Musk, taciz ve yanlış bilgilendirme nedeniyle yasaklanan Twitter hesaplarını geri yüklemeyi düşünüyorYorum

Elon Musk, aktivistlerin ve çevrimiçi güven ve güvenlik uzmanlarının alarmına – son kullanıcı anketinin sonuçları çıkarsa – askıya alınmış bir dizi Twitter hesabını eski haline getirmeye hazırlanıyor.

Perşembe günü, bir sorunun cevabı Twitter anketi Elon Musk önceki gün bir paylaşımda bulunarak, “Twitter, yasayı çiğnememiş veya korkunç spam yapmamış olmaları koşuluyla, askıya alınan hesaplar için genel bir af çıkarmalı mı?” – Yanıt verenlerin yüzde 72,4’ünden yankılanan bir evet oldu.

Twitter CEO’su, 3 milyondan fazla oy alan anketin sonuçları hakkında henüz yorum yapmadı. The Post’tan gelen yorum talebine yanıt vermedi.

Uzmanlar, taciz, suistimal veya yanlış bilgilendirme gibi suçlar nedeniyle yasaklanan kullanıcıların toplu olarak geri dönmesinin platform üzerinde önemli bir etkisi olacağını söylüyor. Ancak çoğu kişi, Musk’ın “korkunç spam” ile ne kastettiğinin ve “yasaları çiğneyen” kullanıcıları ayırmanın zorluğunun, yargı alanına ve ülkeye göre büyük ölçüde değiştiği göz önüne alındığında, böyle bir dirilişin mümkün olup olmayacağını bile sorguladı.

Bu, Musk’ın platformla ilgili önemli bir karar vermek için bir Twitter anketini bir hafta içinde ikinci kez kullanması. 18 Kasım’da, bir ankete katılanların yüzde 52’sinin bunu yapması gerektiğini söylemesinin ardından eski başkan Donald Trump’ın hesabını geri yükledi. Musk, “Vox Populi, Vox Dei” diye tweet attı, Latince, “halkın sesi Tanrı’nın sesidir. “’

İçeriden kaynaklar, Musk’ın ‘ifade özgürlüğü’ gündeminin Twitter’daki güvenlik çalışmalarını ortadan kaldırdığını söylüyor

O gün de tek taraflı olarak en az 11 eski durumuna getirildi bir trans kişiyi yanlış cinsiyetlendirdiği için Twitter’dan yasaklanan bir profesör olan Jordan Peterson ve muhafazakar bir medya şirketi olan Babylon Bee de dahil olmak üzere yüksek profilli aşırı sağcı Twitter hesapları. O da restore etti Sık sık hakkında yorum yaptığı olayları yanlış beyan etmekle suçlanan ve “Twitter’ın özel bilgi politikasını tekrar tekrar ihlal ettiği için” yasaklanan Project Veritas ve Temsilci Marjorie Taylor-Greene’nin kişisel hesabı, hangisi yasaklandı platformun covid-19 yanlış bilgilendirme politikalarını ihlal ettiği ve şiddet içeren ve aşırı söylemleri öne sürdüğü için Ocak ayından bu yana.

Uzmanlar, botların ve kötü aktörlerin bir Twitter anketinin sonuçlarını kolayca çarpıtabileceğini ve bu nedenle kararları birine dayandırmanın sorumsuzluk olduğunu söylüyor. UCLA’da yardımcı doçent ve UCLA’nın Eleştirel İnternet Araştırma Merkezi’nde fakülte direktörü olan ve daha önce Twitter araştırmasında çalışmış olan Sarah T. Roberts, “Bir Twitter anketi manipüle edilebilir, yaptığı şeyin hiçbir şekilde bilimsel veya titiz bir yanı yok” dedi. içerik moderasyon süreçleri.

