mRNA’nın Büyüsü Tıbbi Gelişmeleri Herkes İçin Zorlayacak


mRNA birdir hayatın ilk moleküllerinden Altmış yıl önce canlı hücrelerdeki proteinlerin planının taşıyıcısı olarak tanımlanmış olmasına rağmen, farmasötik potansiyeli uzun süre hafife alındı. mRNA umutsuz görünüyordu – çok kararsız, çok zayıf ve çok iltihaplı.

2020 yılında Covid-19’a karşı ilk mRNA aşılarının başarılı bir şekilde geliştirilmesi, tıp tarihinde benzeri görülmemiş bir başarıydı. Bu başarı, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarının bağımsız katkılarıyla yönlendirilen, on yıllar boyunca yinelenen ilerleme üzerine inşa edildi.

Çok yönlülüğü, bağışıklık sistemini uyarma yeteneği ve güvenlik profili nedeniyle 90’larda mRNA’ya aşık olduk – biyolojik görevini yerine getirdikten sonra, molekül vücutta hiçbir iz bırakmadan tamamen bozulur. mRNA’nın özelliklerini katlanarak iyileştirmenin, stabilitesini ve etkinliğini artırmanın ve ayrıca onu vücuttaki doğru bağışıklık hücrelerine iletme becerisini artırmanın yollarını keşfettik. Bu ilerleme, insanlara küçük miktarlarda uygulandığında güçlü bağışıklık tepkileri ortaya çıkaran etkili mRNA aşıları yaratmamızı sağladı. Ayrıca, klinik uygulamaya yönelik yeni aşı adaylarını haftalar içinde üretmek için hızlı, ölçeklenebilir süreçler oluşturduk. Sonuç, mRNA’nın Covid-19 ile mücadelede atılımı oldu.

mRNA aşılarının potansiyeli koronavirüsün ötesine geçiyor. Şimdi bu teknolojiyi dünyanın en eski ve en ölümcül iki patojeniyle mücadele etmek için kullanmak istiyoruz: sıtma ve tüberküloz. Dünya çapında, her yıl yaklaşık 10 milyon yeni tüberküloz vakası görülmektedir. Sıtma için tıbbi ihtiyaç daha da fazladır: 2020 yılında DSÖ Afrika bölgesinde yaklaşık 230 milyon sıtma vakası rapor edilmiştir ve ölümlerin çoğu 5 yaşın altındaki çocuklar arasında meydana gelmektedir.

Yeni nesil dizilemeden büyük veri kümelerinde bağışıklık yanıtlarını karakterize eden teknolojilere kadar tıbbi gelişmelerin yakınsaması, ideal aşı hedeflerini keşfetme yeteneğimizi artırıyor. Bilim ayrıca, sıtma ve tüberküloz patojenlerinin bağışıklık sistemini nasıl gizlediğini ve ondan nasıl kurtulduğunu anlamada ilerleme kaydetti ve onlarla nasıl mücadele edileceğine dair içgörüler sağladı.

Hesaplamalı protein yapısı tahmininde devam eden devrim, proteinlerin üç boyutlu yapılarının modellenmesine izin verir. Bu, aşı geliştirme için en uygun hedefler olan bu proteinlerdeki bölgeleri deşifre etmemize yardımcı oluyor.

mRNA teknolojisinin güzelliklerinden biri de yüzlerce aşı hedefini hızla test etmemizi sağlamasıdır. Ayrıca, her biri farklı bir patojen antijeni kodlayan birden çok mRNA’yı tek bir aşı içinde birleştirebiliriz. İlk kez, mRNA tabanlı bir aşının insan bağışıklık sistemine bir patojenin birden fazla savunmasız hedefine karşı savaşmayı öğretmesi mümkün hale geldi. 2023 yılında, sıtma ve tüberküloza karşı bilinen ve yeni hedefleri birleştiren ilk mRNA aşı adaylarının klinik denemelerine başlamayı planlıyoruz. Başarılı olursa, bu çaba bu hastalıkları önleme şeklimizi değiştirebilir ve yok edilmesine katkıda bulunabilir.

Tıbbi yenilikler, yalnızca küresel ölçekte mevcut olduklarında dünyanın dört bir yanındaki insanlar için fark yaratabilir. mRNA’nın üretimi karmaşıktır ve on binlerce adım içerir, bu da teknoloji transferini kaynak ve zaman açısından yoğun ve hataya açık hale getirir. Bu darboğazın üstesinden gelmek için, sevk edilebilir, modüler bir mRNA üretim tesisi olan BioNTainer adlı yüksek teknoloji ürünü bir çözüm geliştirdik. Bu yenilik, otomatikleştirilmiş, dijitalleştirilmiş ve ölçeklenebilir mRNA üretim kabiliyetine doğru sıçrayarak dünya çapında merkezi olmayan ve ölçeklenebilir aşı üretimini destekleyebilir. İlk tesisin 2023 yılında Ruanda’da faaliyete geçmesini bekliyoruz.

2023’ün bize, mRNA’nın potansiyeli ve yenilikçi ilaçlara erişimi demokratikleştirme vaadi üzerine inşa edilebilecek daha sağlıklı bir geleceği şekillendirmeye katkıda bulunabilecek bu ve diğer önemli kilometre taşlarını getireceğini tahmin ediyoruz. Şimdi bu değişikliği yönlendirmenin zamanı geldi.Kaynak : https://www.wired.com/story/medicine-mrna-health-science/

Yorum yapın