Modern Bir Büküme Sahip Tek Uçlu Vakum Tüplü Amplifikatör


Şu anda bir emekli maaşı ve bunun yazıldığı yerde bir otobüs kartı için hak kazanan en eski katı hal ses devresine rağmen, termiyonik tüp, yaydığı iddia edilen sıcak ses için meraklıları tarafından sevilen ses dünyasında bir dayanak noktası olmaya devam ediyor. Elektronik meraklıları için bir tüp ses amplifikatörü ilginç ve sıra dışı bir projedir ve bu nedenle birçok kişi tarafından ele alınan bir projedir. [Keri Szafir] bir istisna değildir ve birkaç modern özelliğe sahip bir stereo lambalı amfi üretti..

Elektriksel olarak, her kanal için bir çift triyot ve bir güç pentodu kullanan nispeten geleneksel tek uçlu bir tasarımdır. Pentod ızgaralarından birini besleyen çıkış trafosuna bir dokunuşla, sözde ultra-lineer devreyi takip eder. Modern özellikler, anahtarlamalı bir Bluetooth girişi ve motorlu bir ses kontrolü aracılığıyla gelir; bu, son teknoloji olduklarında böyle bir amfide asla bulunamayacak bir şey.

Bu tür bir amfi için zayıf bir nokta olduğunu kabul etmeliyiz ve bunu, kabloları kontrol altında tutmak için kablo bağlama kullanan çok dönemsel yapım tarzı için özellikle seviyoruz. Bu amfileri daha çok daha ucuz entegre triyot-pentot tüpleri kullanarak görüyoruz, bu da onların yapımını özellikle kolaylaştırıyor, bu nedenle ayrı ön amfi biraz farklı. Yine de süslü E88cc tüplere fazladan harcayacağımızdan emin değiliz.
Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/03/a-single-ended-vacuum-tube-amplifier-with-a-modern-twist/

Yorum yapın