“Elon devralmadan önce,” diye ekledi Roberts, “pazar ve kullanıcı araştırması yapan, bu tür araştırmaları yürütmek için oluşturulmuş titiz protokolleri izleyen tüm ekipler vardı. Aniden, Twitter’ı, bilinmeyen insanları oylayan ve kesinlikle demografik olarak temsil eden herhangi bir insan kitlesini içermeyen tamamen bilimsel olmayan anketlerden mahrum bırakıyor.

Pek çok kişi, yasaklanan hesapların eski durumuna getirilmesinin çok kötü sonuçlara yol açacağını ve Musk’ın platformu ele geçirdiği gün Twitter’a gönderdiği bir mektupta reklamverenlere söz verdiği “herkes için ücretsiz cehennem manzarasının” ortaya çıkmasına yardımcı olacağını tahmin ediyordu.

“Bu, özellikle Devlet destekli Hayalet hesapların insan hakları aktivistlerini ve gazetecileri tehlikeye attığı için askıya alındığı Afrika’da büyük bir felaket olur.” Hopewell Çin’ono, Afrika’da bir gazeteci tweet attı. “Aşağılık insanların gazeteci olarak hayatımızı tehlikeye atmasına izin verirdin! Ellerinize kan bulaşacak @elonmusk.”

Twitter kralı Dril, Musk’ın kaotik saltanatı hakkında

Musk’ın Twitter anketinin istediğini yapıp yapamayacağı bir tartışma konusu. Normalde hesapları yeniden etkinleştirme lojistiğini idare edecek olan güven ve güvenlik ekibinin liderlerini işten çıkardı. Ve “yasayı çiğneyenleri” ayırmak tamamen Twitter’ın her askıya alma işlemi için tweet’in ihlal ettiği yerel yasaları içeren ayrıntılı belgelere sahip olup olmamasına bağlıdır. Her tweet için eyalet ve yerel yasalara bağlı olacak böyle bir yasal filtre olmadan, her hesap ayrıntılı bir inceleme gerektirecektir. Yasalar ayrıca ülke ve bölgeye göre büyük farklılıklar gösterir.

Spam’i yöneten tüketici ürünleri üzerinde çalışan kıdemli teknik çözümler mühendisi Madeleine Burkholder, Musk’ın sorusunun saçma olduğunu söyledi. “Aşırı istenmeyen e-posta gönderme teknik bir terim değildir,” dedi ve büyük teknoloji şirketlerindeki kayıt tutma işlemlerinin çoğu, yerel hükümet yasal kodlarıyla ilgili soruları içermiyor. Norm, bir hesabın herhangi bir kanun türü değil, platform tarafından belirlenen kurallar olan bir şirketin hizmet şartlarını ihlal edip etmediğini not etmektir.

Burkholder, “Bu ipleri ayırmak ve askıya alınmalarına yol açan tam davranışın ne olduğunu anlamak gerçekten zorlaşıyor” dedi. “Masum bir hata mıydı? Kötü niyetli miydi? Ne kadar kötü niyetliydi? Ne affedilebilir, ne değil? Bunu tek bir vakada yapmak zordur, bunu şimdiye kadarki her hesap için yapmaya çalışmak, hata yapacağınız garantidir.”

Kâr amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu ve medya bekçisi olan Media Matters’ın başkanı ve başkanı Angelo Carusone, Musk’ın askıya alınan hesapları eski haline getirmesinin, Amerikan Nazi Partisi’ni ve “bir sürü 8chan, 4chan, komplo teorisyeni” gibi bireylerden oluşan ağları geri getirmek anlamına gelebileceğini söyledi. taciz ve tacizde bulunanlar.” 8chan ve 4chan, ırkçı ve antisemitik gönderileriyle bilinen iki mesaj panosudur.

Askıya almaları tersine çevirmek, “Twitter’ı kişisel bilgi alma ve tacizi operasyonel hale getirmek için tek noktadan bir mağazaya ve bir radikalleşme motoruna dönüştürmek” anlamına gelir, dedi Carusone. “Bu bir kırmızı hap Pez dağıtıcısı.” Ve Twitter’ı bırakmak sizi güvende tutmaz. “Twitter’da olmasanız bile bu kampanyaların alıcısı olabilirsiniz” dedi. Halk sağlığı görevlilerinin, seçim görevlilerinin, gazetecilerin ve öğretmenlerin hepsinin hedef alınacağını tahmin etti.

