Microsoft, ‘yeniden düzenleme’nin bir parçası olarak iş gücünün bir kısmını işten çıkarıyor – Teknolojik Haberler


Microsoft bugün, ekonomik belirsizliğin arttığı bir dönemde işleri kesen en son Büyük Teknoloji şirketi oldu. Bloomberg raporlar Redmond firması, şirket çalışan sayısını önümüzdeki aylarda artırmayı planlasa bile, mali yılın kapanışından sonra (30 Haziran’da) “iş gruplarını ve rollerini yeniden düzenlemektedir”.

İşten çıkarmaların Microsoft’un 180.000 kişilik iş gücünün %1’inden daha azını etkilediği ve müşteri ve iş ortağı çözümleri ve danışmanlığı da dahil olmak üzere ekiplere değinerek coğrafya veya ürün bölümü açısından net bir model izlemediği bildiriliyor. Microsoft’un Windows, Teams ve Office gruplarında işe alım sürecini yavaşlatması ve istihdamın sektördeki olumsuz rüzgarlardan etkilenmemesini sağlamasından sonra geldiler.

“Bugün az sayıda rol elememiz oldu. Microsoft, Bloomberg’e e-postayla gönderilen bir açıklamada, tüm şirketler gibi, iş önceliklerimizi düzenli olarak değerlendiriyor ve buna göre yapısal düzenlemeler yapıyoruz” dedi. “Önümüzdeki yılda işimize yatırım yapmaya ve genel olarak çalışan sayımızı artırmaya devam edeceğiz.”

Microsoft, bulut gelirinde yıldan yıla %26 artış ve 49,4 milyar dolarlık toplam gelirle üçüncü çeyrekte güçlü kazançlar bildirdi. Ancak Haziran ayı başlarında şirket, döviz dalgalanmalarının etkisini gerekçe göstererek 4. çeyrek gelir ve kazanç kılavuzunu aşağı yönlü revize etti.

Bloomberg, Microsoft’un son yıllarda tipik olarak ABD’deki 4 Temmuz tatilinden kısa bir süre sonra yeni mali dönem için değişiklikler yaptığı için işten çıkarmalar ilan ettiğini belirtiyor.

Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar, durgunluktan korkan yatırımcıların geri çekilmesiyle son birkaç ayda hızlandı. Yeni başlayanlar, özellikle teslimat, etkinlikler ve fintech gibi sermaye yoğun işletmelerde olanlar, etkinin yükünü çekti. Ancak olumsuz koşullar devam ettikçe, zincirleme bir etki oldu. Örneğin, Oracle olduğu söyleniyor düşünen Binlerce işten çıkarmayı içerecek 1 milyar dolarlık bir maliyet düşürme girişimi.

Microsoft ve Oracle’ın ötesinde, Twitter geçen hafta işe alım ekibinin üçte birini bıraktı. Tesla geçen ay yüzlerce çalışanını işten çıkardı. Ve Meta’daki gruplar, şirketteki yöneticilerin işten çıkarılmasından sonra işten çıkarmalara hazırlanıyor. bildirildiğine göre kötü performans gösterenlere “çıkmak için harekete geçmeleri” söylendi. CEO Mark Zuckerberg’in “yakın tarihteki en kötü düşüşlerden birinin” ortasında olarak algıladığı Meta, daha önce bu yıl yeni mühendis alımı için hedef sayısını yaklaşık %30 azaltacağını söylemişti.

Nvidia, Lyft, Snap, Uber, Spotify, Intel ve Salesforce, bu baharda işe alımları yavaşlatan halka açık diğer teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Şimdiye kadar Google, IBM ve Amazon benzer hamleler yapmadı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/microsoft-lays-off-a-portion-of-its-workforce-as-part-of-a-realignment/

Yorum yapın