Neden Temel Değerlere İhtiyacınız Var?


Sabahları seni ne kaldırır? Cidden düşün. Alarmınız çalar; neden yataktan kalkıyorsun? Elbette, birçok yetişkin faturaları ödemek, bir aileyi geçindirmek ve harika bir tatil için para biriktirmek zorunda olduklarını söylerdi ama daha fazlası olmalı, değil mi? Her şey parayla ilgili olamaz mı? Her şey parayla ilgili olsaydı, size iyi ödeme yaparlarsa en kötü şirkete gidersiniz ve sizin için iyi bir değer sağlayan korkunç bir işte kalırsınız. Gerçek şu ki, para kalkma nedenimizin bir parçasıdır, ancak her gün devam etmemizi sağlayan şey bundan çok daha derindir. Temel değerlere ve kim olduğumuza, bilebileceğimizden daha fazla bağlı.

Ortalama bir yetişkin yaklaşık Günde 35.000 karar. Ancak, bu kararları almanın arkasındaki süreci neyin yönlendirdiğini hiç merak ettiniz mi? Seçimlerinizi neyin etkilediğini biliyor musunuz?

Hayatta verdiğiniz hemen hemen tüm kararlar temel değerlerinizden kaynaklanır. Temel değerleriniz, temel inançlarınızı kapsar. Davranışınızı dikte ederler ve yaptığınız kararları vermenize yardımcı olurlar.

Özellikle günümüzün modern uzak iş yerinde başarılı olmak istiyorsanız hem kişisel hem de iş temel değerleri çok önemlidir. Ayrıca bu değerler, eylemlerinizi yönlendirmek için çeşitli durumlara tekrar tekrar uygulayabileceğiniz geniş kavramlardır. Bu makalede, temel değerlere, neden önemli olduklarına ve sizinkini nasıl keşfedeceğinize derinlemesine bir göz atacağız.

Temel Değer nedir? Temel Değerler Anlamı

Temel değerler

Temel değerlerin geniş tanımı, bir bireyin veya kuruluşun faaliyet gösterdiği bir dizi temel inanç, ideal veya uygulama olmasıdır. Bir kişi veya kuruluşun diğerlerine karşı davranış biçimine rehberlik eden temel bakış açılarıdır.

İnsanlar ve kuruluşlar genellikle yaklaşık 10 veya daha az temel değere sahiptir. Kendiniz veya şirketiniz için temel değerleri belirlemek, zorlu durumlarda yapı ve rehberlik sağlayabilir. Örneğin, temel değerlerinizden birinin dürüstlük olduğunu varsayalım. Bu durumda, belirli bilgi parçalarını gizli tutup tutmamaya siz karar verirsiniz.

Temel değerleri daha iyi anlamak için kişisel ve ticari temel değerlere bakalım.

Kişisel Temel Değerler nelerdir?

Temel değerler, insanların seçimlerini ve eylemlerini yönlendiren standartlardır. Genellikle, değerlerimiz üzerindeki olası etkilerine göre kararlar veririz. Ancak çoğu zaman bunu bilinçsizce yaparız. Bunun nedeni, temel değerlerimizin belirsiz etkileri olabileceğinin farkında olmamızdır.

Temel değerler davranışı etkiler ve inançları oluşturur. Bu nedenle, kişisel temel değerler kişisel gelişim için önemlidir. Güçlü yönlerinizi, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak akıllı kararlar vermeniz için size rehberlik edebilirler.

Kişisel değerlere örnek olarak dürüstlük, sadakat, güvenilirlik, tutarlılık ve bağlılık gösterilebilir. Mutlu ilişkiler içinde olan insanlar genellikle eşlerinin aynı değerleri paylaştığını söyler. Bu, her ikisinin de hayatlarını nasıl yaşayacaklarını belirleyen aynı temel değerleri paylaştığı anlamına gelir.

