Microsoft hizmetleri, başarısız geniş alan ağı güncellemesinin ardından kesinti yaşıyorMicrosoft Corp. müşterileri, şirketin Azure, Teams ve Outlook dahil olmak üzere hizmetlerin yaklaşık üç saat boyunca kullanılamamasına neden olan yaygın bir kesinti yaşamasının ardından bugün pek memnun olmadı.

Kesinti, Microsoft Geniş Alan Ağı’nda 02:00 EST’de başlayan planlı bir güncellemeden kaynaklandı. göre bir Azure durum güncellemesi“Müşteriler, Genel Azure bölgelerindeki Azure kaynaklarına ve Microsoft 365 ve PowerBI dahil olmak üzere diğer Microsoft hizmetlerine bağlanmaya çalışırken ağ bağlantısıyla ilgili sorunlar yaşadı ve bu sorunlar ağ gecikmesi ve/veya zaman aşımları olarak ortaya çıktı.”

Microsoft, WAN güncellemesinde uygulanan değişikliği geri alarak bu sorunu giderdi. Azure hizmetleri 04:35 EST’ye kadar geri yüklendi ve diğer Microsoft bulut hizmetleri de aynı saatlerde geri yüklendi.

Planlanan güncelleme olması dışında kesintiye neden olan kesin sorun açıklanmadı. Microsoft 365 ekibi ve Microsoft’taki diğerleri, sorunu bir “ağ sorunu” olarak tanımladı.

Kesintinin ardından Microsoft, bir ön “Olay Sonrası İnceleme” hazırlamak da dahil olmak üzere bir takip yapmayı taahhüt etti. İnceleme, başlangıçtaki temel nedeni ve onarım öğelerini kapsayacaktır. Olayın derinlemesine incelenmesini de içerecek olan son inceleme 14 gün içinde tamamlanacak.

Ağ yönetim yazılımı şirketinin kurucu ortağı ve baş ürün sorumlusu Alex Hoff, “Microsoft hizmet kesintisi, birçok kişinin düşündüğünden daha yaygın bir olaydır” dedi. Auvik Ağları A.Ş., SiliconANGLE’a söyledi. “Çoğu kuruluş için, ağdaki değişiklikler günlük veya haftalık olarak gerçekleşir ve BT ekibi bu değişiklikleri her zaman tam olarak göremez.”

Hoff, ağ değişikliklerinin ve yapılandırmalarının belgelerinin genellikle eksik olduğunu veya güncellenmede önemli bir gecikme süresi olduğunu belirtti. “Bu, BT ekiplerinin ve ağ yöneticilerinin ağ çöktüğünde sorunları saptamasını ve düzeltmesini çok daha zorlaştırıyor.” ekledi.

Güvenli mesajlaşma platformunun CEO’su Matthew Hodgson elemanbunun Teams’in çöktüğü ilk sefer olmadığını ve işletmeleri hantal e-postalara geri dönmeye zorladığını söyledi – ancak bu sefer Outlook da başarısız oldu.

Hodgson, “Teams gibi merkezi platformları kullanmanın en büyük sorunlarından biri, çöktüğünde tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymanızdır: Kritik konuşmalarınız, tek bir başarısızlık noktasıyla tek bir sistemde rehin tutulmuştur.” açıkladı.

Fotoğraf: Georgetown Üniversitesi

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.

Kaynak : https://siliconangle.com/2023/01/25/microsoft-services-suffer-downtime-following-failed-wan-update/

Yorum yapın