NASA, TROPICS uydularını fırlatmak için Rocket Lab’ı seçti • Teknolojik Haberler


NASA, aşırı hava gözlem uyduları için yeni bir fırlatma sağlayıcısı buldu. Ajans Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rocket Lab’i, Zamana Bağlı Yağış Yapısı Gözlemlerini ve Fırtına Yoğunluğunu bir Küçük Uydular Takımyıldızı (TROPICS) uyduları ile gelecek yıl baharın sonlarında iki fırlatmada başlatmak için seçtiğini duyurdu.

En geç 1 Mayıs’ta gerçekleşecek olan görevlerin her biri iki küp uydu taşıyacak. ABD Federal Havacılık İdaresi’nin fırlatmalara lisans verdiği göz önüne alındığında, bunların Rocket Lab’ın ABD merkezli fırlatma için tek sitesi olan Virginia’da gerçekleştirileceği sonucuna varmak güvenlidir. Şimdiye kadar, şirket yalnızca Yeni Zelanda’nın Mahia Yarımadası’ndan fırlatıldı, ancak bunu 7 Aralık’ta Virginia’dan yapılacak ilk lansmanla değiştirmeyi umuyor.

NASA’nın TROPICS misyonları için hangi fırlatma şirketini seçeceği, ajansın ilk ortağı Astra’nın artık fırlatmaları yürütmeyeceğini açıklamasından bu yana son iki aydır açık bir soru oldu. Astra’nın 7,95 milyon $ değerindeki sözleşmesi, Rocket 3.3 aracıyla üç fırlatma içindi – Astra’nın daha sonra daha büyük ve daha güçlü bir Rocket 4 lehine durdurulacağını duyurduğu bir roket.

Ancak Rocket 4 hala geliştirme aşamasında ve 2024’e kadar fırlatılmaya hazır olmayabilir. NASA o kadar beklememeye karar verdi ve Eylül ayında Astra ile TROPICS fırlatma sözleşmesini yeni rokette “karşılaştırılabilir bilimsel yükler” için değiştireceğini söyledi. .

Astra, Haziran ayında sözleşmeli üç TROPICS fırlatmasından yalnızca birini denedi, ancak roketin ikinci aşamasının bir sorunla karşılaşması ve yük dağıtımından önce kapatılmasının ardından her iki uydu da kayboldu.

Rocket Lab, yüksek risk toleransına sahip yükler için tasarlanmış yeni bir program olan NASA’nın Venture-class Dedicated and Rideshare (VADR) fırlatma hizmetleri sözleşmesinin bir parçası olan on üç şirketten biridir. VADR programındaki şirketler, SpaceX gibi gerçek lansman gazilerinden ABL Space Systems ve Relativity gibi henüz ilk roketini uçurmamış girişimlere kadar uzanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/23/nasa-selects-rocket-lab-to-launch-tropics-satellites/

Yorum yapın