NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, tam renkli görüntülerin ilk partisi


Bu sabah NASA, ajansın güçlü James Webb Uzay Teleskobu tarafından toplanan ve canlı bulutsuları ve egzotik galaksileri benzeri görülmemiş ayrıntılarla gösteren daha da heyecan verici görüntüler ve veriler yayınlıyor. Bu görüntü kadrosunun çarpıcı başlangıcı, gözlemevinin uzayda kaldığı süre boyunca yapabileceği bilim çeşitliliğini ortaya koyuyor.

Görüntüler, NASA ve Başkan Joe Biden’ın dün Beyaz Saray’daki özel bir brifing sırasında yayınladığı James Webb Uzay Teleskobu veya JWST’den alınan ilk resme katılıyor. Bu ilk resim – SMACS 0723 olarak adlandırılan gece gökyüzünün bir kısmı – Dünya’dan bakıldığında hepsi gökyüzünde bir kum tanesi büyüklüğünde küçük bir nokta halinde toplanmış baş döndürücü binlerce uzak galaksiyi gözler önüne serdi. NASA, görüntüyü Evrenin şimdiye kadar çekilmiş en derin kızılötesi görüntüsü olarak selamladı. Resimdeki bazı galaksilerden gelen ışık, JWST’ye ulaşmak için yaklaşık 13 milyar yıl yol kat etti.

Evrenin derinliklerine bakmak, JWST’nin yapmak için tasarladığı birçok inanılmaz şeyden sadece biridir. 21 fit genişliğindeki altın kaplamalı devasa aynası ile gözlemevi, uzak Evrenden, kendi Güneş Sistemimizdeki nesneler ve hatta uzak dünyaları çevreleyen ışıktan ışık toplamakla görevlidir. Bugünün görüntülerinin her biri, gözlemevinin heyecan verici bir yeteneğini sergiliyor – ve bunlar, olacakların sadece bir başlangıç ​​noktası. Daha lezzetli astronomik ikramlar sunmak için ömrünün yaklaşık 20 yılı kaldı.

Dün NASA, JWST’nin çeşitli araçlarını kalibre etmeyi resmi olarak bitirdiğini ve tüm farklı çalışma modlarını test ettiğini duyurdu; bu, gözlemevinin ve araçlarının tümünün veri toplamaya başlamaya hazır olduğu anlamına geliyor. Ve JWST için büyük bir yapılacaklar listesi var. Bilimin ilk yılı, kozmosun çeşitli gözlemleriyle ağzına kadar dolup taşmaktadır; bunların tümü, dünyanın dört bir yanından teleskopla değerli zaman geçirmek için rekabet içinde olan bilim adamları tarafından denetlenmektedir.

Bu ilk JWST görüntüleri göz kamaştırıcı olsa da, bunlar kozmik bir buzdağının sadece görünen kısmı, teleskop aynasını gökyüzünün çeşitli yerlerine doğrultana kadar tam olarak göremiyoruz.

JWST’nin ilk verileri ve tam renkli görüntüleri ve bunların bilim operasyonları için ne anlama geldiği hakkında daha fazlasını öğrenerek iştahınızı açın.

Bu gönderi gelişiyor ve geldikçe daha fazla resimle güncellenecek.

Stephan’ın Beşlisi

Stephan’ın Beşlisi
NASA, ESA, CSA ve STScI

Bu görüntünün sakinleri adına atıfta bulunur. Bu, evrensel yaşlarına tekabül eden mavi ve kırmızı parıldayan renkli bir dizi yıldızla çevrili beş galaksiden oluşan bir gruptur. Galaksilerden birinin aslında ön planda Dünya’ya daha yakın olduğu düşünülürken, geri kalanı tekrar tekrar bir başkasıyla yakın temasa geçiyor, şekillerini bozan ve sarmal kollarında bir yıldız doğum telaşına neden olan afet niteliğinde bir dans.

WASP-96 b

NASA, ESA, CSA ve STScI

JWST, Güneş Sistemimizin dışındaki bir gezegenin veya bir dış gezegenin atmosferinden süzülen spektrumu – veya ışığın bozulmasını – yakalayabildi. JWST’nin ilk tekrarları 1980’lerin sonlarında hayal edildiğinde kimsenin gerçekten hayal etmediği bir yetenek, ancak gözlemevinin yapabileceği en heyecan verici şeylerden biri olarak şekilleniyor.

1992 yılında gökbilimciler bilinen ilk ötegezegenlerin varlığını doğruladıve o zamandan beri, son birkaç on yılda bu uzak dünyaları avlamaya adanmış yepyeni bir alan ortaya çıktı ve gelişti. Spesifik olarak, bilim adamları, yüzeyinde bildiğimiz hayatı barındırmak için doğru koşullara sahip olabilecek bizimki gibi kayalık bir dünya olan Dünya 2.0’ın peşindeler. Bunu bulmanın bir yolu mu? Ne tür gazların bulunduğunu görmek için dış gezegeni çevreleyen havaya bakın. Atmosferin kimyasal yapısı bizimkine uyuyorsa, belki orada da yaşam vardır.

Şimdi, JWST bu aramada değerli bir araç olduğunu kanıtlayabilir. Şimdiye kadar, gezegenlerin atmosferlerindeki ışığı kırmak inanılmaz derecede zordu, çünkü bu nesneler hem küçük hem de soluk, genellikle yörüngelerinde döndükleri yıldızların ışığı tarafından boğuldular. Ancak hassasiyeti ve gücü ile JWST, uzak bir gezegenin etrafındaki çok ince gaz tabakasından süzülen ışığı toplayabilecektir. Gözlemevinin bu son görüntüyle yaptığı da tam olarak buydu. NASA’ya göre, Jüpiter’in kütlesinin yaklaşık yarısı kadar olan ve çoğunlukla gazdan oluşan dev bir gezegen olan WASP-96 b’nin atmosferinin spektrumunu gösteriyor.

Bu ötegezegen muhtemelen aradığımız yaşam türüne ev sahipliği yapmasa da, atmosferinde bazı ilginç bileşenler var. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde astrofizikçi olan Knicole Colon, bugün spektrumla ilgili bir brifing sırasında, “Burada gördüğünüz şey, bu belirli ötegezegenin atmosferindeki su buharının… . Bu su sıvı değil, büyük ihtimalle su buharıdır. Ancak JWST’nin bir ötegezegenin atmosferinden ne kadar ayrıntı alabileceğini gösteriyor.

Ve belki de JWST’nin bize daha fazlasını anlatmak için bakabileceği başka dünyalar da vardır.

Güney Halka Bulutsusu

Büyüleyici bir başka bulutsu olan Güney Halka Bulutsusu, gece gökyüzünde dev bir turkuaz halkaya benziyor, aslında yarım ışıkyılı genişliğinde. Belirli bakış açılarından yandan sekiz rakamı gibi görünebildiği için “Sekiz Patlama” Bulutsusu olarak da bilinir. Bulutsunun gazı aslında genişliyor, saniyede dokuz mil hızla, yapının merkezindeki ölmekte olan ikili yıldızdan – görüntünün kalbindeki parlak ışık lekesinden – hızla uzaklaşıyor.

SMACS 0723

Dün hepimiz bu muhteşem, galaksi dolu görüntünün tadına baktık, ancak NASA tam olarak neye baktığımız hakkında birkaç ayrıntı daha verdi. Görüntünün ön planında 4,6 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan devasa bir gökada kümesi var. O kadar büyükler ki, arka planda galaksileri büyüten bir mercek etkisi yaratarak etraflarındaki zamanı ve uzayı büküyorlar.

NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO

NASA’daki JWST operasyonları proje bilimcisi Jane Rigby, brifing sırasında “Kümenin ağırlığı, geride ne olduğuna dair görüşümüzü çarpıtıyor ve çarpıtıyor” dedi. “Ve gerilmiş ve çekilmiş gibi görünen bu galaksiler var, sanki büyütülmüşler gibi – çünkü Einstein’ın söylediği gibi kümenin yerçekimi tarafından büyütülmüşler.”

Gelişmekte…Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/12/23203307/jwst-first-full-color-images-nasa-reveal

Yorum yapın