Nadir Pegasus ekran görüntüleri NSO Group’un casus yazılım yeteneklerini gösteriyorAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Yeni bir araştırma, NSO Group’un Pegasus iPhone casus yazılımının kullanıcı arayüzünü, yeteneklerini ve daha fazlasını gösteren nadir ekran görüntülerini ortaya çıkardı.

Ekran görüntüleri, Pegasus’un İsrail polisi tarafından kullanılması amaçlanan bir prototip versiyonunu gösteriyor. Casus yazılımın bazı yetenekleri arasında WhatsApp mesajlarını okuma, telefonun mikrofonunu etkinleştirme ve gelen veya giden aramaları kaydetme yer alır.

Pegasus’un ekran görüntülerindeki sürümünün, dünya genelinde hükümet kurumlarının aktivistleri, muhalifleri ve gazetecileri gözetlemek için kullandığı sürümle aynı olup olmadığı açık değil.

Kredi bilgileri: Haaretz

Kredi bilgileri: Haaretz

Ekran görüntüleri tarafından yayınlandı İsrail gazetesi Haaretz ülke hükümeti tarafından yapılan bir soruşturmanın ardından. Bu soruşturma, 2022’de İsrail polis güçlerinin vatandaşlar üzerinde gözetim olmaksızın casusluk yaptığını gösteren ayrı bir soruşturma raporuyla tetiklendi.

Kredi bilgileri: Haaretz

Kredi bilgileri: Haaretz

Apple ayrıca Kasım 2021’de Pegasus üzerinden NSO Group’a dava açmıştı. Tartışmaların ve finansal sıkıntıların ağırlığı altında, NSO Group’un Aralık ayında casus yazılım araçlarını kapatmayı düşündüğü söylendi.

Haziran ayında, raporlar nakit sıkıntısı çeken NSO Group’un Stingray gibi kendi gözetim araçlarını yapmasıyla tanınan ABD savunma yüklenicisi L3Harris tarafından satın alınabileceğini öne sürdü.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/08/05/rare-pegasus-screenshots-depict-nso-groups-spyware-capabilities?utm_medium=rss

Yorum yapın