Ne düşüşü? Toplam bulut pazarı 2022’nin ilk çeyreğinde 126 milyar dolara ulaştı – Teknolojik Haberler


SaaS’tan altyapıya, platforma, CDN’lere (içerik veri ağları), yönetilen özel bulutlara, veri merkezi kiralamalarına kadar tüm bulut pazarını bir araya getirebileceğinizi bir an için hayal edin. Bir çeyrekte bunun değeri ne olurdu?

Synergy Research’teki insanlar yeterince kibardı. işi bizim için yapmak ve firmanın bulduğu rakam, önceki yıla göre %26 artışla 2022’nin ilk çeyreği için 126 milyar dolardı. Bu çok para, ancak bunun önemli bir kısmının, 44 milyar doların, yıldan yıla %36 artan altyapı ve platform segmentinden geldiğini düşünün.

54 milyar dolarlık bir diğer büyük dilim, Synergy’nin yönetilen özel bulut hizmetlerini, kurumsal SaaS ve CDN’yi kapsayan üç ana kategoriden geldi ve geriye kalan kategoriler arasında bölünmüş 28 milyar dolar kaldı – hala hapşırılacak bir şey yok.

Tüm bunların şaşırtıcı yanı, Synergy’de araştırma direktörü olan John Dinsdale’in, bulut hizmetleri bölümünün (grafiklerin en üstünde yer alır) üç yıl içinde iki katına çıkacağını ve pazarın diğer bölümlerinin büyümeye devam edeceğini tahmin etmesidir. tempolu bir tempo.

Toplam bulut pazarı büyümesini gösteren Sinerji Araştırması

Resim Kredisi: Sinerji Araştırması

Dinsdale, ekonomik bir gerileme olsa bile bulutun çekici bir seçenek olmaya devam edeceğine inanıyor. “Ekonomi her zaman şeyleri hem iyi hem de kötü çeşitli şekillerde etkiler. Ancak bulut hizmetleriyle ilgili olan şey, getirdikleri temel yararın tamamen çeviklik, esneklik ve yanıt verme ile ilgili olmasıdır” dedi.

“İşler finansal olarak zorlaştığında, bu aslında buluta geçiş için ek bir ivme sağlayabilir. Ekonomik durum ne olursa olsun bulut hizmetlerinde devam eden güçlü büyüme göreceğiz.”

Grafiğin en üstündeki sayılar, bulut hizmetlerinin farklı yönlerini temsil eder. Ortadaki rakamlar, özel veri merkezleri için kuruluşlara satılan donanımlar hariç, veri merkezi kiralama ile birlikte bulut veri merkezi sağlayıcılarına yapılan donanım satışlarıdır. Son üçte biri hiper ölçekli veri merkezi büyümesine bakarken, dünyanın en büyük bulut sağlayıcılarının işletmelerinin büyümesini desteklemek için artan miktarlarda veri merkezi gayrimenkulüne ihtiyaç duyduğunu gösteren bir başka önemli veri noktası.

Dinsdale, bu kategorilerden bazılarının kafa karıştırıcı olabileceğini kabul etti. “Yönetilen özel bulut bazen biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak bunlar genel bulut sağlayıcıları tarafından daha geleneksel şirket içi çözümlere alternatif olarak sunulan hizmetlerdir. Genel bulut sağlayıcısı, hizmetleri altyapılarında barındırıyor” dedi.

Bu teklifler ile daha genel genel bulut arasındaki en büyük farkın, müşterinin özel kaynaklara sahip olması olduğunu söylüyor. “Yönetilen özel bulutun çeşitli türleri vardır, ancak kilit nokta, belirli bir müşteriyi desteklemek için kullanılan bulut sağlayıcı altyapısının o müşteriye tahsis edilmiş ve paylaşılmamış olmasıdır; veya bir kurumsal müşteri için sanal özel hizmetler iş yükleri, diğer kurumsal müşterilerden açıkça yalıtılır. Sonuç olarak, bunlar genel bulut sağlayıcıları tarafından sağlanan yönetilen veya barındırılan hizmetlerdir. Kurumsal müşteriler kendi bulut altyapılarını satın almıyor veya sahiplenmiyor” dedi.

Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, bulut pazarı kazançlı, büyüyor ve zamanla daha fazlasını yapacak. Bunu bir düşün Snowflake tarafından yayınlanan yeni bir rapor iş yüklerinin yalnızca %25’inin genel bulutta olduğunu buldu. Bu, bulut altyapısı oyuncuları için, özellikle de Üç Büyük – Amazon, Microsoft ve Google – bir süre daha hızlı bir şekilde büyümeye devam etmek için bolca yer olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, SaaS iş modeli de hiçbir yere gitmiyor ve genişlemeye devam ediyor. Bu kategoride pazar liderleri Salesforce, Microsoft ve Adobe’dir, ancak bunu çoğu startup için varsayılan iş modeli olarak görüyoruz.

Synergy, yıl boyunca yukarıdaki grafiğin her bir bölümünde temsil edilen çeşitli kamu raporlarını bir araya getirir. İlk kez tüm verileri tek bir raporda topladılar.

Bilgili okuyucular, Nisan ayında Synergy verilerine dayalı olarak toplam ilk çeyrek bulut altyapısı gelirinde 53 milyar dolarlık bir rapor yayınladığımızı not edebilirler. Dinsdale, özet raporunda belirtilen 44 milyar doların yanı sıra barındırılan özel bulut gelirinin 8 milyar dolarını içerdiğini söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/29/what-downturn-the-total-cloud-market-reached-126b-in-q1-2022/

Yorum yapın