İdeal bir dünyada, tüm temel inançlarımız olumlu olacaktır. Ancak ideal bir dünyada yaşamıyoruz ve açgözlülük ve kişisel çıkar gibi değerler var. Zorlu bir durumda hayatta kalmak zorunda kaldıysanız veya korku içinde yaşıyorsanız, olumsuz değerler gelişebilir.

Kişisel Temel Değerlerinizi Nasıl Keşfedebilirsiniz?

1. Değerlerinizi Yazın

Aşağıdaki temel değerler listesini gözden geçirin ve size en çok uyanları yazın. Duygularınızı ve davranışlarınızı en iyi tanımlayan değerleri seçin. Listemizde yoksa başka değerler de eklersiniz.

2. En Çok Hayran Olduğunuz İnsanları Düşünün

Değerler genellikle sevdiğimiz ve hayran olduğumuz kişilerde kişileştirilir. Birinde bir kaliteye hayran olduğumuzda, bunun nedeni genellikle bizim de değer verdiğimiz bir şeydir. Hayran olduğunuz 6 kişinin bir listesini yapın.

Bu, özverisi nedeniyle hayran olduğunuz bir iş arkadaşınızı veya empatileri nedeniyle bir aile üyesini içerebilir. Kahraman olduğunu düşündüğünüz kişileri de dahil edebilirsiniz. Örneğin, birçok insan Martin Luther King Jr.’a sosyal adalet için savaşma kararlılığından dolayı hayrandır.

Buradaki fikir, hayran olduğunuz 6 kişinin değerlerini not etmektir.

3. Deneyimlerinizi Düşünün

Değerlerinizi öğrenmek istiyorsanız, hayatınızın en iyi ve en kötü anlarını düşünün. Ardından, bu anların temel değerleriniz hakkında neler ortaya çıkardığını düşünün; örneğin, bir profesör olarak ödül kazanmak. Bu, liderlik ve başkalarını motive etmenin sizin için önemli olduğu anlamına gelir. Bu arada, olumsuz ve acı verici deneyimler size başkaları için empati ve şefkat öğretmiş olabilir.

4. Konsolidasyon Zamanı

Temel değerler ana listenizi oluşturduktan sonra, bunları birleştirmenin ve kategorilere ayırmanın zamanı geldi. Örneğin, iyimserliğiniz, motivasyonunuz ve ilhamınız varsa, hepsi tek bir kategoriye girebilir.

5. Merkez Temanızı belirleyin

Tüm temel değerleriniz kategorilere ayrıldıktan sonra grubu en iyi temsil eden bir kelime seçin. Ana kelimeye daha fazla bağlam kazandırmak için diğer kelimeleri grupta bırakabilirsiniz. Örneğin, sadakat, bağlılık ve dürüstlük gibi değerleri yazdıysanız,[bunlarıtemelbir”insanilişkileri”değerialtındagruplandırın[themunderacorevalueof“humanrelationships”

6. En İyilerinizi Seçin

Temel değerlerin sayısı kişiden kişiye değişir. Ancak, bunları beş veya on ile daraltmak her zaman en iyisidir. Listenizden yaşamınız için gerekli olan en önemli değerleri seçin. En iyi seçimlerinizin temel değerlerinizi yansıtıp yansıtmadığını görmek için her zaman listenize geri dönebilirsiniz. Aksi takdirde, doğru sırada olduklarından emin olmak için bunları her zaman ayarlayabilirsiniz.

İş Temel Değerleri nelerdir?

Kişisel temel değerler gibi, iş temel değerleri de işletmelerin faaliyet gösterdiği seçimler ve eylemler için yol gösterici ilkelerdir. konusunda yardımcı olacaklardır. pazarlama yaptığınız ve seçtiğiniz teknoloji. Bununla birlikte, şirketten şirkete farklılık gösterirler ve kişisel olanlarınızı ortaya çıkarmanız gerektiğinden çoğunlukla önceden ayarlanırlar.

