Mobot, mobil uygulamalarda hata testi yapan robot filosunu büyütmek için sermaye sağlıyor – Teknolojik Haberler


Mobil uygulamaların, amaçlandığı gibi çalıştıklarından emin olmak için sayısız cihazda hata testi yapılması gerekir. Kullanıcılar kötü deneyimlere pek sıcak bakmıyor – %88’i küçük hatalara dayanarak uygulamaları terk edeceklerini söylüyor, binaen yazılım testi satıcısı Qualitest’e (yarışta kuşkusuz bir atı olan). Uygulama geliştirme firmalarının %31’inin tek bir ankette toplandığı test, zaman alıcı ve pahalı bir süreçtir. tahmin giderleri 5.000 ila 10.000 ABD Doları arasındadır. Ve bazı donanımlar için, en yüksek kalitede testler, ya lojistik nedenlerle ya da piyasaya sürülmeye yönelik amansız baskı nedeniyle mevcut değildir.

Eden Full Goh bunu değiştirmeyi ve bunu yaparak para kazanmayı umuyor. O kurucusu mobot, Goh’un iddia ettiği gibi, geliştiricilerin cihazlarda uygulama testini otomatikleştirmek için fiziksel robotları kullanmasına izin veren ilk “hizmet olarak altyapı” platformu olduğunu iddia eden bir başlangıç. Makroekonomik trendi alt üst eden Mobot, bu hafta Cota Capital liderliğindeki Heavybit, Uncorrelated Ventures, Bling Capital, Primary Venture Partners, Y Combinator ve Newark Venture Partners’ın katılımıyla 12,5 milyon dolarlık A Serisi turunu kapattı ve şirketin toplamını 17,8 milyon dolara çıkardı.

Daha önce Palantir ve tıbbi cihaz şirketi Butterfly Network’te ürün mühendisi olan Goh, mobil uygulama test sürecinde “darboğazlar” olarak tanımladığı şeyi gördükten sonra Mobot için bir fikre sahipti. Eski işverenleri de dahil olmak üzere çoğu şirket, verimsiz, maliyetli ve hataya açık olma eğiliminde olan manuel testler yapmak için çalışanları veya üçüncü taraf yüklenicileri işe alıyor.

Applitools, Test.ai ve diğerleri gibi şirketler tarafından geliştirilen ve mobil uygulamalar için testleri otomatikleştirmek için mevcut taklit edilmiş test çerçevelerinden yararlanan araçlar var. Bununla birlikte, talihsiz gerçek şu ki, birçok kusur genellikle yazılım tabanlı, öykünülmüş testlerin çatlaklarından geçer, çünkü gerçek donanım üzerinde test etmeyi doğru bir şekilde temsil etmez, ”dedi Goh bir e-posta röportajında. “Şu anda Mobot, kendimizi emülatörler ve otomatik testler için bir rakip veya yedek olarak konumlandırmıyor. Bunun yerine, hedefimiz, önümüzdeki beş ila on yıl içinde cihaz parçalanması büyüdükçe herkesin yapmak zorunda olduğu ve giderek daha fazla yapmak zorunda kalacağı kaçınılmaz manuel kalite güvencesinin yerini almaktır.”

mobot

Resim Kredisi: mobot

Kulağa tuhaf gelebilir, ancak robotik, bir süredir mobil cihaz yazılımını test etmek için kullanılıyor. Tokyo merkezli Japan Novel Corp. bir zamanlar akıllı telefonun dokunmatik ekranına defalarca dokunma ve dokunma sürecini simüle edebilen bir robot teklif etmişti. T-Mobile, Tappy adlı benzer bir robotu şirket içinde yaptıfarklı telefonları ve tabletleri taşıyıcının prizlerine gitmeden önce stres testi yapmak için.

Bununla birlikte, Goh’a göre, bu tür makineler yüksek bir başlangıç ​​yatırımı gerektirme eğilimindedir – robotik uzmanlığından bahsetmiyorum bile.

Buna karşılık Mobot, bakım ve bakımı soyutlayarak müşterilerin uygulama ve test edilecek cihaz (veya cihazlar) üzerinde bir video kaydederek bir test senaryosu oluşturmasına izin verir. Bir müşteri başarı yöneticisi, bir test akışı geliştirmeye ve Mobot’un analitiğini Jira gibi geliştirme araçlarına entegre etmeye yardımcı olur ve ardından, bilgisayar vizyonundan yararlanan 200’den fazla robottan oluşan bir filo, yukarıda bahsedilen test senaryosunu yürütür: dokunma, kaydırma ve uygulama çalıştıran cihazları döndürme. cihazları Bluetooth çevre birimlerine bağlamanın yanı sıra, anında iletme bildirimleri almalarını ve daha fazlasını.

