Moda markaları için bir B2B tedarik zinciri pazarı olan Fashinza, 100 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Salgın, Ağustos 2021 Gallup’ta ABD’li yetişkinlerin %60’ı ile küresel tedarik zincirini büyük ölçüde etkiledi. anket kıtlık nedeniyle son iki ayda istedikleri ürünü alamadıklarını söylediler. Bu etkinin yükünü taşıyan, dünya çapında perakende mağazalarında, tedarikçilerde ve üretim fabrikalarında milyonlarca işçi çalıştıran moda endüstrisidir. En büyük hazır giyim ihracatçılarından biri olan Bangladeş, Batılı markaların pandemi ile ilgili sınır kısıtlamalarıyla boğuşmasıyla 2018’de 34.13 milyar dolar olan ihracat kazancının 2020’de 28 milyar doların altına düştüğünü gördü.

FashinzaModa markaları ve perakendeciler için Hindistan merkezli bir tedarik zinciri “pazarı” olan Dehli, kesintilerden aylar önce kuruldu. Ancak CEO Pawan Gupta, platformun tam olarak bu tür tedarik zinciri zorluklarıyla başa çıkmak için tasarlandığını söylüyor. normalde uluslararası şirketler için mevcut olmayan sipariş karşılama seçeneklerine erişim.

“Araştırırken [the] işletmeden tüketiciye moda e-ticareti [industry]Fashinza’yı birlikte lanse eden Gupta, serpantin tedarik zincirleri karşısında şok olduk. Abhishek Sharma ve Jamil Ahmad, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla söyledi. “Markalar perakende fiyatlarını %75 ila %80’lik marjlarda işaretlemelerine rağmen, yine de yalnızca %8 ila %10 civarında kar elde ediyor ve yüksek stok israfı veya stokların bitmesi nedeniyle para kaybediyorlardı. [They] birden fazla aracı ve onların üreticilerinin binlerce mil uzakta olması nedeniyle opaklıkla mücadele etti.”

Gupta, Fashinza’nın ürününü, markaların yalnızca üreticileri bulmasına ve toplu siparişler vermesine değil, aynı zamanda modadaki trend tasarımları analiz etmesine izin vermesi anlamında “tasarımdan teslimata” olarak tanımlıyor. Müşteriler ayrıca zaman ve eylem takvimlerini izlemek için Fashinza’yı kullanabilirler.

Fashinza

Fashinza’nın B2B tedarik zinciri pazarı.

Üretim tarafında, Fashinza fabrikalarla ortak çalışarak FactoryOS adlı yazılım yığınını örnekleme, envanter ve finans görevleri için çalıştırıyor. Gupta, yazılımın giysilerin yaşam döngülerini takip ettiğini ve verileri markaları tedarikçilerle eşleştirmek için algoritmaları eğitmek ve geri dönüş süresi gibi metrikleri tahmin etmek için kullandığını söyledi.

bir onayında Fashinza’nın tedarik zinciri yönetimine yaklaşımışirket bugün, B Serisi fonda (60 milyon dolar özkaynak ve 40 milyon dolar borç) 100 milyon dolar topladığını duyurdu. Accel, Elevation ve ADQ’nun katılımıyla Prosus Ventures ve Westbridge, 300 milyar dolarlık bir değerlemeyle. Tur, Fashinza’nın toplamını 135 milyon dolara çıkardı ve Gupta, bunun şirketin tedarik zinciri teknolojisini geliştirmek ve hammadde tedariki de dahil olmak üzere yeni pazarlara açılmak için kullanıldığını söylüyor.

İşletmeler arası pazar yerleri kalıcıdır. 2030’da bile markaların 100 arama yapması, 200 e-posta göndermesi ve altı ay beklemesi gereken bir dünya hayal edemiyoruz. [a] toplu sipariş, ”dedi Gupta. “Tüm deneyim bozuldu ve bu hızlı dünyada işe yaramıyor. Ancak çözümler … dikey olmalı ve … sektörlere göre çok özel hale getirilmelidir.”

Genişleyen bir pazar

Fashinza’yı başlatmadan önce Gupta, doktorlar için bir sosyal ağ uygulaması olan Curofy’nin kurucu ortağıydı. Sharma daha önce e-ticaret perakendecisi OfferBean’ın kurulmasına yardım etmişti. Ahmad ile birlikte, 2020’de şu anda 200 kişilik işgücü istihdam eden Fashinza’yı başlattılar. Gupta, çalışan sayısının yıl sonuna kadar 250’ye çıkmasını bekliyor.

Fashinza, tedarikçilerden her siparişte “kullanıma dayalı” bir ücret alarak ve hem markalara hem de üreticilere lojistik, fintech ve işletmeler arası ödemeler gibi katma değerli hizmetler sağlayarak para kazanıyor. Gupta, Fashinza’nın şu şekilde maliyet tasarrufu sağlayabildiğini iddia ediyor: Arz tarafında birim ekonomisini iyileştirmek, teknoloji ve veriler aracılığıyla “kullanılmayan kapasite”den yararlanmak ve “üretim verimliliğini artırmak”.

Kesinlikle, Fashinza, Statista’nın tedarik zinciri yönetimi pazarında rekabet sıkıntısı çekmiyor. tahmin eder 2022’de 19.58 milyar dolardan 2026’ya kadar 30.91 milyar dolar değerinde olabilir. Shipium, e-ticaret perakendecilerine Amazon benzeri tedarik zinciri teknolojisi sağlarken, ShelfLife, markaların gerçekte neye ihtiyaç duyduğuna dayalı bir hammadde tedarikçileri pazarı sunuyor. Tradeshift dahil olmak üzere tedarik zinciri finans platformlarının yanında yer alan Sourceful gibi sürdürülebilir kaynak platformları da var.

Gupta bunu savunuyor Fashinza’nın moda endüstrisine odaklanması, şimdiye kadarki müşteri alımına işaret ederek onu yeterince farklı kılıyor. 200’den fazla markanın ve 150 fabrikanın şu anda platformu kullandığını ve çoğunlukla Hindistan, Bangladeş, Çin, ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’da yoğunlaştığını iddia ediyor.

Tarihsel olarak, zorluk, moda ve hazır giyim markalarını, kaynak bulma da dahil olmak üzere eski süreçleri modernize edecek teknolojileri benimsemeye ikna etmek olmuştur. Örneğin, bir 2020 McKinsey çalışmak markaların %74’ü ürün geliştirme ve kaynak bulmanın dijitalleşmesinin hızlanacağını tahmin ederken, yalnızca %20’sinin ülke ve tedarikçi seçimi için teknolojiyi ortak bir uygulama haline getirmeyi planladığını tespit etti.

Ama Gupta buna inanıyor Fashinza, başarılı olmak için gereken malzemeye ve finansmana sahip. Gerçekten de, başlangıç, tedarik zinciri yönetimi pazarında devam eden yatırım patlamasından yararlanmaya devam ediyor. Geçen yıl girişim şirketlerinden 11,3 milyar dolarlık enjeksiyon.

“Fashinza’nın getirdiği çözüm, esasen bizi rakiplerimizden ayıran teknoloji odaklı. Uber ve Amazon’un kendi sektörlerinde neden olduğu aksaklıkları hayal edin. Fashinza, işletmeler arası hazır giyim imalat sektöründe benzer bir şey yapıyor” dedi. “Uçtan uca üretim, Fashinza’nın platformu aracılığıyla … şeffaflık ve kontrol ile yönetilebilir – kaynak yöneticilerinin ofislerini terk etmesine gerek kalmadan, birden fazla aracıya bağımlı olmaya gerek kalmadan ve habersiz gecikmeler için kapsam olmadan.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/2311970/

Yorum yapın