Bir organizasyonun temel değerleri, bir amacı gerçekleştirmek için kullanılan çeşitli stratejiler ve herkesin birbiriyle nasıl etkileşime girdiği de dahil olmak üzere tüm faaliyetleri kapsar. Bunlar, organizasyonun çalışma etiğini belirleyen temel unsurlardır.

İş Değerlerinin Önemi

İş temel değerleri karar vermeyi kolaylaştırır. Bir kuruluş, temel değeri kalitenin arkasındaysa, herhangi bir ürünü ortadan kaldıracaktır. Bu değerler, potansiyel ve mevcut müşterilerin ve müşterilerin şirketin kimliği hakkında bilgi edinmelerini sağlar. Müşterilere şirketle iş yaparken ne bekleyecekleri konusunda bir fikir verirler. Sağlam bir temel değerler seti, bir şirketin rekabetçi bir pazarda bir adım öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Temel değerler, yeni çalışanları işe alırken bile yardımcı olabilir. İş arayanlar, kendileriyle aynı temel inançları paylaşan şirketlerde iş başvurusunda bulunma eğilimindedir. Temel değerler, bir şirketin kimliğini çeşitli şekillerde ayırt etmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, bir şirket piyasada ve işveren olarak daha rekabetçi hale gelebilir. Bunun nedeni, hem müşterilerinin hem de çalışanlarının ne anlama geldiğini bilmeleridir.

Forbes Dergisi’ne göre, “İşverenler yüzde 90 yeteneği yalnızca yüzde 10 karakter karşılığında takas etmelidir.” Bir şirketin üretkenliği, aynı temel değerleri paylaşan benzer düşünen çalışanları kendine çektiğinde artabilir. Ek olarak, temel değerlerine bağlı kalan şirketler, sadakati teşvik edebilecek bir bütünlük gösterirler.

İş temel değeri de davranışı etkiler. Belirli değerleri tanımlamak ve uygulamak, çalışanlara şirket için daha fazlasını yapma konusunda ilham verebilir. Temel değerler, koşullar ne olursa olsun çalışma ortamını şekillendirmeye ve yüksek performansı korumaya yardımcı olabilir.

İş Temel Değerleri Nasıl Belirlenir

1. Sorumlu Olmak İçin Birini Atayın

Bu süreçten Sorumlu Birinin seçilmesi esastır. Bir kişi veya bir grup birey olabilir. Hesap verebilirliğin nasıl korunacağına karar verin ve asıl odak noktasının hevesli değerlere değil, temel değerlere odaklanmasını sağlayın. Önemsiz görünebilir, ancak günlük hayatınızın bir parçası olarak sürekli içinde olduğunuzda, elde etmeyi umduğunuz şey arasındaki farkı söylemek zor olabilir.

2. Herkesi gemiye alın

Herkesi gemiye almak çok önemlidir. Farklı organizasyon becerilerine sahip farklı bir grup insan faydalı olabilir. Buna yöneticiler, yöneticiler, ürün geliştiriciler, cephe çalışanları ve müşteri hizmetleri temsilcileri dahildir. Ayrıca yarı zamanlı çalışanlar ve hatta stajyerler bile yardımcı olabilir.

Yönetici liderlik ekibinden, üst düzey yöneticiden veya kurucu ortaklardan da taahhüt almaya çalışın. Temel değerlere sahip olmanın neden önemli olduğu ve ne gibi bir fark yaratabilecekleri konusunda onları tartışmalara dahil edin?

3. İlham Alın

Yapabileceğiniz bir sonraki şey, sektörünüzdeki diğer şirketleri bulmak ve bunun ötesinde size ilham vermek. Temel değerler listesine göz atın. Her birini dikkatlice gözden geçirmek için zaman ayırın. Size ve şirketinize en çok uyanı seçin. Ayrıca, bu temel değerin neden sizinle ve şirketinizle rezonansa girdiğini de not etmelisiniz.

