NASA’nın SLS roketi, 1 milyar dolarlık bir maliyetle ikinci bir mobil fırlatıcıya ihtiyaç duyuyorMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

NASA, astronotları aya göndermek için kullanmak istediği roket ve uzay aracının balon maliyetiyle yıllardır mücadele ediyor. Şimdi, roketi taşımak ve fırlatmak için kullanılan belirsiz, ancak hayati bir donanım parçasıyla ilgili önemli sorunları var: mobil fırlatıcı olarak bilinen bir iskele kulesi.

İçinde Perşembe günü yayınlanan korkunç raporNASA’nın genel müfettişi, roketin daha uzun bir versiyonunu barındırmak için gerekli olan mobil fırlatıcının ikinci bir versiyonunun en az 1 milyar dolara mal olmasının beklendiğini söyledi – NASA’nın 2019’da verdiği orijinal sözleşme değerinin iki katından fazla. inşa etmek için ek bir 2½ yıl alacaktı.

NASA, Space Launch System roketi için 668,7 milyon dolarlık bir mobil fırlatıcı inşa etti. NASA’nın Constellation programı iptal edildikten sonra bu program da muazzam maliyet artışlarına maruz kaldı, bu da ajansın kuleyi farklı bir roket olan SLS’ye uyacak şekilde yeniden tasarlaması gerektiği anlamına geliyordu.

Ancak bu mobil fırlatma kulesinin sadece üç görevden sonra değiştirilmesi gerekecek çünkü NASA, daha sonraki aya yolculuklar için roketin yüksekliğini yaklaşık 40 fit uzatacak daha güçlü bir üst aşamaya sahip olan SLS’nin farklı bir versiyonunu kullanmayı planlıyor. Artemis ay kampanyasında. SLS’nin sonraki versiyonu, ay yüzeyine yüzde 40 daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Eklenen fırlatma kulesi masrafı ve beklenen gecikme, genel müfettişin programla tanımladığı bir dizi sorundan sadece biriydi. Suçun çoğunu, “düşük performansı” ve “ML-2 projesinin kapsamını ve karmaşıklığını hafife alması” nedeniyle yüklenici Bechtel’e yükledi. ML-2, mobil başlatıcı 2’nin kısaltmasıdır.

Bechtel yetkilileri IG’ye maliyet artışının bir kısmının koronavirüs pandemisinden kaynaklandığını söyledi. Şirket birden fazla liderlik ekibinden geçti ve önemli bir ciro elde etti. IG raporuna göre bir noktada şirket yetkilileri NASA’ya “tasarımcı olmadıklarını ve normalde bu tür tasarımları yapmadıklarını” söyledi.

Bechtel sözcüsü Fred deSousa yaptığı açıklamada, şirketin fırlatıcıyı “başarıyla teslim etmeye kararlı olduğunu” söyledi.

“Proje, tüm fırlatma sistemlerinin paralel tasarım evriminden kaynaklanan proje karmaşıklığını ve gerekli değişikliği takdir etmeyen orijinal iyi niyet tahminlerinin ötesinde önemli bir maliyet ve zaman çizelgesi büyümesi yaşadı” dedi. “Ne yazık ki, Başmüfettiş’in raporu mevcut duruma neyin yol açtığına dair tam bir resim sunmuyor ve raporun maliyet artışlarının başlıca nedenleri hakkındaki kapsamlı sonuçlarına kesinlikle katılmıyoruz.”

IG ayrıca “NASA’nın yönetim uygulamalarının projenin maliyet artışlarına ve program gecikmelerine katkıda bulunduğunu” da tespit etti. Örneğin, uzay ajansı, roketin geliştirilmiş üst aşamasının nihai tasarımı tamamlanmadan önce sözleşmeyi Bechtel’e verdi.

Raporda ayrıca, Bechtel’in cansız çalışmasına rağmen, NASA’nın şirkete iyi performans anlamına gelen 8,2 milyon dolar ödül verdiği belirtildi.

IG, maliyet aşımlarının devam edebileceği konusunda uyardı, çünkü NASA projeye 435,6 milyon dolar harcadı ve inşaat henüz başlamadı. Bir analizin 1 milyar dolarlık fiyat etiketinde yalnızca yüzde 3,9’luk bir güven düzeyi bulduğunu ve bunun 1,5 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

İlk Artemis görevinde kullanılacak SLS roketi, ikinci kez bir dizi yakıt ikmali ve geri sayım testinden geçmesi planlanan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına geri döndü.

NASA, roketin ikinci aşamasında arızalı bir valf ve yakıt hatlarından birinde bir sızıntı keşfettikten sonra daha önceki bir test kısa kesildi. NASA, Orion uzay aracını bu yıl içinde herhangi bir insan olmadan ayın yörüngesine fırlatmayı umuyor.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/09/nasa-moon-rocket-ig-report/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın