Nefret Çığır Açarken Tonlarca Büyük Reklamveren Twitter’a Saldırıyor


dan Twitter’ı 420chan’a Dönüştürmek borç

Yeni bir rapor iddia ediyor ki Twitter’ın en büyük reklamverenlerinin üçte birinden fazlası yeni sahibin kararsız ve öngörülemez doğası, nefreti zımnen teşvik etmesiyle birleşince, siteyi harcayacak parası olan markalar için giderek daha az hoş karşılanır hale getirdiğinden, artık reklamlarını platformdan kaldırdılar.

The Post’un dijital pazarlama trendleri üzerine marka analizi sunan Pathmatics’ten aldığı veri analizine göre, ilk 50’den 14’ü de dahil olmak üzere düzinelerce en iyi Twitter reklamvereni, Musk’ın sosyal medya şirketini kaotik bir şekilde satın almasından bu yana birkaç hafta içinde reklam vermeyi bıraktı.

Analize göre, Musk’ın satın almasından önceki altı ay içinde şirket ana babaları sitedeki en iyi 100 ABD’li reklamcı arasında yer alan Jeep ve Mars candy gibi mavi çipli markaların reklamları en az 7 Kasım’dan beri orada görünmüyordu. Musk, 27 Ekim’de sitenin sahipliğini üstlendi.

[….]

Pathmatics verilerine göre ilaç şirketi Merck, tahıl üreticisi Kellogg, Verizon ve Samuel Adams bira üreticisi Boston Beer de son haftalarda reklamlarını durdurdu. Şirketler, The Post’tan gelen yorum taleplerine yanıt vermedi.

Makale, özellikle tarihsel olarak Twitter’a tonlarca trafik çeken Dünya Kupası gerçekleşirken, tüm bunların zamanlamasının harika olmadığını belirtiyor.

Ve reklamverenlerin neden kaçtığını öğrenmek istiyorsanız, belki de bunun nedeni, önceki rejimle karşılaştırıldığında sitede nefret söyleminin artık süper viral olmasıdır. Twitter yangın hortumuna erişimi olan Tufts tarafından yapılan başka bir araştırma, nefret ve tacizin şimdi çok daha sık bulundu viral olan tweetlerde.

Musk’ın devralınmasından önceki aylarda araştırmacılar, ilk 20 listedeki üç tweet’ten yalnızca birinin, bu durumda Yahudilere karşı gerçekten nefret dolu olduğunu düşündüler. Diğerleri ya başka bir kişinin nefret dolu sözlerinden alıntı yapıyor ya da ilgili anahtar kelimeleri nefret içermeyen bir şekilde kullanıyordu.

Musk’ın Twitter’ı devralmasından sonraki haftalarda, aynı analiz, potansiyel olarak toksik bir dil içeren en popüler tweet’ler arasında nefret dolu tweet’lerin çok daha belirgin hale geldiğini buldu. LGBTQ+ karşıtı veya Yahudi karşıtı gönderilerle ilişkilendirilen kelimelerin kullanıldığı tweet’ler için, her kategorideki ilk 20 gönderiden yedisi artık nefret dolu. Potansiyel olarak ırkçı bir dil kullanan popüler tweetler için, ilk 20’den biri nefret söylemi olarak değerlendirildi.

“Twitter’ın toksisitesi, Musk sonrası o binaya yürümeyi ciddi şekilde artırdı” diyor. Bhaskar ChakravortiTufts Üniversitesi’ndeki Fletcher Business School’da küresel işletme dekanı ve analizi yürüten Digital Planet’in başkanı.

Ve Musk’ın nefret kusanlara sürekli olarak hem zımni hem de açık onay verdiğini düşünürsek bu şaşırtıcı değil. Bu hafta başlarında ADL’nin başkanıyla alay etti ve bu da ton Musk’ın anti-semitik görüşlerini nasıl açıkça desteklediğinden neşeyle bahseden insanlardan gördüğüm tweetlerin sayısı. Benzer nefret ve taciz kampanyalarını yürüten insanlarla düzenli olarak etkileşime giriyor ve bunların kültür savaşı dolandırıcıları değil, güvenilir hesaplar olduklarını oldukça açık bir şekilde öne sürüyor.

Açıkçası, tüm durum tuhaf. Reklamverenlerin kefaletle serbest bırakılmasından şikayet ederken ve bunun sorumluluğunu almayı reddederken, aynı zamanda nefret ve tacizi kışkırtıyor. Bunların hiçbirini anlamıyor mu, umursamıyor mu, yoksa nefret ve tacizin daha fazla kullanıma yol açacağını ve bunun sihirli bir şekilde reklamverenlerin geri gelmesini sağlayacağını mı varsayıyor?

Bu arada, Twitter’a her giriş yaptığımda reklam kalitesinin giderek kötüleştiğini fark ettim. Eskiden oldukça göz ardı edilebilir reklamlara sahip büyük markalardı. Şimdi rastgele dini reklamlar görmeye devam ediyorum, bunlardan biri tam anlamıyla Tanrı’yı ​​öven bir tweet, diğeri ise Scientology için.

Bunların, Musk’ın alacaklılarına ödeme yapmasına izin verecek şekilde farkı telafi edeceğinden bir şekilde şüpheliyim.

Filed Under: reklamcılar, iş modelleri, elon musk, nefret

şirketler: twitterKaynak : https://www.techdirt.com/2022/11/23/tons-of-big-advertisers-are-bailing-on-twitter-as-hate-runs-rampant/

Yorum yapın