4. Girdi İsteyin

Şirketinizin temel değerlerinin kaba bir taslağını elde ettikten sonra, kuruluşunuzdaki insanlardan katkılarını isteyin. Söyleyeceklerine açık olun ve söyleyecekleri yararlı her şeyi dahil edin.

5. Netleştirin

Şirketinizin temel değerlerine sahip olduğunuzda, bazı şeyleri netleştirmenin zamanı geldi. Bu temel değerlerin kuruluş için ne anlama geldiğini anlamak için biraz zaman ayırın. Bu adımın biraz zaman alabileceğini ve birkaç kez tekrarlanabileceğini unutmayın, bu yüzden hayal kırıklığına uğramayın.

6. Dahili Geri Bildirim Alın

Artık temel değerlerin nihai listesini kuruluştaki herkese sunabilirsiniz. Bir Soru-Cevap oturumu düzenleyin ve endişelerinizi dikkate alın.

Örnekler

İşte bazı değer örnekleri. Bu, eksik olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şeyi ekleyebilmeniz için temel değer örneklerinin kapsamlı bir listesi değildir. Ayrıca sizin için fikir üretmenize yardımcı olabilecek birçok farklı otomasyon aracı var.

 • Başarı
 • Hırs
 • İlgili
 • Hayır kurumu
 • İşbirliği
 • Yaratıcılık
 • Merak
 • güvenilirlik
 • Empati
 • teşvik
 • Heves
 • etik
 • mükemmellik
 • adalet
 • Aile
 • dostluklar
 • Esneklik
 • Özgürlük
 • Eğlence
 • cömertlik
 • Büyüme
 • Mutluluk
 • Sağlık
 • Dürüstlük
 • Mizah
 • bireysellik
 • yenilik
 • İstihbarat
 • Sezgi
 • Neşe
 • Nezaket
 • Bilgi
 • Liderlik
 • Öğrenme
 • Aşk
 • Bağlılık
 • Bir farklılık yaratmak
 • Motivasyon
 • iyimserlik
 • Açık fikirlilik
 • Tutku
 • mükemmellik
 • Verim
 • Kişisel Gelişim
 • Popülerlik
 • Güç
 • Profesyonellik
 • Dakiklik
 • Kalite
 • Tanıma
 • ilişkiler
 • Güvenilirlik
 • Dayanıklılık
 • Risk almak
 • Emniyet
 • Güvenlik
 • İrade
 • Hizmet
 • maneviyat
 • istikrar
 • Başarı
 • şükran
 • gelenekçilik
 • anlamak
 • Varlık
 • esenlik
 • Bilgelik

Çözüm

Önemli kararlar alırken sağlam bir temel değerler seti gereklidir. Örneğin, kişisel temel değerler amacınızı bulmanıza, güveninizi artırmanıza vb. yardımcı olabilir. Bu arada, iş temel değerleri karar vermek için çok önemlidir. Ayrıca potansiyel ve mevcut müşterilere, çalışanlara ve paydaşlara ilkelerini öğretirler.

Resim Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Teşekkürler!

Joe Martin

Joe Martin

Pazarlama Başkan Yardımcısı

Joe Martin şu anda küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olmak için önde gelen bir teknoloji ve pazarlama sağlayıcısı olan Scorpion’da pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Daha önce CloudApp’in Genel Müdürü ve CMO’su ve Adobe’de Pazarlama Başkanıydı. Sektörde 15 yılı aşkın deneyimi ve onu çalıştıran teknolojiyle, işletmelerin büyümesi için doğru yığının ve pazarlamanın nasıl oluşturulacağı ve kullanılacağı konusunda stratejik rehberlik sağlar. Joe, pazarlamacıların şirket büyümesini ölçeklendirmek için akıllı eğitime ve liderliğe ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Joe ile LinkedIn’de bağlantı kurun ve onu Twitter @joeDmarti’de takip edin.Kaynak : https://readwrite.com/why-you-need-core-values/

Yorum yapın