Mozilla, Developer Network – Teknolojik Haberler’a ücretli abonelikler başlattı


Mozilla bugün başlatılan MDN Artımevcut (ve yakın zamanda yeniden tasarlandı) Mozilla Developer Network (MDN), CSS, HTML ve JavaScript gibi web teknolojileriyle ilgili dokümantasyon ve kod örnekleri bulmak için web’in en popüler hedeflerinden biri.

Yeni abonelik teklifi, aşağıdaki gibi özellikleri tanıtacak: bildirimler, koleksiyonlar (kaydetmek istediğiniz makalelerin listesini düşünün) ve MDN çevrimdışı çevrimiçi olmadığınızda MDN’ye erişmek istediğiniz zamanlar için.

Üç abonelik katmanı olacaktır: MDN çekirdeği, ücretli planların ücretsiz sınırlı sürümü; MDN Plus 5, aylık 5 ABD Doları veya yıllık 50 ABD Doları karşılığında bildirimlere, koleksiyonlara ve çevrimdışı MDN’ye erişim; ve MDN ekibine doğrudan bir geri bildirim kanalı edinmenin yanı sıra platformu desteklemek için biraz daha fazla ödemeye istekli olanlar için MDN Supporter 10 (ayrıca “gurur ve sevinç” diyor Mozila). Adından da anlaşılacağı gibi, bu daha pahalı planın maliyeti aylık 10 ABD Doları veya yıllık abonelik için 100 ABD Dolarıdır.

Resim Kredisi: Mozilla

MDN Web Dokümanlarının içeriğinde herhangi bir değişiklik yoktur. Bunlar ücretsiz olarak erişilebilir olmaya devam edecek. “Herkes için ücretsiz ve erişilebilir kalacak web belgelerimizi geliştirmeye ve sürdürmeye devam edeceğiz. Orada bir değişiklik olmayacak. Dahası, MDN Plus’tan elde edilen kazanımların bir kısmını yeniden yatırmayı ve web sitesindeki genel kullanıcı deneyiminin yanı sıra belgelerimizi iyileştirmeyi planladığımız için MDN Web Dokümanlarının MDN Plus’tan yararlanacağına inanıyoruz,” diye açıklıyor kuruluş. SSS bölümünde.

Resim Kredisi: Mozilla

MDN Plus bugün ABD ve Kanada’da piyasaya çıkıyor. Önümüzdeki aylarda Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Belçika, Avusturya, Hollanda, İrlanda, Birleşik Krallık, İsviçre, Malezya, Yeni Zelanda ve Singapur’a gelecek (küresel bir abonelik hizmeti başlatmak, birçok avukatı dahil etme eğilimindedir) ).

MDN Plus’ın bugün piyasaya sürülmesi sürpriz değil. Mozilla, geçen yıl bu hareket için suları test etmeye başladı. O zamanlar, Mozilla A/B’nin hem 5 $ hem de 10 $ katmanlarını test etmesiyle fiyatlandırma konusunda biraz kafa karışıklığı vardı, ancak çoğu geliştirici oldukça destekleyici MDN’nin onlara ne kadar değer kattığı göz önüne alındığında, çabanın değeri.

Resim Kredisi: Mozilla

Şunu da belirtmekte fayda var ki Mozilla kesmek 2020’deki işten çıkarmalar sırasında epeyce MDN çalışanı, ancak çekirdek mühendislik ekibini büyük ölçüde sağlam tuttu. Mozilla tarihinin farklı bir döneminde, MDN gibi ücretsiz bir hizmet sunmak, tam olarak misyon beyanında yer aldı ve diğer gelir kaynakları tarafından kolayca sübvanse edildi. Bu ücretli katmanlarla Mozilla, MDN’nin zamanla kendi kendini desteklemesini umuyor. Şimdilik, Mozilla’nın şu anda gelirin nasıl kullanılacağı hakkında söylediği tek şey, “Mozilla içinde kalacağı”.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/mozilla-launches-mdn-plus-paid-subscriptions-for-its-developer-network/

Yorum yapın