MongoDB: Şakalardan juggernaut’a


2021’de MongoDB’ye tekrar katıldığımda, tüm eski şakaların tekrarlandığını duydum. Biliyorsunuz, MongoDB hakkında “web ölçeği,” veri kaybetme, yalnızca sonunda tutarlı olma vb. Web ölçekli video komik; diğer ifadeler, yazıldığı günden beri büyük ölçüde yanlıştır. Örneğin, MongoDB her zaman güçlü bir şekilde tutarlı olmuştur. Her MongoDB sürümüyle birlikte doğruluk payı olan iddiaların modası geçti. Kıdemli Geliştirici Avukatı Mark Smith’in belirttiği gibi, “MongoDB hakkında bildiğiniz her şey yanlış

Elbette bunu söylerdim. Ne de olsa MongoDB için çalışıyorum.

Öyle olsa bile, varsayımlarımızı gözden geçirmenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yıllarca bize kurumların Oracle Database veya SQL Server’ı PostgreSQL ile değiştiremeyeceği söylendi. Birçok iş yükü için bu, bugün için doğru değildir ve daha önce bazılarının bize düşündürdüğü kadar “doğru” olmadığı neredeyse kesindir. PostgreSQL her zaman harika bir topluluğa sahip olmasına rağmen, aynı zamanda bir eleştirmenler korosuna da sahipti. Bu arada, her büyük bulut sağlayıcısının bir PostgreSQL veritabanı hizmeti vardır. Daha da ileri giderek, 2021’de AWS, Babelfish’i başlattıPostgreSQL’i SQL Server için yazılmış uygulamalara bırakmayı kolaylaştıran açık kaynaklı bir proje.

Benzer şekilde, her büyük bulut sağlayıcısının MongoDB’yi bir şekilde sunmasının ve veritabanının son 12 ayda önceki 12 yılın toplamından daha fazla indirilmesinin (bugüne kadar toplamda 265 milyon indirme) bir nedeni vardır. . Hem PostgreSQL hem de MongoDB, Oracle ve SQL Server’a göre popülerlikte çarpıcı kazanımlar elde etti.

Bu makaleye hayran olmak istemiyorum. Ancak beni şımartırsanız, sizi bilmediğiniz bir MongoDB’de yakalamayı ve sizi şok edebilecek bir öneriyle bitirmeyi çok isterim: MongoDB, Sorgulanabilir Şifreleme’nin piyasaya sürülmesiyle artık güvenlik alanında sektöre öncülük ediyor.

Atomiklik, işlemler vb.

MongoDB’den 2014’te, şirket çekirdek veritabanındaki güncellemelerde aşırı hızlanmadan hemen önce ayrıldım. Şirket, rahatlığı nedeniyle her zaman bir geliştirici sevgilisi olmuştu, ancak bu süre zarfında MongoDB, WiredTiger’ın satın alınmasıMongoDB 3.0’dan (isteğe bağlı olarak WiredTiger) başlayan ve MongoDB 3.2 (varsayılan olarak WiredTiger) ile gelişen belge düzeyinde eşzamanlılık denetimi ve sıkıştırmanın yolunu açan .

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3662759/mongodb-from-jokes-to-juggernaut.html#tk.rss_all

Yorum yapın