ML.NET 2.0, metin sınıflandırmasını geliştirir


Microsoft, .NET için açık kaynaklı, platformlar arası makine öğrenimi çerçevesinin yeni bir sürümü olan ML.NET 2.0’ı piyasaya sürdü. Yükseltme, metin sınıflandırması ve otomatik makine öğrenimi için yetenekler içerir.

10 Kasım’da tanıtıldı, ML.NET 2.0 yeni bir sürümü ile tandem geldi ML.NET Model Oluşturucu.NET uygulamaları için makine öğrenimi modelleri oluşturmaya yönelik görsel bir geliştirici aracı. Model Oluşturucu, ML.NET Metin Sınıflandırma API’si tarafından desteklenen bir metin sınıflandırma senaryosu sunar.

Haziran ayında önizlemesi yapılan Metin Sınıflandırma API’si, geliştiricilerin ham metin verilerini sınıflandırmak için özel modeller eğitmesine olanak tanır. Metin Sınıflandırma API’si bir önceden eğitilmiş TorchSharp NAS-BERT modeli modelde ince ayar yapmak için Microsoft Research’ten ve geliştiricinin kendi verilerinden. Model Oluşturucu senaryosu, CPU’larda veya CUDA uyumlu GPU’larda yerel eğitimi destekler.

Ayrıca ML.NET 2.0’da:

  • Önceden yapılandırılmış otomatik makine öğrenimi ardışık düzenlerini kullanan ikili sınıflandırma, çok sınıflı sınıflandırma ve regresyon modelleri, makine öğrenimini kullanmaya başlamayı kolaylaştırır.
  • Veri ön işleme, aşağıdakiler kullanılarak otomatikleştirilebilir: AutoML Özelleştirici.
  • Geliştiriciler, bir eğitim sürecinin parçası olarak hangi eğitmenlerin kullanılacağını seçebilir. Ayrıca, optimum hiperparametreleri bulmak için kullanılan ayarlama algoritmalarını da seçebilirler.
  • Eğitmenleri seçmek ve optimize edilecek bir değerlendirme metriği seçmek için gelişmiş AutoML eğitim seçenekleri sunulmuştur.
  • Aynı temel TorchSharp NAS-BERT modelini kullanan bir cümle benzerliği API’si, iki ifadenin benzerliğini temsil eden sayısal bir değer hesaplar.

ML.NET için gelecek planları arasında, derin öğrenme kapsamının genişletilmesi ve regresyon ve sınıflandırma gibi klasik makine öğrenimi görevleri için LightBGM çerçevesinin kullanımının vurgulanması yer alıyor. ML.NET’in arkasındaki geliştiriciler, yeni senaryolar ve özelleştirmeler sağlamak ve makine öğrenimi iş akışlarını basitleştirmek için AutoML API’yi geliştirmeyi de amaçlıyor.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3681088/mlnet-20-enhances-text-classification.html#tk.rss_all

Yorum yapın