Mükemmel suç – kahramanımızın mükemmel yedekleri tarafından çözülmedi • The Register


Telefonda Çalışma haftanızı bitirmek için bir hırsızlık, dolandırıcılık ve “Sil” in anlamını anlama hikayesi. Yasal olarak sorgulanabilir bir bölümüne hoş geldiniz Telefonda.

Hikayemiz, “Ellen” olarak yeniden düzenlenmiş bir okuyucudan başka bir hikaye ve bir kez daha Digital Equipment Corporation’ın en iyileriyle ilgili. Bu durumda, DEC’in 1980’lerin HEPSİ BİR ARADA ofis otomasyon paketi.

ALL-IN-1, o zamanlar oldukça popülerdi. Modern standartlara göre oldukça ilkeldi, ancak e-posta ve kelime işlem işlevselliği ile tamamen yeni bir dünya gibi görünmüş olmalı. Ayrıca son derece özelleştirilebilirdi.

Ellen, adını vermeyeceğimiz bir finans kurumunda çalışıyordu ve her şubede hesapları olan bir ALL-IN-1 bilgisayar ağını yönetmekle görevlendirildi. “Normalde,” dedi, “uzun öğle yemeği molalarına izin veren oldukça ağrısız bir şeydi.”

Tipik olarak, kaçınılmaz olana ve Ellen’ın çağrı cihazı çalmaya başlayana kadar. Ve tabii ki uzun (İngiltere için) Paskalya tatili sırasında patlamak zorunda kaldı. LCD ekranda ofise gitmek için bir talep vardı. Onu görmezden geldi. Çağrı cihazı tekrar öttü. Ve yeniden. İşyerine resmi tatil ziyaretinden kaçınmanın mümkün olmadığı ortaya çıktı.

Bu yüzden ofisi nispeten sessiz bulmak için zorlandı. Mesajın aciliyeti, Vax’in düştüğünden şüphelenmesine neden olmuştu ama hayır. Etrafta dolaşan birkaç kişi varken, yerel durum sayfasına bir bakış, tüm hizmetlerin çalıştığını ve çalıştığını gösterdi.

“Neden buradayım?” diyemeden en üst kata çağrıldım, çok nadiren rahatsız ettiğim yüksek bir yerdi. Bu sefer doğrudan bir toplantı odasına girildi. Çok ciddi endişeler vardı. oradaki insanlar.”

Ve bir sürü çok büyük peynir.

Bazı belirli e-posta hesaplarına bakması mümkün müydü? Bankanın belirli bir şubesi için mi?

Emin. Ama ne için?

Ayaklarda biraz kıpırdanma oldu. “Garip bir şey.”

Bu kesinlikle yararsızdı ve Ellen, böyle belirsiz bir aramanın samanlıkta iğne aramaya benzeyeceğine dikkat çekti. Bir iğnenin neye benzediğini bilmediğinde. Hatta bir saman yığını.

Daha fazla uğultu ve üfleme oldu ve masanın üzerine bir kağıt parçası itildi. Bu, Omertà’nın yemininin bozulması durumunda bazı ağır cezalarla dolu bir Gizlilik Anlaşmasıydı.

Ardından aramanın nedeni açıklandı. Bir çalışanın aşırı derecede yardımcı olduğu ve ana bilgisayarda bir işi erkenden yürüttüğü ortaya çıktı – Salı (Paskalya – hatırladınız mı?)

Bu bir çelişki yaratmıştı…

Ellen bize, “Oldukça büyük miktarda para eksik görünüyordu,” dedi, “ama nedenini bilmiyorlardı.”

Şube müdürüyle iletişim kurma girişimleri başarısız oldu. Resmi olarak tatildeydi. Ancak güvenlik görevlisi, yöneticinin eşiyle temasa geçmeyi başarmış, ancak onun iş için bir kursa gittiği söylenmiş.

Böyle bir kurs yoktu.

Ellen, “Alarm çanları çalıyor,” dedi. “Kayıp para, kayıp banka müdürü. Bunun nereye gittiğini hepimiz görebiliriz.”

Artık ne aradığını bilen Ellen, ava başladı. Uzun sürmedi: “Banka müdürü ve baş kasiyer arasında giderek daha korkunç e-postalar vardı” dedi. “Bankanın birkaç gün denetlenmeyeceğini bilerek bunu planlamışlar ve şubenin fonundan oldukça büyük bir meblağ çıkarmışlardı.

“Baş kasiyer de kayıptı ve ulaşılamıyordu.”

Ellen görev bilinciyle kanıtları teslim etti ve suçlular yerel havaalanından uçağa binmeye çalışırken yakalandılar.

Ancak hikayemiz tam olarak burada bitmiyor.

Patronlar, Ellen’ın dedektif çalışmasından etkilendiler ve ikilinin takip etmesi bu kadar kolay bir iz bırakmasına şaşırdılar.

“Açıklamam gerekiyordu,” dedi Ellen, “izlerini örtmek için çok uğraştıklarını ama bizde ‘yedek’ denen bir şey vardı…”

Yedekleme bantları henüz saha dışına çıkmamıştı, bu yüzden onları yükleyebildi ve bir açıklama bulmak için verileri seçebildi. Doğal olarak onun zekasına çok şaşırmıştı.

Ancak kurul öyle değildi.

“Yani,” dehşete düşmüş soru geldi, “sil tuşuna bastığımızda, e-postalar aslında silinmiyor, yedekleme bandına mı kaydediliyor?”

Evet – bu oldukça büyüktü.

Pandemonium şimdi başladı.

“Ama sil dediğimde, silinmelerini istiyorum!” üst düzey bir yönetici, “Onları sadece çevrimiçi sistemde değil, tüm çevrimdışı yedeklemelerde de silmelisiniz!” diye haykırdı.

Başka bir patron devreye girdiğinde ve nazikçe aynı üst düzey yöneticinin geçen hafta önemli bir e-posta klasörünü yanlışlıkla sildiğini ve daha önce BT tarafından sessizce geri yüklendiğini belirttiğinde Ellen hem teknik hem de yasal zorluklara dikkat çekmek üzereydi. kimse fark etmişti. Yedeklemeler iyiydi.

“Toplantıdaki biri ciddi olarak klavyeye fazladan bir düğme eklememizi önerdi. Biri ‘Sil, ama bunu geri isteyebilirim’ ve diğeri ‘Şimdi ve sonsuza kadar sil’ olurdu.”

Fikir ciddi olsa da neyse ki hiçbir zaman uygulanmadı.

Bilişim becerilerinizi hiç suçla mücadele için silahlara dönüştürdünüz mü? Ya da yüzü kızaran bir yöneticiye, bazen Sil’in her zaman Sil anlamına gelmediğini nazikçe açıklamak zorunda kaldınız mı? On Call’a bir e-posta ile hikayenizi anlatın. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/24/on_call/

Yorum yapın