Neden enflasyon – kripto çöküşü değil – Bitcoin’i tanımlayacak?


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Kripto düştü. Kötü. Bitcoin 18 ayın en düşük fiyatında ve ortaya çıkan manşetler dramatik. Yine de, kripto çöküşü karşısında tüm umutlar kaybolmuş değil. Bitcoin’in düşen değerine rağmen, daha geniş ekonomik ortamın madeni paranın uzun vadeli benimsenmesini nasıl etkilediği görülmeye devam ediyor.

Neden? Niye? Çünkü Bitcoin kullanım durumları aslında küresel enflasyonun zemininde büyüyor. Değerlemenin ötesinde, Bitcoin bu piyasa çılgınlığı anında yeni faydalar buluyor. Crypto’nun en büyük ve en eski madeni parası, uluslararası ticarette onu keşfeden hükümetlerden dijital bir değer deposu arayan yatırımcılara kadar çeşitli cephelerde umut vaat ediyor. Kripto piyasası çöküşünün değil de enflasyonun neden önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i tanımlayacağına bakalım.

Bir değer deposu olarak Bitcoin

ABD’de enflasyon yüzde 8’e yükseldi, yatırımcılar, değer kaybetmeden değerini zaman içinde koruyabilen bir varlık olan bir değer deposu için çaresizdir. Geçmişte, altın denenmiş ve test edilmiş bir enflasyon riskinden korunma bahsi olmuştur. Bu sefer altın fonlarından 10 milyar dolar çekildi. yatırımcılar giderek daha fazla dönüyor daha yeni bir alternatife: Bitcoin.

Ve neden olmasın? Altın gibi, Bitcoin de nadirdir ve sınırlı bir arz sayılır. Yatırım olarak sahip olunan yaklaşık 2,6 trilyon dolar değerindeki altına kıyasla, Bitcoin’in 700 milyar dolarlık piyasa değerine atıfta bulunarak, Goldman Sachs Ocak ayında kripto para biriminin şu anda değer deposu pazarında %20 paya sahip olduğunu söyledi.

Bitcoin’in bir değer deposu olarak tamamen benimsenmesi için daha fazla piyasa olgunluğu gerektiğini belirtmek önemlidir. Olgun bir pazar, fiyat düşüşlerini göze alabilecek uzun vadeli yatırımcıları sayar. Benzer şekilde, altın gibi olgun bir piyasa, piyasa katılımcıları arasında ortak çerçevelere, ölçütlere ve sınıflandırmalara dayanır. Bu yılki kripto para birimi oynaklığı henüz olgun bir piyasayı yansıtmıyor.

Madeni paranın Nasdaq ve diğer risk varlıklarıyla artan korelasyonuna rağmen, Bitcoin hala değerini uzun vadede korumak için tasarlanmış mekanik olarak deflasyonist bir para birimidir. Yüzyılın başındaki internet balonu gibi, bugünün vahşi gün içi zirveleri ve dipleri bir şekilde ilk günlerinde devrimci bir eğilimin yutturmacasına ve finansallaşmasına bağlanabilir.

Dijital varlıklar daha geniş çapta benimsendikçe, kurumsal yatırımcıların ve kriptoya özgü fonların piyasada dengeleyici güçler olarak hareket ettiğini görmeyi bekleyin. Bu, çok ihtiyaç duyulan olgunluğu ve Bitcoin’i bir değer deposu olarak gören potansiyel olarak daha fazla alıcıyı sağlayacaktır.

Uluslararası ticaret ve yerleşimde Bitcoin

Hız, verimlilik, risk: Bu yüksek enflasyon dönemlerinde sınır ötesi dijital ödemenin de araştırılmasının birçok nedeni var. Örneğin, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yakın zamanda geliştirilen ortak bir dijital para birimi platformu için prototipler. Kod adı “Project Dunbar” olan bu gelişme, finansal kurumların ortak bir platformda birbirleriyle doğrudan işlem yapmak için merkez bankası dijital para birimlerini kullanabileceğini kanıtlıyor. Ancak bankalar için sorun, böyle bir projenin hayata geçmesine daha yıllar var.

