Mısır Bazlı Etanol Aslında Çevre İçin Benzinden Daha Kötü, Çalışma Bulguları


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Dawn McDonald/Unsplash)
Önceki inanışın aksine, mısır bazlı etanol, fosil yakıtlarla üretilen benzinden daha fazla olumsuz çevresel etki taşıyor gibi görünüyor.

Wisconsin Üniversitesi-Madison Sürdürülebilirlik ve Küresel Çevre Merkezi tarafından yapılan yeni araştırma, etanolün benzinden daha fazla sera gazı emisyonu ürettiğini öne sürdü. Geçmişteki araştırmalar bunun aksini gösterse de, UW-Madison’ın çalışması etanolün en az yüzde 24 daha fazla karbon emisyonundan sorumlu olduğunu gösterdi. Biden yönetimi ülkenin mevcut biyoyakıt politikalarını gözden geçirirken, çalışma kısmen ABD Enerji Bakanlığı ve Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu tarafından finanse edildi.

Bu, 2005 yılında Yenilenebilir Yakıt Standardı’nın (RFS) uygulanmasını hatırlayan herkes için sürpriz olur. Daha önce etanolün çevre için benzinden daha iyi olduğunu gösteren araştırmalara dayanarak, RFS, petrol rafinerilerinin yaklaşık 15 milyar galon petrolü karıştırması gerektiğini dikte etti. etanol, ülkenin benzin arzına giriyor. UW-Madison çalışmasının işaret ettiği gibi, RFS artık “tüm küresel biyoyakıt üretiminin neredeyse yarısına rehberlik ediyor” – ki bu iyi niyetlerine rağmen, Dünya’yı olumsuz etkileyen geniş kapsamlı endüstriyel sonuçlara sahiptir.

(Fotoğraf: Adrian Infernus/Unsplash)

Petrol rafinerileri bu kadar büyük miktarda etanole ihtiyaç duyduğu için mısır fiyatları yüzde 30 arttı. Yüksek talep, ABD mısır ekiminde yüzde 8,7’lik bir artışla sonuçlandı; bunun yan ürünü, ülkenin nitrojen bazlı gübre kullanımındaki artıştı. Mısır üretimiyle ilişkili ekili alanların sürülmesi, toprakta sıkışan karbonu serbest bıraktı. (Ayrıca, çalışmanın, su parçalayıcılardaki artış sayesinde ülkenin su kaynağı üzerinde olumsuz bir etkiye işaret ettiğini belirtmekte fayda var.) UW-Madison, bu faktörler yanma emisyonlarının yanı sıra düşünüldüğünde, etanolün artık çekici olmadığı sonucuna varıyor. Daha önce düşünüldüğü gibi ABD yakıt tedarikine ek.

“RFS kapsamında üretilen mısır etanolünün karbon yoğunluğu benzinden daha az değil ve muhtemelen en az yüzde 24 daha yüksek” diyor. ders çalışmaUlusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda bu yılın başlarında yayınlandı.

Etanolün olumsuz etkilerinin çoğu, yanmadan ziyade mısır ekimi ile ilişkili görünse de, karbon emisyonlarını azaltma çabası, tüm tedarik zincirini dikkate alan bütünsel bir çaba olmalıdır. RFS, şu anda 2022’ye kadar yakıt karıştırma gereklilikleri uygulamaya ayarlandı ve bunun ardından ABD Çevre Koruma Ajansı, ülkenin politikalarında değişiklik önermeye hak kazandı.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337314-corn-based-ethanol-is-actually-worse-for-the-environment-than-gasoline-study-finds

Yorum yapın