Musk, Tesla’nın insansı robotunun Eylül ayı için hazır olduğunu söylüyor • The Register


Elon Musk’ın Tesla’nın bu haftaki hissedar toplantısında öne sürdüğü iddialar doğruysa, söz verdiği o insansı robota, bazı kendi kendini süren yazılım güncellemelerine ve elden geçirilmiş bir Cybertruck’a hazır olun. Sonra tekrar, bahsettiğimiz bu Elon.

Teknoloji kralı kısım Perşembe günkü toplantının bir kısmı, otomobil üreticisinin operasyonlarının kullandıklarından daha fazla elektrik ürettiği ve bizlerin Haziran ayında 1,5 milyon yıllık araç üretim hızına ulaştığı haberleri gibi birçok standart ücreti içeren bir Tesla kurumsal güncellemesinden oluşuyordu. .

Bunun ötesinde, Musk’ın otomobil şirketinin kısa vadeli geleceğine ilişkin tahminleri kısmen yüksek, kısmen de inanılması güç. Musk’ın tarzında olduğu gibi, konuşmanın çoğu şakalarla doluydu – bu durumda, 10.12 veya .13 olmak yerine, “belki 10.69 olacak” olan Tam Kendi Kendine Sürüş’ün (FSD) gelecek sürümü hakkında – ve görünüşte izleyici coşkusu yaratmak için uyarlanmış yorumlar.

Elon’un Tesla’nın geleceğine bakışı

Musk’ın ilk belirtilen hedefi Tesla’nın üretimini yılda iki milyon araca çıkarmaktı ve şirket yakın zamanda bugüne kadar 1,5 milyona ulaştı, bu mümkün olabilir.

Yine de, bir sonraki cümlede Musk, Tesla’nın 2012’de üretime başlamasından bu yana üç milyonuncu arabasını yakın zamanda ürettiğini itiraf etti. Ayrıca Musk, Tesla’nın California gigafabrikasının “yerinin tükendiğini” ve 700’den fazla üretemeyeceğini söyledi. Yılda 800.000 araba. Tesla’nın şu anda Kaliforniya, Şanghay ve Berlin’in her birinde bir ve Teksas’ta iki adet araç fabrikası bulunuyor.

Musk, Tesla’nın sonunda yılda 1,5 ila 2 milyon araç üretebilecek 10 ila 12 gigafabrikaya sahip olacağını iddia ediyor.

Musk ayrıca Tesla’nın otonom kendi kendini süren arabalarda olduğu gibi “özerkliği çözmeye” yakın olduğunu ve bunun iş için “serbest nakit akışının güçlendirilmesi” olacağını söyledi. Musk, yazılımın “kendisi için iyi çalıştığını”, “karmaşık sola dönüşleri” test etmede yüzde 90 başarılı olduğunu ve tam özerkliğin “bu yıl, yemin ederim” geleceğini iddia etmesine rağmen, ayrıntılar konusunda fazla bilgi vermedi. Yani bir FSD güncellemesi geliyor gibi görünüyor. Yazılım şimdilik ve uzun süredir devam eden bir çalışma.

Bu arada, California Motorlu Araçlar Departmanı, sanık Tesla, süper seyir kontrollü Otopilot’unun ve kendi kendini süren FSD’nin pazarlanmasıyla ilgili aldatıcı uygulamaların. Ajans, Autopilot ve Full Self-Driving adlarının ve markalarının, aslında o kadar da özerk olmadıklarında veya hiç özerk olmadıklarında araçların kendilerini sürebileceğini ima etmesinden memnun değil.

Soru-Cevap sırasında bir yatırımcı Musk’a Tesla’nın durumunu sordu Siber kamyon2019’da alay edildiğinden bu yana çok az şey görüldü. Musk, “Çok şey değişti” dedi.

Spesifikasyonlardan ve fiyatlandırmanın farklı olacağından bahsetti (okuyun: daha pahalı), çünkü Tesla “gördüğümüz enflasyonu tam olarak tahmin edemedi” ve Musk’ın üzerinde durmadığı “çeşitli konular”. Tesla’nın gelecek yılın ortasına kadar Cybertruck üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Optimus primetime için hazır mı?

En çok incelemeyi çekebilecek iddia, Musk’ın konuyla ilgili yaptığı güncelleme. insansı Tesla robotu Geçen yıl, sadece 30 Eylül’de Tesla’nın AI Günü etkinliğinde göstermeye hazır olacağını iddia ettiği bir elbise giyen bir aktörken “önizleme” yapıldı.

Şimdi Optimus olarak adlandırılan Musk, insanların henüz görülmemiş robotun değerini hafife aldığını söyledi. “Benim tahminim, uzun vadede Optimus’un araçtan daha değerli olacağı yönünde.”

Optimus, Musk’ın sözleriyle, insanların hoş olmayan el işleri yapma ihtiyacını ortadan kaldırarak “ekonominin ne olduğu fikrini tersine çevirebilecek”. Milyarderin sunumunda, Optimus’un kalp şeklinde görünen elleri yer aldı, ancak robotun “birçok harika güncellemeye” sahip olacağı iddialarına rağmen, özel bir şey paylaşılmadı.

125 kiloluk 5’8″ robot iddiaya göre olacak kafasındaki görsel sensörleri ve “insan seviyesindeki” elleri kullanarak 5 MPH’de yürüyebiliyor, 45 kilo taşıyabiliyor ve 150 kilo kaldırabiliyor. Eylül’de görürüz belki.

Yapay zeka bilimcisi Gary Marcus’a göre, Optimus’un önümüzdeki ay gerçekten hazır olma olasılığı “akıl almaz”. söyledi Nisan ayında CNBC.

Marcus, Tesla’nın henüz mükemmelleştiremediği ancak bu yıl yapabileceği iddia edilen otonom sürüş üzerine yıllarca süren çalışmalara atıfta bulunarak, “Tesla, nispeten basit bir görevi güvenilir bir şekilde çözmenin yanına bile yaklaşmadı” dedi. Bir şekilde. Söylesene, Boring Company bugünlerde neler yapıyor? ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/08/05/tesla_musk_robot/

Yorum yapın