Microsoft Geliri Yüzde 2 Arttı, Ancak Karı Yüzde 12 Düştü


Salı günü Microsoft, altı yılın en yavaş büyümesini bildirdi ve hem tüketiciler hem de işletmeler harcamaları frenledikçe daha geniş bir düşüşün devam edeceği konusunda uyardı.

Teknoloji devi, Aralık ayında sona eren üç aylık dönem için gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara ulaştığını söyledi. kar düştü yüzde 12 ile 16.4 milyar dolar.

FactSet’e göre her ikisi de Wall Street beklentilerinin altındaydı. Microsoft’un hisse fiyatı, büyük ölçüde bulut bilişim işi sayesinde mesai sonrası ticarette başlangıçta yüzde 4’ten fazla arttı, ancak Microsoft’un finans müdürü Amy Hood’un yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede yeni işlerin Aralık ayında yavaşladığını söylemesinin ardından bu kazançları kaybetti. . Şirket ayrıca, ticari müşterilerin yeni ürün satın alma konusunda temkinli olmaya devam etmesi nedeniyle, 31 Mart’ta sona eren mevcut çeyrekte büyümenin yavaşlamaya devam etmesini beklediğini söyledi.

Yatırımcılar, Microsoft’un bulut bilişim işini ve amiral gemisi bulut ürünü olan Azure’u şirketin geleceği açısından önemleri nedeniyle yakından izliyorlar. Ekim ayında şirket, yatırımcılara Azure’un büyümesinin çeyrekte yüzde beş oranında yavaşlamasını beklemelerini söyledi. Ancak Azure satış büyümesi, analistlerin korktuğundan daha iyi olan yüzde 31’e biraz daha az yavaşladı ve Akıllı Bulut olarak adlandırdığı genel segment, aşağı yukarı beklentilerle uyumlu olarak yüzde 18 arttı.

Bayan Hood, “Dünyadaki birçok bölgede güçlü uygulama gördük, ancak ABD’deki performans beklenenden daha zayıftı” dedi.

Şirketin yatırımcı ilişkileri başkanı Brett Iversen, Wall Street’in Microsoft’un performansından ekonomik sorunları ayırmaya çalıştığını söyledi. “Neyi kontrol edebileceğimize, yani uygulama tarafına odaklandık” dedi.

Geçtiğimiz birkaç ay Microsoft için çalkantılı geçti. Aralık ayında, video oyunu üreticisi Activision’ı satın almak için yaptığı 69 milyar dolarlık anlaşmaya ABD’deki düzenleyiciler itiraz etti ve geçen hafta yaklaşık 10.000 işçiyi işten çıkarmaya başladı.

Pazartesi günü Microsoft, ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka buluşlarının arkasındaki girişim olan OpenAI’ye büyük bir yeni yatırım yaptığını duyurdu ve yapay zekayı bir dizi Microsoft ürününe dahil etme planlarının sinyallerini verdi.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, şirketin yapay zekayı takip etmedeki aciliyetini vurguladı. “dalgayı yakalamak” için.

Şirketin, müşterilerin daha verimli çalışmasına yardımcı olarak uzun vadeli bağlılık oluşturmaya çalıştığını söyledi. Bulut bilgi işlemin çoğu genellikle müşterinin kullandığı bilgi işlem gücüne göre faturalandırıldığından, müşterilerin daha verimli olmasına yardımcı olmak kısa vadede Microsoft’un satışlarını azaltabilir. Ancak Bay Nadella, müşterilerin “daha azla daha fazlasını yapmasına” izin vermenin bulut bilişimin değerini kanıtlamaya da yardımcı olduğunu savundu.

En büyük yavaşlama, satışların yüzde 19 ve işletme gelirinin yüzde 47 düştüğü Microsoft’un kişisel bilgisayar işinden geldi. İş, pandeminin ilk bölümünde patlama yaşadı. Ancak dünya çapında yeni bilgisayarların sevkiyatı aylarca serbest düşüşe yakınve yeni bilgisayarlara yüklenen Windows işletim sisteminin satışları yüzde 39 düştü. Şirket, yatırımcılara yavaş PC talebinin devam etmesini beklediğini ve bunun daha çok pandemiden önceki gibi görüneceğini söyledi.

Microsoft geçen hafta işten çıkarmaları duyururken, işten çıkarma, emlak kiralama sözleşmelerini sona erdirme ve esas olarak Surface tabletleri ve dizüstü bilgisayarlarından oluşan “donanım portföyümüzde değişiklikler” yapma dahil olmak üzere yenileme maliyetlerinin 1,2 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Cihaz satışları geçtiğimiz çeyrekte yüzde 39 düştü ve bunlardan bazıları, Surface serisinde yeni ürünlerin piyasaya sürülmesindeki belirtilmemiş “yürütme zorluklarından” sorumluydu.

Bay Iversen, Bing arama motoru ve LinkedIn’i içeren şirketin reklam gelirinin beklenenden biraz daha kötü performans gösterdiğini söyledi.

Sonuçlar ayrıca, güçlü doların satış büyümesini yüzde beş puan düşürmesiyle, döviz dalgalanmalarından kaynaklanan maliyetlerin devam ettiğini gösterdi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/01/24/technology/microsoft-profit-drop.html

Yorum yapın