Kıdemli hukuk danışmanı ve dijital adalet ve medeni haklar direktörü Nora Benavidez, “Önemli bir hevesle büyük ölçülü denetleme ve uygulama kararları almak CEO davranışını rahatsız ediyor” dedi. Özgür basın, kar amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu. “Musk, demokrasinin himayesi altında, gerçek dünyada çok tehlikeli sonuçları olacak kararları meşrulaştırıyor.”

Benavidez, Free Press dahil olmak üzere kuruluşların teknoloji devlerini karmaşık güven ve güvenlik konularında eğitmek ve “gerçek insanlara verilen zararı hafifletmede oynadıkları gerçekten hassas ve karmaşık rolü anlamaları için onlara baskı yapmak” için yıllarını harcadığını söyledi. Benavidez, askıya alınan hesapların çoğu için “genel af” çıkarsa, “Nefret, taciz, dezenformasyon, komplo ve aşırılık nedeniyle askıya alınan kişiler için açık bir sezon olacak” dedi. “En tehlikeli şekillerde açık sezon.”

Harvard Hukuk Siber Hukuk Kliniği klinik eğitmeni Alejandra Caraballo, “Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki otoriter rejimlerde yer alan gazeteciler ve aktivistler artık daha da acımasız trollerin insafına kalmış durumda” dedi. “İnsanlar için kelimenin tam anlamıyla ölüm kalım meselesi.”

Reklamverenler Twitter’ı bırakıyor. Musk daha fazla kaybetmeyi göze alamaz.

Kolorado Springs’teki Club Q’da beş kişinin öldüğü ve 18 kişinin yaralandığı toplu silahlı saldırıdan sadece birkaç gün sonra askıya almaların kaldırılması, özellikle LGBTQ aktivistleri için rahatsız ediciydi. Geri yüklenen hesaplardan birçoğu daha önce gey ve trans topluluğuna yönelik nefret dolu söylemler nedeniyle askıya alınmıştı. ve Musk, yanlış bir şekilde kulübün bir “terbiye etkinliğine” ev sahipliği yaptığını iddia eden sağcı bir YouTube yıldızı olan Tim Pool’a ve diğer LGBTQ karşıtı hesaplara yanıt verdiği için eleştirildi.

Caraballo, “Apple ve Google’ın Twitter’ı uygulama mağazasından başlatmayı ciddi şekilde keşfetmeye başlaması gerekiyor” diye ekledi. “Musk’un yaptığı şey, çeşitli marjinal topluluklar için varoluşsal olarak tehlikelidir. Caraballo, “Neden olacağı tahribat açısından cehennemin kapılarını açmak gibi,” dedi. “Doğrudan hedefli tacizde bulunan insanlar geri gelip ifşa, hedefli taciz, acımasız zorbalık, şiddet çağrıları, şiddeti kutlama gibi eylemlerde bulunabilirler. Bunun ne kadar tehlikeli olacağını söylemeye bile başlayamıyorum.”

“LGBTQ insanların suratına bir tokat” diye ekledi.

Musk, Twitter’ı devraldıktan sonraki günlerde, bir moderasyon konseyi atayana kadar sitenin moderasyon politikalarını değiştirmeyeceğine ve hesapları geri yüklemeyeceğine söz verdi. Ancak son zamanlarda Musk böyle bir konseyi adlandırma konusunda geri adım attı ve işi sitedeki polis gönderilerini denetlemek olan yüzlerce Twitter çalışanını işten çıkardı.

Musk’ın devralmasının ardından düzinelerce Twitter reklamvereni, içerik denetleme yaklaşımının sitenin tonunu nasıl etkileyebileceğinden endişe duyarak platformla harcamalarını durdurdu.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/11/24/twitter-musk-reverses-suspensions/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın