NASA’nın Dev SLS Roketi Fırlatmaya Bir Adım Daha Yakın


NASA mühendisleri nihayet Pazartesi gecesi devasa Uzay Fırlatma Sistemi roketini yakıtla doldurdu ve açılış uçuşundan önceki son kritik testlerin çoğundan geçti. Ekip, testten elde ettikleri verileri gözden geçirdikten sonra, Artemis ay programının ilk büyük görevinin bir parçası olan dünyanın en güçlü roketinin bu yaz piyasaya sürülme tarihine karar verecek.

Orion mürettebat kapsülü üstte olacak şekilde tamamen istiflenmiş mega roketi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına yuvarlayan SLS ekibi, “ıslak elbise provası testi” adı verilen bir pratik geri sayımı gerçekleştirmeye başladı. Nisan ayındaki önceki girişimler, hatalı valfler, hidrojen sızıntıları ve fırlatma kulesi fanlarıyla ilgili sorunlar nedeniyle başarısız olurken, ekip bu sorunları ele aldı ve roketin yakıt tanklarını tamamen yükledi. Doğu saatiyle 19:37’de T-29 saniyesinde durarak neredeyse tüm geri sayım prosedürünü gerçekleştirdiler. Bu, SLS ve Orion’u fırlatma gününe hazırlamayı bitirmek için yeterli olabilir.

Artemis Lansman Direktörü Charlie Blackwell-Thompson, “Ekip için uzun bir gündü, ancak çok başarılı bir gündü ve önceki ıslak elbisede tamamlamadığımız hedeflerin çoğunu gerçekleştirdi” dedi. NASA’nın bu sabahki basın toplantısı.

Ekip, bu hedeflerin çoğuna gerçekten ulaşmış olsa da, planlanan senaryoyu tam olarak takip etmediler. Fırlatma kontrolörleri, roketin çekirdek aşamasına bağlanan hatta -423 derece Fahrenheit’e kadar aşırı soğutulmuş yeni bir sıvı hidrojen sızıntısı da dahil olmak üzere birkaç teknik sorunla karşılaştı. Bu, fırlatma günü olsaydı, böyle bir sızıntı genellikle başlatma bilgisayarını geri sayımı tutması için tetiklerdi. Akışı durdurmayı başaramayan ekip, bilgisayarı sızıntı uyarılarını görmemesi için kandırmaya karar verdi, böylece antrenman geri sayımına devam edebildiler. Her zamankinden daha uzağa gittiler, ancak planlanan T-9.3 saniye işaretine tam olarak ulaşamadılar, burada devam etselerdi, çekirdek sahnenin RS-25 motorları ateşlenecekti.

Şimdi ekip topladıkları verileri gözden geçirecek ve birkaç gün içinde tüm geri sayım testinden beşinci kez geçip geçmemeye veya sonunda önemli Artemis 1 ile ilerlemek için yeterli bilgiye sahip olup olmadıklarına karar verecekler. bu yaz daha sonra başlatın.

SLS roketinin fırlatılması, bu yaz başlayacak olan bir dizi aya dönüş etkinliklerinin sadece bir parçası olacak. Bu Cumartesi olur olmaz NASA, Dünya ile ay arasında seyahat eden astronotlar için bir hazırlık noktası olması beklenen Lunar Gateway uzay istasyonuna yönelik yörünge yolunda seyahat edecek küçük bir küp uydu uydusu olan Capstone’u piyasaya sürmeyi planlıyor.

Artemis 1 için bir sonraki uygun başlatma penceresi 26 Temmuz ile 10 Ağustos arasında açılır ve bunu yaklaşık iki hafta sonra başka bir başlatma penceresi izler. Bu mürettebatsız görev, ikincil görevler ve teknoloji gösterileri için küçük uzay aracını yerleştirirken ayın etrafında bir döngü yapacak.

Çalışmalarda daha fazla potansiyel olan dört Artemis görevi daha planlanıyor. Artemis 1’in ardından ikinci görev, mürettebatlı bir ay uçuşu içerecek ve mevcut program tutarsa, 2025’te uzun zamandır beklenen üçüncü görev, Apollo programından bu yana 50 yıl sonra nihayet NASA astronotlarını ayın yüzeyine geri getirecek. Sonraki Artemis misyonları Lunar Gateway’i oluşturacak.

Bugünkü basın toplantısında ekip üyeleri, artık en önemli kilometre taşlarına ulaştıklarından roketin sistemlerine güvendiklerini söylediler. Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin, “Ekip muazzam bir disiplin, azim ve metanet sergiledi” dedi. “Artemis 1, aya giden yolu açıyor ve Artemis programı için mürettebat ve kargo için ulaşım sistemimiz olarak Orion ve SLS’yi sağlam bir şekilde kuruyor ve dün bizi Artemis 1 yoluna koydu.”Kaynak : https://www.wired.com/story/nasas-giant-sls-rocket-is-one-step-closer-to-launch/

Yorum yapın