Mozilla: Apple, Google ve Microsoft sizi tarayıcılarına kilitliyor


Apple, Google, Microsoft ve diğerleri, işletim sistemi platformlarındaki varsayılan ayarlar aracılığıyla kullanıcıları web tarayıcılarına kilitleyerek, platform üreticilerine rakiplerine göre haksız bir avantaj sağladı. Firefox yapımcısı Mozilla’dan yeni bir rapor.

Mozilla araştırmacıları, mobil ve masaüstü kullanıcılarını Apple Safari, Google Chrome veya Microsoft Edge’e yönlendirerek her platform üreticisinin “insanları duvarlarla çevrili bahçesinde tutmak istediğini” buldu. Mozilla, “Günümüzdeki beş büyük platformun tümü (Google, Apple, Meta, Amazon, Microsoft) ilgili tarayıcılarını işletim sistemleriyle bir araya getiriyor ve onları ana ana ekranda veya dock konumunda işletim sistemi varsayılanı olarak ayarlıyor.” sayfa raporu.

Mozilla, birçok kişinin teoride bir tarayıcının nasıl kurulacağını bildiğini bildirirken, “pek çok insanın pratikte aslında hiçbir zaman alternatif bir tarayıcı yüklemediğini” iddia ediyor.

Tarayıcı kullanıcıları ayrıca, değiştirmenin parolalar, yer imleri ve geçmiş gibi yıllarca verilerini kaybetmelerine neden olacağından korkarlar ve işletim sistemi geliştiricileri bu verilerin taşınmasını kolaylaştırmadığı için daha fazla geçiş engellenir. Mozilla, “Bu, rekabeti bastırmayı (hiçbir şey yapmadan veya hatta geçişi engelleyerek) ya da tüketicilere yardımcı olmayı (veri taşımayı kolaylaştırarak) seçebilen işletim sisteminin gücünü artırır” dedi.

Mozilla, kullanıcıları önceden seçilmiş bir tarayıcıya zorlamanın da yeniliği engellediğini söyledi. “Tarayıcı çeşitliliğinin olmaması, gelişmiş güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda insanları açıkta bırakıyor. Tarayıcılar, bir tarayıcının kapasitesini önemli ölçüde etkileyen bir ‘tarayıcı motoru’ tarafından desteklenmektedir, ”dedi Mozilla.

Mozilla, Apple’ın iOS tarayıcılarını kullanan tüm geliştiricilerin Apple’ın kendi Safari WebKit motorunu kullanmasını gerektirdiğini belirtti. WebKit’te güvenlik sorunları ortaya çıktığında, Apple yamaları bulana, düzeltene ve yayınlayana kadar tüm iOS tarayıcı kullanıcıları eşit derecede savunmasızdır. Mozilla, “Bu, farklı tarayıcı motorları kullanan bir dizi tarayıcının tercih edilmesinin yalnızca bir nedenidir” dedi.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3674858/mozilla-apple-google-and-microsoft-lock-you-into-their-browsers.html#tk.rss_all

Yorum yapın