Bu senenin başlarında, Dünya Ekonomik Forumu dijital para birimlerinin küresel ticaretteki faydalarını özetledi. Bunlar, finansal geçmişi paylaşmak ve ithalat ve ihracat için kredi sağlamak için halka açık bir blok zinciri defteri kullanmanın yanı sıra alternatif kredinin yanı sıra ödeme ödeme süresini günlerden dakikalara indiren hız içerir. Açık farkla en popüler kripto para birimi olduğu için Bitcoin, dijital paraların finansal ekosisteme girmesine öncülük etmek için iyi bir konumdadır.

Bunun olduğunu şimdiden görmeye başladık. Uluslararası toplumdan bu yılki yaptırımların ardından, Rusya Bitcoin’i kabul etmeyi düşünüyordu “dost” ülkelerden yaptığı petrol ve gaz ihracatının ödemesi olarak. Ülkenin yaptırımları aşma konusundaki bariz çaresizliğine rağmen, bu hareket uluslararası ticarette bir emsal oluşturacak ve yine Bitcoin’in daha fazla benimsenmesine yol açacaktır. Ticareti “dolarize etme” çabası, dijital para biriminde bu tür işlemler yapıldıkça Bitcoin’in oynaklığının azalmaya başladığını da görebilir.

Gelişmekte olan ekonomilerde Bitcoin

Ne yazık ki, dünyanın çoğunluğu bugünün ekonomik acısını paylaşıyor. Enflasyon, doların ötesindeki para birimlerinin satın alma gücünü aşındırıyor ve bu, özellikle gelişmekte olan ülkeler üzerinde sert bir etki yaratıyor. Türk lirasından Nijerya nairasına kadar, enflasyon pandemi sonrası toparlanma sancılarında yerel para birimlerini cezalandırıyor. Burada, ekonomik belirsizlik ve istikrarsızlık, daha fazla Bitcoin benimsenmesine yol açıyor.

Türkiye’de, ulusal para birimi dolar karşısında değer kaybetti Sonuç olarak, lira kullanan kripto para birimi işlem hacimleri, üç borsada günde ortalama 1,8 milyar dolara sıçradı. Bu arada Nijerya’da, benzer bir hikaye para birimi devalüasyonları ve yabancı para birimlerine sıkı erişim kontrolleri daha fazla Bitcoin’e yol açtı. Rusya’da da aynı şekilde.

Giderek artan bir şekilde, Bitcoin insanlar için bir değer deposundan daha fazlası olarak ortaya çıkıyor – bu, hiperenflasyona karşı bir koruma. Bunun nereye varacağı hala görülüyor. Büyümeyle birlikte, aşağıdakilere yol açan topluluk itmeleri olabilir El Salvador’da olduğu gibi ülke çapında daha fazla kripto para birimi benimsemesi.

Bundan sonra ne olursa olsun, Bitcoin etrafındaki konuşmaların ve bakış açılarının enflasyonla birlikte geliştiği açık. İster bir değer deposu olarak kriptoyu deneyen yatırımcılar, ister ticarette onu kullanan uluslararası bankalar ve hükümetler, isterse satın alma güçlerini korumaya çalışan nüfus olsun, yeni bir benimseme aşamasına giriyoruz.

Biraz tesadüfi olarak, artan ölçeklenebilirlik ile aynı zamanda artan benimseme meydana geliyor. Yıllar boyunca, Bitcoin nispeten uzun işlem süreleri nedeniyle geride kaldı. Ancak son zamanlarda, aşağıdaki gibi gelişmeler sayesinde ölçeklenebilirlik daha az engel haline geldi. Yıldırım Ağı ve katılan düğümler arasındaki hızlı işlemleri. Bitcoin, uluslararası ticarette ve toplumsal para biriminde işlevsel paranın yerini alacaksa bu çok önemlidir. Bu alanı izle.

Chen Li şirketinde dijital varlık VC’nin CEO’su ve kurucusudur. Youbi Başkenti.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’tan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/06/26/why-inflation-not-the-crypto-crash-will-define-bitcoin/

Yorum yapın