NASA, Artemis sızıntısı üzerinde çalışıyor, ISS’nin yeniden başlatmasını iptal ediyor • The Register


NASA mühendisleri, Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) Cygnus yük gemisi aracılığıyla yeniden başlatma girişiminin birkaç saniye sonra iptal edilmesinden sadece saatler sonra, en son Artemis kuru çalışmasını etkileyen başka bir sızıntıyı önlemek için hızlı çalışmak zorunda kaldılar.

ABD uzay ajansı Pazartesi günü devasa Artemis I yığınını Florida fırlatma rampasına geri döndürdü ve daha önce canavarı beslemeye yönelik önceki girişimini kuşatan sızıntılar ve sorunlar üzerinde çalıştı. Nisan son geri sayımın daha erken bir kostümlü provası için.

İtici rokete yüklenirken, kontrolörler, mobil fırlatıcıdaki kuyruk servis direğinden roketin çekirdek aşamasına bir göbek bağlayan hızlı bağlantı kesmede bir hidrojen sızıntısı kaydetti.

Böyle bir sızıntı normalde gerçek bir fırlatmada bir beklemeyi tetikler. Bağlantı kesmeyi ısıtıp ardından tekrar soğutmak işe yaramadığında, ekip “sızıntıyla ilişkili verileri maskelemek için bir plan geliştirdi” binaen NASA’ya. Verilerin yerden fırlatma bilgisayarı tarafından sert bir şekilde durmasını tetiklemesini engelleyen “maske”, testlerin devam etmesine izin verdi.

Tanklar ilk kez dolduruldu ve yerden fırlatma sıralayıcısından roketin uçuş yazılımı tarafından kontrol edilen otomatik fırlatma sıralayıcısına geçiş de dahil olmak üzere diğer kritik operasyonlar tamamlandı.

Islak elbise provası 1937 EDT’de sona erdi.

Şimdi soru, NASA’nın mürettebatsız fırlatmaya hazır olarak yığını imzalamak için yeterli test hedefinin tamamlandığını düşünüp düşünmediği. Olursa, büyük roketin yaz sona ererken fırlatma şansı var.

Sorunlar, günün erken saatlerinde ISS’yi yeniden başlatma girişimini de mahvetti. Northrup Grumman’ın Cygnus NG CRS-17 yük gemisinin motoruyla. Pazartesi günü 1020 Central’da yapılması planlanan test atışının beş dakikadan biraz fazla sürmesi bekleniyordu, ancak bunun yerine beş saniye sonra iptal edildi. Dulles, Virginia’daki Cygnus Misyon Direktörü, kürtajın nedeninin “anlaşıldığını” ve gözden geçirildiğini bildirdi.

25 Haziran’da ikinci bir girişim olabilir ve bu da Cygnus’un 28 Haziran’da istasyona gitme potansiyeline yol açacaktır.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, müteakip yaptırımlar ve Rus ajansının projeden ayrıldığı bir gelecek konusunda Roscosmos’un sabrının sarsılması ışığında, ISS’ye ek yeniden başlatma seçenekleri ekleme ihtiyacı daha acil hale geldi. ABD Uzay Mekiği ve ESA’nın ATV’sinin emekli olmasıyla birlikte, yeniden başlatma seçenekleri sınırlıdır. Rus İlerleme motorlarının ateşlenmesi bunun yerine normdur.

Cygnus bir yana, Rus olmayan yeniden başlatma seçenekleri ISS ortakları için sınırlıdır. Roscosmos Zvezda Servis Modülü ve İlerleme yük gemisinin işlevlerine yedek olarak bir sevk modülü önerildi, ancak hiçbir zaman tamamlanmadı veya başlatılmadı. Diğer bir olasılık ise SpaceX’in Dragon uzay aracının kullanımını içeriyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/21/artemis_cygnus/

Yorum yapın