Microsoft, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı siber savaşına nasıl yardımcı oluyor?


Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşındaki en büyük sürprizlerden biri, Ukrayna’nın Rus siber saldırılarını ne kadar iyi savuşturduğu oldu. Beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarından oluşan ad hoc gruplar, bazı ülkeler ve ABD hükümeti gibi yardımcı oldu.

Daha az bilinen, Microsoft da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerinin bu çabanın bir parçası olduğu. Bu yardım, tavsiye vermekten saldırıları belirlemeye, bunlar için düzeltmeler sunmaya ve Ukrayna’ya ücretsiz teknoloji ve güvenlik hizmetleri sağlamaya kadar uzanıyor.

Microsoft, yalnızca kuşatma altındaki bir ülkeyi saldırgan, daha güçlü bir komşuya karşı korumaya yardımcı olmaya çalışmıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik siber saldırıları da vahşi doğaya yayılabilir ve Microsoft teknolojisine güvenen kurum ve kuruluşlara zarar verebilir. (Rusya bu saldırılarla özel şirketleri de kasten hedef alabilir.)

Microsoft, Ukrayna’ya yardım ederek müşterilerine de yardımcı olur ve bu aynı zamanda iyi bir PR olur.

Peki Microsoft ne tür bir yardım sağlıyor ve size veya kuruluşunuza nasıl yardımcı olabilir? İşte bildiklerimiz.

Siber saldırılar, bilgi savaşı ve bulutun güvenliği

Nisan 2022’de Microsoft’un Dijital Güvenlik Birimi Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarına ilişkin 21 sayfalık bir genel bakış yayınladı o tarihe kadar ve Microsoft’un yardımcı olmak için neler yaptığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3685939/how-microsoft-is-helping-ukraine-s-cyberwar-against-russia.html#tk.rss_all

Yorum yapın