Microsoft ve Meta, veri merkezlerini çalıştırmaya yardımcı olmak için yapay zekayı kullanma konusunda Google’a katılıyor – Teknolojik Haberler


Her gün milyarlarca insanın kullandığı uygulamaları, web sitelerini ve hizmetleri yöneten veri merkezleri, onları oluşturan ve bakımını yapan çalışanlar için tehlikeli yerler olabilir. İşçiler bazen enerji verilirken bir veri merkezinin elektrikli ekipmanına bakım yapmak zorunda kalırlar. Ve bilgisayarlar ve sunucular için sıvı soğutma sistemlerinde dolaşan su için sterilizasyon maddesi olarak kullanılan klor gibi kimyasallara maruz kalabilirler. Haziran 2015’te beş kişi bir hastaneye götürülmek zorunda kaldı. hastane Kuzey Carolina, Maiden’deki bir Apple veri merkezinde meydana gelen klor gazı sızıntısının ardından.

Veri merkezleri eskisinden daha güvenli. Ancak ileriye dönük çözümler arayan bazı teknoloji devleri, güvenlik sorunlarını önlemek için yapay zekanın nasıl uygulanabileceğini araştırdıklarını söylüyor. Örneğin Microsoft, bir dizi kaynaktan gelen verileri analiz eden ve veri merkezi inşaatı ve operasyon ekipleri için “güvenlik olaylarının etkisini önlemek veya azaltmak” için uyarılar oluşturan bir yapay zeka sistemi geliştiriyor. Yine geliştirilmekte olan tamamlayıcı ancak ilgili bir sistem, veri merkezi inşaat çizelgeleri üzerindeki etkileri tespit etmeye ve tahmin etmeye çalışır.

Bir Microsoft sözcüsü Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla “Bu girişimler hem erken test aşamalarında hem de bu yıl içinde üretim ortamlarımıza yayılmaya başlaması bekleniyor” dedi.

Meta ayrıca, yapay zekanın veri merkezlerinin güvenli olmayan çalışma ortamlarına yol açabilecek “aşırı çevresel koşullar” altında nasıl çalışacağını tahmin edebileceği yolları araştırdığını iddia ediyor. Şirket, aşırı koşulları simüle etmek için fiziksel modeller geliştirdiğini ve bu verileri sunucularında güç tüketimini, soğutmayı ve hava akışını optimize etmekten sorumlu AI modellerine sunduğunu söylüyor.

Bir Meta sözcüsü Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Veri merkezlerimizden, bazı alanlarda sunucularda, raflarda ve veri salonlarımızda yerleşik sensörlerle yüksek frekansta önemli operasyonel verilere sahibiz” dedi. “Farklı iş yüklerini üstlenen her sunucu ve ağ cihazı, farklı miktarlarda güç tüketecek, farklı miktarlarda ısı üretecek ve veri merkezlerinde farklı miktarlarda hava akışı yapacaktır. Bizim [infrastructure] ekip, her sunucudan tüm verileri toplar ve ardından sunucularımızı ve raflarımızı veri merkezlerinde tahsis edebilen ve optimize etmek için iş yüklerini bu sunuculara gönderebilen AI modelleri geliştirir. [for] performans ve verimlilik.”

Elbette, şirketlerin veri merkezlerinin en iyi durumda kalmasını sağlamak için güvenlik dışında da motivasyonları var. Kesintiler pahalıdır ve giderek daha sık hale gelmektedir. 2020 yılına göre anket Bir BT danışmanlık firması olan IT Uptime Institute tarafından, veri merkezi sahiplerinin ve operatörlerinin üçte biri, son 12 ay içinde büyük bir kesinti yaşadığını kabul etti. Altı kişiden biri, kesintilerinin kendilerine 1 milyon dolardan fazlaya mal olduğunu iddia etti – 2019’da onda bir.

Meta, Texas ve Missouri’deki yeni projeler de dahil olmak üzere dünya çapında 20’den fazla veri merkezine sahiptir. tahmini toplamda 1,6 milyar dolara mal olacak. Bu arada Microsoft, 200’den fazla veri merkezini yönetiyor ve diyor öngörülebilir gelecek için her yıl 50 ila 100 yeni veri merkezi inşa etme hızında.

AI ayrıca, şirketler için bir başka çekici yön olan, normalde radarın altında uçan veri merkezlerinde enerji ve dolayısıyla maliyet tasarrufu için fırsatlar bulmayı vaat ediyor. 2018’de Google, DeepMind iştiraki tarafından geliştirilen AI sistemlerinin, veri merkezlerinin geçmiş enerji kullanımına kıyasla ortalama %30 enerji tasarrufu sağlayabildiğini iddia etti.

Yorum için ulaşıldığında, DeepMind, ilk duyurunun ötesinde paylaşacak güncellemeleri olmadığını söyledi. IBM ve Amazon, sorulara yanıt vermedi. Ancak hem Meta hem de Microsoft, artık benzer enerji ayarlama amaçları için AI kullandıklarını söylüyor.

Microsoft başlattı 2021’in sonlarında olağandışı güç ve su kullanım olaylarını ölçmek ve azaltmak için yapay zeka “anormallik algılama yöntemleri” veri merkezi, t kullanarakeleman veri elektrikli ve mekanik cihazlardan. Şirket ayrıca kullanıyor Güç ölçerlerle ilgili sorunları belirlemek ve düzeltmek için yapay zeka tabanlı yaklaşımlar veri merkezive boşa harcanan güç, ağ ve soğutma kapasitesini en aza indirmek için sunucuları yerleştirmek için ideal noktaları belirlemek.

Meta, soğutma amacıyla veri merkezlerine pompaladığı hava miktarını azaltmak için pekiştirmeli öğrenmeden yararlandığını söylüyor. (Yüksek düzeyde, pekiştirmeli öğrenme, bir sorunu deneme yanılma yoluyla çözmeyi öğrenen bir tür yapay zeka sistemidir.) Şirketin veri merkezlerinin çoğu, dış hava ve evaporatif soğutma sistemlerini kullanarak hava akışını optimize etmeyi yüksek bir öncelik haline getirir.

Azaltılmış çevresel ayak izi, enerjiyi düzenleyen AI sistemlerinin ek bir avantajıdır. Veri merkezleri, 2020 yılında küresel elektrik talebinin yaklaşık %1’ini tüketti ve tüm karbondioksit emisyonlarının %0,3’üne katkıda bulundu, binaen Çevre Araştırma Ajansı’ndan bir rapora. Ve tipik bir veri merkezi günde 3 milyon ila 5 milyon galon su kullanır, bu da 30.000 ila 50.000 kişilik bir şehirle aynı miktarda su kullanır.

Microsoft daha önce tüm veri merkezlerini 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiyle çalıştırmayı planladığını söylemişti. Meta, 2020’de başarıya ulaştığını iddia etti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/18/microsoft-and-meta-join-google-in-using-ai-to-help-run-their-data-centers/

Yorum yapın