sürekli kullanımını daha fazla kredi vermek, daha fazla müşteriyi tanımayı mümkün kılmak ve puanlarını yükseltmelerine yardımcı olmak için önemli bir araç olarak görüyoruz” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/tracking-neons-impressive-growth-while-serving-the-underbanked-population-of-the-brazilian-working-class/

Yorum yapın