Mono, Latin Amerika’nın küçük işletmeleri için ‘ilk bankasız banka’ olmayı hedefliyor – Teknolojik Haberler


Bir ticari banka hesabı açmak oldukça kolay olmalı, ancak bunun ne kadar zor olduğunu ilk elden gördükten sonra, Salomon Zarruk ve Sebastian Ortiz başka bir Latin Amerika işinin aynı tür zorluklarla karşılaşmasını istemediklerine karar verdiler.

Kolombiya’daki Tpaga’da birlikte çalışan çift, birkaç yıl önce orada mobil cüzdan şirketini kurmak için Meksika’ya taşındı ve diyelim ki Zarruk bu deneyimden pek etkilenmedi. Aslında, Teknolojik Haberler’a şirket için bir banka hesabı açmanın “karmaşa olduğunu” söyledi.

Onların ortaya çıkardığı şey şuydu: Mono, Kolombiya’daki yeni başlayanlar için kurumsal veya ticari hesaplar sağlayan bir fintech şirketi olan İspanyolca’da “maymun” anlamına gelir. Zarruk ve Ortiz, Juan Camilo Poveda ve José Tomás Lobo ile birlikte Ocak ayında Y Combinator’dan geçerken Mono’ya başladılar.

Zarruk ve Ortiz gibi Poveda da bankacılık deneyimine sahiptir ve Nubank için daha önce kredilendirme ve bankacılık ürünleri geliştirmiştir. Bu arada, Lobo’nun teknik operasyonlar ve yürütme geçmişi var.

Lobo, şirketin adının ormanda bir yangın çıktıktan sonra olanlardan ilham aldığını açıkladı. Bütün toprak kapkara ve küllerle dolu olmasına rağmen, yine de verimlidir ve maymunlar ağaçtan ağaca tohum yemeye başladıklarında, tohumların çoğunu yere bırakırlar ve bu da yeni büyüme haline gelir.

Mono fintech Latin Amerika

Mono’nun bankacılık panosu örneği. Resim Kredisi: Mono

“Atılan bu tohumlar ormanın yeniden doğuşunu sağlıyor ve bu benzetmeyi seviyoruz çünkü küçük işletmelerin ekonomi için yaptığı şey bu – girişimciler içeri giriyor ve ekonomide değişiklikler yapıyor” diye ekledi.

Zarruk, Latin Amerika’daki girişimler ve küçük işletmeler için Mono’yu “ilk bankasız banka” olarak nitelendirerek, yerleşik bir bankada ortalama iki haftaya karşılık yaklaşık 15 dakikada açılabilen finansal hizmetler ve tamamen dijital banka hesapları sağlıyor.

Fintech’in “ilk” olarak etiketlenebileceğini çünkü şirketin Latin Amerika’da girişimciler için bir banka inşa eden ilk şirket olduğuna inandığını açıkladı. Aslında Mono, evrakları doldurduktan sonra Kolombiya’daki büyük bankalardan birinde bir banka hesabı açmaya çalıştığında, iki ay sonra hala bir hesabı yoktu, diye ekledi Zarruk.

Banka hesabı perspektifi de, Mono’nun ticari hesaplara kredi kartları, ödeme terminalleri veya nakit yönetimi ürünleri ile yaklaşan rakiplerinden ayrıldığını iddia ediyor.

Mono, Kolombiya’da yerel bir bankacılık ortağıyla birlikte çalışıyor ve kendi teknoloji yığınını oluşturuyor. Şu anda fiziksel ve sanal banka kartlarına sahip banka hesapları, banka havalesi yapma ve alma ve ödeme yapma olanağı sunmaktadır.

Zarruk, “Hız bizim motivasyonumuz çünkü küçük işletmelerin yerleşik şirketlerle rekabet etmesine yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Şirketin büyümesinin çoğu organik oldu. Mart ayına kadar Mono, 300’den fazla müşteriyi kendine çekmiş ve toplam ödeme hacminde 1 milyon dolar elde etmişti. İş gücü 25 çalışana ulaştı ve şirket, üst düzey liderliğini önümüzdeki yıl içinde tamamlamayı planlıyor.

Bu ivmeyi devam ettirmek için şirket, Tiger Global tarafından yönetilen 6 milyon dolarlık tohum finansmanı duyurdu (ilginç bir şekilde Tiger, aynı zamanda Mono adlı bir Afrika fintech’ini de destekliyor). Tura ayrıca Soma Capital ve Y Combinator da katıldı. Mono’nun bir bütünü var melek yatırımcı kadrosuancak bu tur için öne çıkanlar, Monzo’nun kurucusu Tom Blomfield, Revolut’tan Jamie Devlin ve Belbo ve Fintell’in kurucuları.

Yeni fonlar, Mono’nun Meksika, Peru, Şili ve Brezilya gibi diğer ülkelere gelecekteki genişlemeyi planlamasını sağlayacak.

Zarruk, “Yaklaşık 24 aylık bir pistimiz olduğunu tahmin ediyoruz ve şu anda en önemli şey ürün geliştirme.” Dedi. “Üçüncü taraflarla entegre olacak güçlü bir teknoloji yığını oluşturuyoruz, böylece şu anda yapılması zor olan vergiler, alacak hesapları ve borç işlemleri gibi çeşitli muhasebe özellikleri sunmaya başlayabiliriz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/mono-digital-bank-latin-americas-small-businesses/

Yorum yapın