Microsoft, çalışan sendikalarıyla ilişki kurma sözü verdi


Microsoft, şirkette çalışan sendikalarıyla ilişki kuracağına söz verdi ve onların oluşmasını engellemeye çalışmayacak.

Microsoft başkanı Brad Smith, “Teknoloji sektörü de dahil olmak üzere, ülke çapındaki son sendikalaşma kampanyaları, bu sorunların kaçınılmaz olarak, potansiyel olarak bizimki de dahil olmak üzere daha fazla işletmeye dokunacağı sonucuna varmamıza neden oldu” dedi. Blog yazısı geçen hafta. “Bu, çalışanlarımız, hissedarlarımız, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımız için en iyi yaklaşımı proaktif olarak düşünmeye teşvik etti.”

Smith, Microsoft’un Avrupa genelindeki çalışma konseyleri ve sendikalarla olan mevcut ilişkilerine işaret etti, ancak iş yeri meseleleri konusunda ABD’deki işçi örgütleyicileriyle ilişki kurmaya gelince şirketin hâlâ “öğrenecek çok şeyi” olduğunu belirtti. Şirketin stratejisini tartışmak için son aylarda “önde gelen emek, iş dünyası ve akademik liderlerle” bir araya geldiğini söyledi.

ABD teknolojisi için yeni bir yön

MIT Sloan School of Management’ta profesör olan Thomas A. Kochan, Microsoft’un açıklamasını “cesur ve hoş bir taahhüt” olarak nitelendirdi.

“Bu, çoğu Amerikalı işverenin her türlü işçi örgütlenmesine direnmeye yönelik ani tepkisinden bir kopuşu temsil ediyor” dedi. “Bugünün işgücü sesini duyurmayı bekliyor ve daha iyi işçi/yönetim ilişkileri kurmak için yönetimle yapıcı bir şekilde çalışmak istiyor. Microsoft’un bu mantıklı yaklaşımı benimseyen ilk ama son hamle olmayan kişi olmasını umalım.”

Personelin örgütlenme hakkını tanıyan Microsoft’un duruşu, teknoloji endüstrisinde sendika baskısı ile karşı karşıya kalan, özellikle Apple ve Amazon’dan farklıdır. Apple’ın, ABD’deki çeşitli mağazalarda çalışanların sendikalaşmaya yönelik hamlelerini caydırmak için “sendika karşıtı” avukatlar tuttuğu bildiriliyor. Amazon, işçilerin bu yılın başlarında JFK8 tesisinde kayda değer bir seçim zaferi elde ettiği son aylarda depo personelinin organize ettiği sendikayı bozma iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3662813/microsoft-promises-to-engage-with-employee-unions.html#tk.rss_all

Yorum yapın