NASA, Ay için nükleer santraller tasarlamak üzere üç şirkete başvurdu – Teknolojik Haberler


Nükleer fisyon, karbondan arındırma çabalarımıza yardımcı olmak için yeterince ilerlemek için ihtiyaç duyduğu finansmanı ve geliştirmeyi elde etmek için burada Dünya’daki bir kamu algı engelinin üstesinden gelmek zorunda kalabilir, ancak çoğunlukla boş ay yüzeyi, birçok nükleer imaj sorununun önüne geçer. NASA Salı günü açıkladı Ay’da kullanılmak üzere tasarlanmış nükleer fisyon enerji sistemleri için konsept tasarımları sağlamak üzere üç tedarikçiyle sözleşme yaptığını söyledi.

Bu ödül için kazanan teklifler Lockheed Martin, Westinghouse ve IX’den (Intuitive Machines ve X-Energy’nin ortak girişimi) geldi. Her biri, yalnızca bu özel sözleşmeyi yerine getirmek amacıyla “ilk kavramlar” olacak olan sistemlerini geliştirmek için birkaç ortakla birlikte çalışacak ve her biri, yaklaşık 12 ay sürmesi beklenen çalışmaları için yaklaşık 5 milyon dolar alacak.

NASA, bu projede uygun bir şekilde Enerji Bakanlığı (DOE) ile ortaklık yapıyor ve teknik özellikler, bunu en az on yıl boyunca üretebilecek 40 kilovatlık bir enerji üretim kapasitesini içeriyor. Bu, mevcut bir giriş seviyesi Nissan Leaf’in tam şarjının içerdiği şeyle ilgili – ancak bir fisyon üreteci olarak bunu sürekli olarak sağlayacağı açık.

Çok fazla görünmeyebilir, ancak bir ay üssünü desteklemek için tek tek veya gruplar halinde konuşlandırıldığında, NASA’nın sonunda Artemis programı aracılığıyla kurmayı planladığı Ay’ın uzun süreli işgali türündeki birçok zorluğu çözebilir. Devam eden bilim misyonları için insanları en büyük doğal uydumuza geri götürün.

Ay’daki (ve bu konuda Mars’taki) koşullar, burada, Dünya’da güneş gibi diğer güç kaynaklarıyla karşılaştığımız zorlukların çoğunu abartıyor: Yani, güneş ışığının mevcudiyetinden bağımsız olarak tutarlı bir şekilde çalışabilmeleri gerekiyor ve zorlu ortamlarda.

NASA ayrıca, bu sözleşme için yapılan çalışmanın, derin uzay araştırmaları için uzun menzilli uzay araçları için tahrik sistemleri için gelecekte başka uygulamalara sahip olabileceğini de belirtiyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/nasa-taps-three-companies-to-design-nuclear-power-plants-for-the-moon/

Yorum yapın