Nanoracks ve Gitai, ISS’de ikinci uzay robotik demosu için bir araya geldi – Teknolojik Haberler


Nanoracks ve Tokyo merkezli uzay girişimi Gitai, Japon girişimini otonom uzay robotlarını ticarileştirmeye bir adım daha yaklaştırabilecek bir görev olan Uluslararası Uzay İstasyonunda ikinci bir teknoloji gösterisi için bir araya geliyor.

İki şirket, ISS’ye eklenecek ilk tamamen özel hava kilidi olan Nanoracks’ın Bishop Airlock’unun dışında çalışacak olan Gitai’nin “S2” adlı otonom robot sistemini test edecek. Gitai, otonom robot kolu “S1”in ilk gösterimini geçen yıl hava kilidinde tamamladı; bu sırada robot, iki ortak ekip görevini yerine getirdi: yapıları ve panelleri birleştirmek ve kabloları ve anahtarları çalıştırmak.

Bu yeni robotik sistem, bir yerine iki robotik kol ile öncekinden daha karmaşıktır. Uzayda güvenli bir şekilde çalışmak için hayati önem taşıyan bir dizi görev (görev panellerini sabitlemek ve elektrik konektörlerini eşleştirmek gibi) olan uzayda servis, montaj ve üretim (ISAM) faaliyetlerini gösterecek. Bu sefer, robot Airlock’un dışında olacak, bu nedenle görev, ekstra araç dışı yetenek ve robotların uzayın soğuk vakumunda çalışma kapasitesi gösterme avantajına sahip.

S2’nin yer gösteriminin videosunu buradan izleyin:

Araç dışı faaliyetler veya “uzay yürüyüşleri” astronotlar için en tehlikeli olanlardan bazılarıdır – özellikle radyasyon düşünüldüğünde, ki bu radyasyona karşı sadece bir astronotun korunmak için kendi uzay giysisi vardır – ancak insanlar sadece yaşlanan ISS’yi korumak için yüzlerce saat harcamak zorunda kaldılar. Nisan ayında NASA, istasyonda 250’den fazla uzay yürüyüşü yapıldığını duyurdu.

Tek başına bu nedenle, günlük ISAM faaliyetlerinde insanların yerini alabilecek yetenekli robotlar geliştirmek, insanlığın uzaydaki varlığını genişletmek için muhtemelen çok önemli olacaktır. Nanoracks, ana şirket Voyager Space ve Lockheed Martin ile birlikte, on yılın sonuna kadar “Starlab” adlı tamamen özel bir uzay istasyonu başlatmayı planlıyor. Hizmetten çıkarıldıktan sonra ISS’nin yerini alacak ticari istasyonlar için birkaç tekliften biri ve tarihte hiç olmadığı kadar herhangi bir anda uzayda daha fazla insan olacağının bir işareti.

CEO’su Sho Nakanose, “Uzayda, yörüngede servis ve ay keşifleri de dahil olmak üzere robotik kolumuzun kullanılabileceği çok sayıda uygulama var ve Nanoracks ile bir kez daha ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.” GITA, yaptığı açıklamada, “Vizyonumuz, uzayda ekonomik ve güvenli bir çalışma aracı sağlamaktır ve Bishop Airlock’taki bu fırsat, bizi bunu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/nanoracks-and-gitai-team-up-for-second-space-robotics-demo-aboard-the-iss/

Yorum yapın