Michael Owen: NFT tweet’i, Reklam Standartları Kurumu ile iletişime geçtikten sonra silindi


Michael Owen
Michael Owen, futbol kariyeri boyunca 40’ı İngiltere forması olmak üzere 200’den fazla gol attı.

Eski İngiliz forvet oyuncusu Michael Owen, Reklam Standartları Kurumu tarafından temasa geçildikten sonra, değiştirilemez bir token (NFT) projesi hakkında bir tweet’i sildi.

42 yaşındaki Owen, geçen ay “Benim NFT’lerim ilk değerlerini kaybetmeyen ilk olacak” diye yazmıştı.

ASA’nın, tweet’in tüketicileri yanıltma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğü anlaşılıyor.

Owen ile temasa geçerek kaldırılmasını istediler, ki bu şimdi yapıldı.

ASA şu anda NFT reklamcılığını çevreleyen konulara ilişkin geniş kapsamlı bir inceleme yürütüyor.

NFT’ler, dijital dünyada diğer herhangi bir mülk gibi alınıp satılabilen, ancak somut bir biçimi olmayan türünün tek örneği varlıklardır.

İngiltere forvet oyuncusu Tammy Abraham ve Everton teknik direktörü Ashley Cole, NFT planlarının onaylarını da sildi, eski İngiltere kaptanı John Terry tarafından Şubat ayında başlatılan bir koleksiyon, önümüzdeki ay boyunca yüzde 90 oranında değer kaybetti.

Bu yılın başlarında Liverpool iki dijital koleksiyon kategorisi yarattı ve %95’i satılmamış olmasına rağmen, lansman kulüp için 1 milyon sterlinden fazla gelir sağladı.

‘Tabii ki para kaybedebilirsiniz’

Ile konuşmak Spor Masası podcast’i, Fairer Finance’in genel müdürü James Daley şunları söyledi: “Çok yeni ve düzenlemeye tabi olmayan bir şeyi araştırdığınızda ve ‘kaybedemezsiniz’ diyen futbolcularınız olduğunda, alarm zilleri yanıp sönüyor.

“Bu doğru değil – elbette para kaybedebilirsiniz. [Owen’s tweet] özellikle güvenilir ve tanınmış bir ünlüden inanılmaz derecede tehlikeli.”

NFT koleksiyonunu yayınlamak için Owen ile ortak olan blockchain teknoloji şirketi Oceidon’un kurucularından Andy Green, para kaybetmenin “olabileceğini” ekledi.

The Sports Desk podcast’ine de konuşan Green, Owen gibi bir yaratıcının Oceidon’un pazarında NFT’nin asla altına inemeyeceği bir taban fiyatla bir NFT projesi başlatabileceğini, ancak bu taban fiyatın yatırılan ilk miktardan daha az olabileceğini açıkladı.

Ancak Green, Owen’ın NFT projesinin öncelikle sınırlı sayıda bir hatıra koleksiyonu olduğunu ve fiziksel öğelerin ilişkili bir NFT ile verildiğini ve mülkiyetin blok zincirine kaydedildiğini vurguladı.

‘Zincir dışı koleksiyonlar’, Owen’ın kariyer hedeflerinin her birinin kişisel resimlerini ve benzersiz açıklamalarını sağladığı saatler ve gömlekleri içerecek.

Green, “Bu, bu teknolojiyi sunmanın farklı bir yolu” dedi. “Kariyerini, mirasını blok zincirinde özetlemeye çalışıyoruz.”

Green, Mayıs ayındaki tweet’ten sonra “çok fazla geri dönüş” olduğunu ve Owen’ın NFT koleksiyonunun 31 Mayıs’ta yayınlanması planlanmasına rağmen, Kasım’da başlayacak Katar’daki 2022 Dünya Kupası’na denk gelecek şekilde ertelendiğini söyledi.

NFT’ler nasıl çalışır?

Tablolar gibi geleneksel sanat eserleri, kesinlikle benzersiz oldukları için değerlidir, ancak dijital dosyalar kolayca ve sonsuz bir şekilde çoğaltılabilir.

NFT’lerle sanat eseri, satın alınabilen ve satılabilen bir dijital sahiplik sertifikası oluşturmak için ‘belirteçlenebilir’.

Kripto para biriminde olduğu gibi, blok zinciri olarak bilinen paylaşılan bir defterde depolananların kime ait olduğunun bir kaydı.

Kayıtlar, dünya çapında binlerce bilgisayar tarafından tutulduğu için sahte olamaz.

NFT’ler ayrıca sanatçıya, örneğin gelecekteki herhangi bir token satışından bir pay verebilecek akıllı sözleşmeler içerebilir.

BBC Çevresinde - SeslerBBC altbilgisinin etrafında - SeslerKaynak : https://www.bbc.co.uk/sport/football/61751366?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın