Musk, Twitter’ın askıya alınan hesaplara “af” sunacağını söyledi • Teknolojik Haberler


Elon Musk, Perşembe günü Twitter’ın önümüzdeki haftadan itibaren platformdan askıya alınan hesaplara “genel af” çıkaracağını söyledi. CEO mesaj attı anket önceki gün, platformun etkilenen hesapları geri yükleyip geri yüklemeyeceği konusunda.

Haber, Musk’ın benzer bir anket yürüttükten sonra eski başkan Donald Trump’ın platform yasağını sona erdirmesinden bir hafta sonra geldi. Trump, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na yapılan saldırının ardından yasaklandı, ancak söz konusu platforma geri dönmeyi düşünmüyor.

Musk’ın kullanıcılara yönelik anketi, askıya alınan hesap sahiplerinin “yasaları çiğnememeleri veya korkunç spam ile uğraşmamaları koşuluyla” platforma yeniden katılabileceklerine dair bir uyarı içeriyordu. Yaklaşık 3,2 milyon kullanıcı, af lehine% 72,4 oy veren ankete yanıt verdi.

“Millet konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei,” Musk söz konusu, “Halkın sesi tanrının sesidir” anlamına gelen Latince bir ifade kullanmak.

Tarihsel olarak Twitter, nefreti ve tacizi yücelten, şiddeti kışkırtma potansiyeline sahip veya zarara yol açabilecek yanlış bilgileri yaygın bir şekilde yayan hesapları yasaklamıştır. Yasaklanan bazı yüksek profilli kişiler arasında, Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerini gerçekten kazandığına dair bir dizi iddiada bulunduktan sonra MyPillow CEO’su Mike Lindell; eski Trump danışmanı ve Breitbart’ın eski yönetim kurulu başkanı Steve Bannon, Anthony Fauci ve FBI Direktörü Christopher Wray’in kafalarının kesilmesi gerektiğini söyledikten sonra; ve Proud Boys’un kurucusu Gavin McInnes, sitenin şiddet yanlısı aşırılık yanlısı grupları yasaklama politikasını ihlal ettiği için.

Musk’ın kısa tweet’inden, Twitter’ın gelecekte içerik moderasyonu ile nasıl başa çıkacağı belli değil, artık potansiyel olarak daha sorunlu sesler platforma geri dönecek. Bu endişeler, Musk’ın toplu işten çıkarmaları ve “sert” olmaktansa işi bırakmayı tercih eden çalışanların genel çıkışıyla daha da kötüleşti.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/24/musk-says-twitter-will-offer-amnesty-to-suspended-accounts/

Yorum yapın