Milletvekilleri, kürtaj klinikleri için Google sonuçlarının SCOTUS kararından önce ‘sahte klinikler’ önerdiğini söylüyorMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

ABD’li milletvekilleri, Google’a, şirketin arama motorunun, belirli eyaletlerdeki kullanıcıları, prosedürü sağlamayan ve insanları hamileliği sona erdirmekten caydıran “sahte kliniklere” yönlendirerek kürtaj hizmetleriyle ilgili yanlış sonuçları nasıl gösterdiğini soruyor.

Cuma günü gönderilen bir mektupta Google’ın ana şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’ye, Kongre’nin 20 Demokrat üyesi ve Bağımsız Senatör Bernie Sanders (Vt.), şirketi arama doğruluğu sorununu hızlı bir şekilde düzeltmeye çağırdı ve bunun ABD Yüksek Mahkemesi’nin daha sonra vereceği bir karar olduğunu belirtti. bu ay içinde kurulan kürtaj hakkını bozabilir Karaca – Wade.

Roe v. Wade bozulursa ne olur?

Milletvekilleri bir alıntı yaptı son rapor kürtaj “yasalarını tetikleyen” eyaletlerde bulunan, kürtaj hizmetleri için Google arama sonuçlarının yüzde 11’i, kullanıcıları kürtaj sağlamayan tıbbi olmayan tesislere yönlendirdi; Google Haritalar sorguları için sonuç yüzde 37 idi. ABD merkezli kâr amacı gütmeyen Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin raporunda, ilgili arama sonucu sayfalarının en üstünde görünen Google reklamlarının neredeyse yüzde 28’inin kürtaj karşıtı kliniklere yönelik olduğu da tespit edildi.

Demokratik, “Kadınları yanlış bilgi ticareti yapan ve kapsamlı sağlık hizmetleri sunmayan sahte kliniklere yönlendirmek, kadın sağlığı için tehlikelidir ve Google’ın arama sonuçlarının bütünlüğünü baltalamaktadır.” Milletvekilleri, Senatör Mark R. Warner (Va.) ve Rep. Elissa Slotkin (Mich.) tarafından yönetilen mektuba yazdılar.

Milletvekilleri, taleplerinin Google’ın 2014 yılında şirketin aldatıcı reklamlara karşı politikasını ihlal eden bazı “kriz gebelik merkezleri” için reklamları kaldırma sözü vermesinden sonra geldiğini belirtiyorlar.

Bir Google sözcüsü Cumartesi günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üreme hakları manzarasının, Pazartesi günü kadar erken gelebilecek Yüksek Mahkeme kararına yanıt olarak çarpıcı bir şekilde değişmesi bekleniyor. Halihazırda kürtajı etkin bir şekilde yasaklayan “tetikleyici yasalar” çıkaran 13 eyalete ek olarak Karaca devrilmişse, davayı en az beş kişinin daha takip etmesi bekleniyor.

‘Tetikleyici’ yasalar nelerdir ve hangi eyaletlerde vardır?

On altı eyalet ve Columbia Bölgesi, eyalet düzeyinde kürtaj haklarını açıkça koruyan yasalara sahiptir. Guttmacher Enstitüsü, kürtaj haklarını destekleyen New York ve Washington merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma merkezi. Geri kalan eyaletlerin ya belirli bir kanunu ya da kitaplar üzerinde uygulanmayan yasakları yoktur.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin CEO’su Imran Ahmed, Washington Post’a, Mayıs ayında sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşü taslağının, temel üreme haklarını baltalamaya çalışan gruplar arasında bağış toplama faaliyeti ve yaratıcılıkta küresel olarak “büyük” büyümeyi teşvik ettiğini söyledi. Üreme hakları ve kürtajla ilgili yanlış bilgilerle ilgili benzer temalar Amerika’da ortaya çıkıyor. KenyaLatin Amerika ve Birleşik Krallık olduğunu söyledi.

Ahmed, doğru arama sonuçları yoluyla yanlış bilgilerle mücadele etmenin, küresel erişimi göz önüne alındığında Google için özellikle kritik olduğunu söyledi. Google açık ara en popüler arama motorudur, küresel pazar payının yüzde 90’ından fazlasına sahipAlman tüketici veri analiz şirketine göre, istatistikçi.

Ahmed, “Google berbat olduğunda, tüm kelime üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir” dedi.

Google’ın arama algoritmasının nasıl çalıştığı sıkı bir şekilde korunan bir ticari sırdır, ancak şirket şöyle diyor: halka açık rehber Google’ın web sayfalarını aradığı arama motorunda bir kullanıcının arama sorgusuyla alakalı olduğu düşünülür ve ardından “en yüksek kalitede ve kullanıcıyla en alakalı” olduğuna inanılan sonuçları döndürür. Google, “alaka düzeyini” belirlemek için kullanıcı konumu ve dili de dahil olmak üzere “yüzlerce faktör” kullandığını söyledi.

Ancak Ahmed, hangi web sayfalarını belirlemeye çalıştığı için arama algoritmasının kolayca oynanabileceğini söyledi. birbiriyle bağlantılı sayfa ağları oluşturan gruplar da dahil olmak üzere alakalıdır.

Eleştirmenler, hamilelik testleri, ultrasonlar veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar için testler sunarak bir tıbbi tesis kaplaması oluşturmaya çalıştıklarını söylese de, genellikle “kriz gebelik merkezleri” veya “hamilelik kaynak merkezleri” olarak kendilerine tarz veren sahte kürtaj klinikleri kürtaj sağlamaz. enfeksiyonlar. Amerikan Tabipler Birliği’nin Etik Dergisi, tartıştı “Kriz gebelik merkezleri” yasal olmakla birlikte, “yanıltıcı bilgi vererek ve kürtaja erişimde gecikmelere ve eşitsizliklere neden olarak” etik dışıdır.

Bunun yerine, “kriz gebelik merkezleri” için siteler, genellikle yanlış bilgilendirme yoluyla hastaları kürtajı seçmekten aktif olarak caydırır. CCDH raporunda belirtilen sahte klinikler tarafından yapılan yanlış iddialar arasında, kürtajın hamile bir kişiyi kısırlaştıracağı veya kürtajdan sonra intihar dürtülerinin “yaygın” olduğu yer alıyor.

Ahmed, sahte kürtaj kliniklerine yönelik eleştirilerin ideolojileri değil, insanları istedikleri şekilde davranmaya ikna etmek için kullandıkları aldatıcı taktikler olduğunu vurguladı.

“İnsanların kürtaj hakkında fikir sahibi olma hakkı var” dedi. “Ama o [their] onu bu kadar habis yapan aldatma kullanımı.”

Ahmed, dezenformasyon ve yanlış bilginin insanların kişisel sağlığı üzerinde doğrudan etkileri olduğu için, büyük teknoloji platformlarının sorumlu davranmasının ve politika yapıcıların onlardan hesap sormasının çok önemli olduğunu söyledi.

“Bu, nefret ve dezenformasyon aktörlerinin dijital platformları insanlara gerçek anlamda zarar vermek için nasıl silahlandırabileceğinin bir başka örneği” dedi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/health/2022/06/18/google-abortion-clinic-searches-fake/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın