‘Muhtemelen var olmamalıydık’ ancak lidar yine de yeni nesil güvenliği sağlayacak – Teknolojik Haberler


Bugün TC Sessions: Mobility’de, Luminar’ın kurucusu ve CEO’su Austin Russell, şu anda başarılı olan şirketinin kibirle kurulduğunu, ancak doruk lidar yutturmaca sırasında şüpheci bir bakışın gerçek pazarlara odaklanmalarına yardımcı olduğunu itiraf etti. “Artık bu bazı teorik vaatlerle ilgili değil – aslında gerçek sonuçları, gerçek teslimatları, gerçek teknolojiyi ve ürünü göstermeniz gerekiyor. Orada tutulmayan çok fazla söz verildi.”

Teknolojik Haberler ulaşım editörü Kirsten Korosec ile yaptığı röportajda Russell, hemen hemen herkes gibi, kendi kendini süren arabaların hemen köşede olduğuna ikna olduğunu belirtti. (Alıntılar netlik için hafifçe düzenlendi.)

“Gerçek şu ki, kentsel ortamlarda uçtan uca otonom sürüş sorununu çözmenin katıksız karmaşıklığının, zorluk açısından en azından birkaç büyüklük sırası ile hafife alındığını düşünüyorum” dedi. “Eğer bir şey doruktaysa, şüphe duymanız gereken bir şeydir. Gerçek teknolojinin arkasındaki çekirdek mühendisler ile o zamanın liderliği arasında neyin mümkün olduğu konusunda büyük bir kopukluk vardı.”

Şirketin yüksek performanslı lidar teknolojisi için diğer uygulamaları takip etme kararını 2017 yılında aldığını hatırlattı: “Ar-Ge test platformunun gereksinimlerinin gerçek bir seri üretim aracına kıyasla tamamen farklı olduğu çok açık hale geldi. tamamen oyun. Gördüğünüz devasa tavan rafları 100.000 dolar ve bagajda bir süper bilgisayar… 1.000 dolardan fazla olması gerekiyor. Bu arada, bir ürün üretebilmek için temelde ölçek ekonomileri gereklidir, günün sonunda maliyet önemli bir faktördür.”

Soru, ham yetenek veya hatta sadece maliyet değil, tüketiciler ve dolayısıyla OEM’ler ne için ödeme yapacaktı? Emniyet. Ve ortaya çıktığı gibi, en üst düzey ADAS ve çarpışma önleme teknolojisi bile şu anda ciddi şekilde eksik.

“Mevcut destekli sürüş sistemlerinin sadece arabanızda önünüzdeki şeye çarpmanıza izin vermemek gibi temel şeyleri yapabilmekte ne kadar etkisiz olduğunu görmek şaşırtıcı, değil mi? Kulağa basit bir problem gibi geliyor, bunun için lidar’a bile ihtiyacınız yokmuş gibi görünüyor” dedi. “Ama gerçek şu ki, bundan çok daha karmaşık, bundan çok daha zor – etrafınızda olup bitenleri güvenle anlamak ve güvenli bir şekilde durmak bile çözülmüş bir sorun değil.”

Şirket, bu başarısızlıkların sayısız örneğini oluşturdu – bunlardan biri, ADAS donanımlı bir araba tarafından sürülen küçük bir sahte yayayı gösteriyordu. Robo-taksilerin beklenenden çok daha ötede olması ve ADAS sistemlerinin hem arzu edilir hem de yetersiz olması kombinasyonu, ana akım otomobil üreticilerini daha iyi bir şeye yoğun bir şekilde yatırım yapmaya teşvik etmiş gibi görünüyor.

“Dönüşüm, bunun artık üst düzey, niş bir araçta bir seçenek olmakla ilgili olmamasıdır,” diye açıkladı. “Bu, kitle pazarında gerçekten ana akım haline gelme fırsatına sahip bir şey… Nissan, aslında Luminar lidar tarafından mümkün kılınan çarpışmadan kaçınma senaryolarını gösteriyorlardı; kendi durumlarında aslında bu tür teknolojiyi on yılın sonuna kadar ürettikleri her araçta standart hale getirmek istediklerini söylediler. İlk benimseme için değil, dizi genelinde tam standardizasyon için muhtemelen herhangi bir büyük teknoloji benimseme döngüsünden daha hızlı olduğunu düşünüyorum. ”

Elbette bundan daha kısa bir süre içinde Luminar ile çalışan arabalar olacak: “Önümüzdeki 12 ay içinde, bu endüstriyi ilerleten aydınlatma donanımına sahip seri üretim arabalar olacak,” diye onayladı Russell.

Bununla birlikte, geleneksel araçları eski haline getirme planından doğan bir şirketin, bu araçlarda kullanımının en büyük savunucusu haline geldiğini düşünmek komik. Ancak endüstrinin geleceğinin erken tanınması, tüm farkı yarattı.

Russell, daha sonra uzak duracağı hype döngüsüne katılmakla ilgili sorulduğunda, “Muhtemelen var olmamalıydık” dedi. “Herhangi bir Google’ın, Apple’ın, tüm büyük otomobil üreticilerinin ve diğer şeylerin, bazı teorik dünyada, bizim yaptığımızı tam olarak yapmamaları için hiçbir neden yok.”

“Fakat bu şirketi, bu teknolojiyi, bu ürünü kurabilmemizin ve sektöre öncülük etmesine yardımcı olmamızın nedeni tamamen farklı bir bakış açısına sahip olmamızdı. sanırım burada başlık ne [i.e. the name of the panel]karşıt görüş” dedi gülerek.

Bir başka karşıt görüşe gelince, Elon Musk’ın lidarın gereksiz olduğu ve Tesla’nın onsuz da idare edebileceği şeklindeki sık sık tekrarlanan alay konusuna gelince, Russell bunu mizahi bir tavırla aldı:

“Eğer biri çıkıp ‘Bu bir aptalın işi, bu olmamalıydı, biz doğru kararı vermişiz ve silahımıza sımsıkı sarılacağız’ demeseydi… işte bütün bunların etrafındaki ironi de bu. Aslında sadece neyin önemli olduğuna dikkat çekiyor, çünkü bunu ancak bu konuda gerçekten bilinçliyseniz söylüyorsunuz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/luminars-austin-russell-we-probably-shouldnt-have-existed-but-lidar-will-drive-next-gen-safety-anyway/

Yorum yapın