Musk’ın Devralması Üzerine Şüpheler Girdap gibi Twitter’ın Hisse Senedi Daha Fazla Düşüyor


Twitter’ın hisseleri, yatırımcıların sosyal medya şirketi ile Elon Musk arasında şirketi satın almak için bir anlaşmayı iptal etme hamlesi üzerine potansiyel olarak uzayan bir yasal savaş beklemesi nedeniyle Pazartesi günü erken işlemlerde yüzde 7’den fazla düştü.

Bay Musk, yaklaşık üç ay önce Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için bir anlaşmaya vardı. Cuma günü, piyasa kapandıktan sonra, Twitter’ın platformdaki spam hesaplarının sayısını hesaplamak için gerekli bilgileri sağlamadığını iddia ederek yasal olarak bağlayıcı satın alma anlaşmasından çekilmeye çalıştı.

Twitter hissesi değerinin üçte birini kaybetti Bay Musk’ın şirketi satın alma teklifinin şirket yönetim kurulu tarafından kabul edildiği 25 Nisan’dan beri. Anlaşmanın imzalanmasından bu yana, yatırımcılar, değişken milyarderin satın alımının kararlaştırılan şartlara göre yapılacağı konusunda giderek daha fazla şüpheci oldular. Twitter’ın hisseleri, Bay Musk’ın sunduğu 54.20$’lık fiyatın altında işlem görüyor ve geçen yıl ulaştığı 70$’ın üzerine çıktığı zirvelerin oldukça altında.

Bay Musk, platformdaki spam hesapları nasıl algıladığı ve saydığı hakkında bilgi edinme talebi üzerine aylardır Twitter yöneticileriyle tartışıyor. Twitter’ın spam hesaplarını nasıl tespit ettiğini açıklayan tweetine yanıt olarak, şirketin genel müdürü Parag Agrawal’da bir kaka emojisini tweetleyecek kadar ileri giderek memnuniyetsizliğini çevrimiçi olarak bile dile getirdi. Uzmanlar, Bay Musk’ın gerekçesinin yasal olarak sağlam olmadığını ve sahte hesaplara odaklanmasının daha düşük bir satın alma fiyatı için pazarlık yapmak için bir taktik olabileceğine inandığını söyledi.

Mayıs ayında Bay Musk, Miami’deki bir teknoloji konferansı sırasında Twitter’ı daha düşük bir fiyata satın almanın söz konusu olmadığını söyledi. Twitter’ın başkanı Bret Taylor Cuma günü, şirketin yönetim kurulunun “Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda” anlaşmayı kapatmaya kararlı olduğunu ve ona karşı yasal işlem başlatmayı planladığını tweetledi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/11/business/twitter-stock-elon-musk.html

Yorum yapın