NASA, Lucy sondasının tam güneş enerjisi olmadan topallaması gerektiği konusunda uyardı • The Register


NASA’nın Lucy uzay aracı, şimdilik güneş dizilerinden birinde bir aksaklıkla Jüpiter’in yörüngesindeki sekiz asteroide – 12 yıl sürmesi beklenen bir yolculuk – ulaşmak için askerlik yapmak zorunda kalacak.

Geçen yıl Ekim ayında başlatılan soruşturma, arızalı Dünya’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra iki güneş panelinden birini tam olarak kilitlemek için. Genişliği yedi metreyi bulan paneller, 360 derecelik bir yelpaze gibi açılabilecek şekilde tasarlandı. Bununla birlikte, bir güneş dizisi tamamen açılmadı.

Girişimde bulunmak düzeltmek Sorun başarılı değil. Mühendisler şimdilik sorunu çözmeye çalışmaktan vazgeçecekler ve Jüpiter’e doğru uçarken Lucy’yi izlemeye devam edecekler. Uzay ajansı, “NASA’nın Lucy misyon ekibi, daha fazla güneş paneli konuşlandırma faaliyetlerini askıya almaya karar verdi.” onaylanmış Bir açıklamada.

“Ekip, görevi güneş enerjisi dizisiyle mevcut kilitsiz durumda çalıştırmanın kabul edilebilir bir düzeyde risk taşıdığına ve şu anda daha fazla dağıtım faaliyetinin faydalı olmayacağına karar verdi. Uzay aracı planlanan yörüngesinde ilerlemeye devam ediyor.”

Güneş paneli gergin ama mandalsız durumda, yani paneller açılmış ama tamamen açılmamış. Modeller, şu anda yüzde 98’in üzerinde konuşlandırıldığını tahmin ediyor, ancak muhtemelen öngörülebilir gelecekte Lucy’ye görev boyunca güç sağlamak için yeterli güneş ışığını toplayacak.

NASA kabul edildi yüzde 100 dağıtıma ulaşma şansının minimum düzeyde olduğunu. 2024’ün sonlarında, uzay aracı Güneş’e yaklaştığında ve ikinci bir yerçekimi desteği desteği için Dünya’ya geri dönerken ısındığında, güneş dizisini kilitlemek için bir bıçak daha gerekebilir.

Manevra Lucy’yi Jüpiter’e doğru itecek ve bir ana kuşak asteroitinin ve “gezegen oluşumunun fosilleri” olarak tanımlanan yedi Jüpiter truva asteroitinin yanından uçmasına izin verecek. Sonda, uygun bir şekilde, 1974’te keşfedilen ve üç milyon yıldan daha uzun bir süre önce yaşadığı tahmin edilen bir insan atası olan erken insansı bir tür olan Australopithecus afarensis’in dişi iskeletinden alınan kemik dizisinden uygun bir şekilde adlandırılmıştır.

Asteroitler, güneş sisteminin oluşumundan kalan kalıntılardır. Kayalık parçalar gezegenlere dönüşmeyi başaramadı ve bilim insanlarına gezegenlerin 4,5 milyar yıl önce nasıl oluştukları hakkında ipuçları verdi. Hepsi Güneş’in yörüngesinde döner ve farklı tür ve konumlara göre sınıflandırılır.

Ana kuşak asteroitleri Mars ve Jüpiter arasında yer alırken, truva atı asteroitleri Jüpiter ve Güneş’in yerçekimsel çekimi ile iki gruba ayrılır. Lucy, yerçekimi destekli hız için iki Dünya uçuşu yapacak ulaşmadan önce 2033’teki truva atları. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2023/01/24/nasa_lucy_probe/

Yorum yapın