Milletvekilleri Facebook ve Instagram’dan kürtaj gönderilerini neden kaldırdıklarını açıklamalarını istedi – Teknolojik Haberler


Senatörler Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren, Instagram Başkanı Adam Mosseri ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e yazdıkları bir mektupta, kürtajla ilgili içeriğin Meta’nın platformlarında garip muamele gördüğü konusunda endişelerini dile getirdiler.

Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade davasını bozma kararından hemen sonra, Anakart Kürtaj hapları sağlamayı teklif eden gönderilerin, yayınlandıktan birkaç saniye sonra Facebook’tan kaldırıldığını tespit etti. Associated Press kürtaj haplarının Instagram’dan “birkaç dakika içinde” kaybolduğuna dair benzer gönderiler gözlemledi. Instagram ayrıca kürtajla ilgili bazı içerikleri uyarı ekranlarının arkasına sakladı, şirketin “hata” olarak tanımladığı ancak daha fazla açıklamadığı davranışlar.

Senatörler, kürtajla ilgili gönderiler ve Meta’nın kaldırdığı hesaplar hakkında bazı ayrıntılara girdiler:

“Raporlar, kürtaj hizmetlerine yasal olarak nasıl erişileceğine dair doğru bilgiler sağlayan birden fazla gönderinin, genellikle bilgi yayınlandıktan birkaç dakika sonra kaldırıldığını gösteriyor. Diğerleri, kürtajdan bahseden yayınların kaldırıldığını veya “duyarlılık ekranları” ve uyarılarla etiketlendiğini, kürtaj belgeselini tanıtan bir gönderi, “Amerika’da Kürtaj Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz” başlıklı bir gönderi ve bir sağlık çalışanının nasıl yardımcı olduğunu anlatan bir gönderi de dahil olmak üzere uyarılarla etiketlendiğini bildirdi. insanlar zaten kürtajı yasaklayan yasalarla zarar görüyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanları kürtaj hakları hakkında bilgilendirmeye adanmış bir kuruluş, hesabını geçici olarak askıya aldı. Kullanıcılar, geçen sonbaharda Teksas’ın altı hafta sonra kürtajı yasaklayan yasa yürürlüğe girdiğinde benzer sorunları bildirdiler.”

Bir Twitter yanıtında, Meta Politika İletişim Direktörü Andy Stone, şirketin politikalarının reçeteli ilaç işlemlerine izin vermediğini kaydetti, ancak kürtaj hapı gönderileri ile diğer reçeteli ilaçları sağlamayı teklif eden gönderiler arasındaki uygulama tutarsızlığını açıklamadı.

Klobuchar ve Warren, “Meta’nın şirket politikalarını uygulamadaki sorunları çözmek için ne yaptığı hakkında ek bilgi” talep ediyor – Meta’nın kürtajla ilgili içeriği bariz bir şekilde agresif bir şekilde ele almasını açıklayabilecek bilgiler.

Senatörler Meta’dan, 24 Haziran’dan bu yana kürtajla ilgili kaç gönderiyi kaldırdığı, bu gönderilerden kaçının eski durumuna döndürüldüğü ve hangi eğitimlerin verildiği de dahil olmak üzere, şirketin konuyla ilgili şeffaf olmadığı bir dizi soruya yanıt istiyorlar. şirketin içerik moderatörlerine sağladığı kürtajla ilgili materyaller. Başvuruların son tarihi 15 Temmuz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/instagram-abortion-congress-letter-klobuchar-warren/

Yorum yapın