Test sona erdiğinde Mobot ekibi sonuçları kaydeder. Müşteriler bir self servis aracı kullanarak raporları yan yana görüntüleyebilir.

Goh, “Bildiğimiz kadarıyla, fiziksel kalite güvencesine odaklanan çok az şirket var, çünkü teknoloji yığını web ve tarayıcı tabanlı testler için temel önerilerinden oldukça farklı” dedi. “En büyük rakiplerimiz aslında Applause, Infosys ve Qualitest gibi firmalar tarafından sunulan kitle kaynaklı ve dış kaynaklı manuel test hizmetleri, çünkü manuel test Mobot’un yaptığı otomatik fiziksel teste en çok benzeyen… Mobot, aşağıdakilerden etkilenen tüm mobil uygulama müşteri yolculuğunu koruyor. gözden kaçan hatalar – kullanıcı edinmeden (örn. derin bağlantılar, kayıt akışları, ilk katılım), elde tutma ve katılımdan (anında iletme bildirimleri ve çökmeler) para kazanmaya (ödeme ve uygulama içi satın almalar).”

Mobot, 2018’in başlarında kurulduğundan bu yana binlerce test döngüsü gerçekleştirdiğini ve test ettiği uygulamalardan milyonlarca ekran görüntüsü topladığını iddia ediyor. Goh’a göre, erken benimseyenler arasında Citizen ve Mapbox gibi büyük isimlerin yanı sıra Branch, Radar, Persona ve yaklaşık 45 kişi var.

Dokunmatik ekranlar ve bilgi-eğlence sistemleri için robot destekli testler sağlayan Fin firması OptoFidelity gibi bazı rekabetler var. Ancak Mobot, uygulamalarda durmayı planlamıyor. Goh, önümüzdeki birkaç yıl içinde hedefin, şirketin topladığı verileri müşterilere ürün içgörüleri ve “keşif amaçlı test özellikleri” sunmak için kullanmak olduğunu söylüyor. Bunun ötesinde Mobot, artırılmış gerçeklik kulaklıkları, akıllı saatler ve akıllı kontakt lensler gibi henüz piyasaya sürülmemiş ürünlerdeki teknolojik gelişmelerle gelişmek için bir test çerçevesi oluşturuyor.

Robotik tabanlı test ölçeklenebilir bir fikir mi? Ne de olsa robotlar bozuluyor ve Mobot mali durumunu şimdilik göğse yakın tutuyor. (Şirketin operasyonlarının çoğu, görünüşte rekabetçi nedenlerle gizlilik içindedir; Mobot’un halka açık web sitesinde robotlarının görüntüleri gösterilmiyor.) Ancak Goh, özellikle kafalar gibi çevre birimleri için pazar olarak, modele içtenlikle inandığı izlenimini veriyor. -up ekranlar büyümeye hazırlanıyor.

mobot

Resim Kredisi: mobot

Goh, “Önümüzdeki iki ila beş yıl içinde, yazılım giderek daha mobil hale gelecek ve cihaz merkezli olacak” dedi. “Gayrimenkulün ekonomik olduğu hiçbir yerin ortasında, bir insanın bir ürüne yapacağı herhangi bir fiziksel eylemi test edebilen binlerce robotla dolu otonom robot depolarını hayal ediyoruz: dokunma, kaydırma, bir cihazı sallama, düğmelere basma. , QR kodu tarama, fotoğraf çekme, dinleme, konuşma ve daha fazlası.”

Yakın vadede Mobot, satış, pazarlama ve mühendislik ekiplerini genişletmek için en son finansman turundan elde edilen gelirleri kullanacak ve bugün 42 çalışandan yıl sonuna kadar toplam çalışan sayısını 50’ye çıkaracak. Goh, teknoloji endüstrisi işe alımları dondurur ve işgücünü azaltırken, Mobot’un “döngüsel olmayan” bir iş olmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Şirketler mevcut uygulamalara yeni uygulamalar ve güncellemeler göndermeye devam ettikçe, mobil alanda kalite güvence testi talebinin azalmadığını söylüyor.

“Orası [is no] Kendileri bir robot filosu inşa etme uzmanlığına asla sahip olamayacak olan gündelik yazılım mühendisliği ekibi için fiziksel testleri demokratikleştirmeyi piyasaya sunuyor,” dedi Goh. “Mobot, bir teknoloji şirketinin ürün geliştirme sürecini kolaylaştırmak için kritik öneme sahip ve uygun maliyetli bir çözümdür.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/15/mobot-secures-capital-to-grow-its-fleet-of-robots-that-bug-test-mobile-apps/

Yorum yapın