Metaverse’de bir hafta çalışmak göz yorgunluğuna, migrene neden oldu • The Register


Bazen, meta veri deposunda çalışmanın ne kadar rahatsız edici olacağı gibi, zaten şüphelenilen şeyi kanıtlamak için araştırma yapmak gerekir.

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir çalışma [PDF] tam da böyle bir amaca ulaşmak için, katılımcıları VR gözlüklerine yerleştirerek ve beş gün, günde sekiz saat kulaklıklarla ve sanal bir “ofis”le geçirdikleri süre boyunca kendi bildirdikleri fiziksel ve zihinsel durumlarının bir envanterini çıkararak.

Gerçek bir işten farklı olarak, katılımcıların kendi iş gündemlerini belirlemelerine izin verildi ve standartlaştırılmış görevleri yerine getirmediler, ancak yine de bunları üstlenmekte zorlandılar.

Kullanılabilirlik, hayal kırıklığı, kaygı, görsel yorgunluk, taşıt tutması ve ek kriterler ölçüldü ve sonuçlar kimseyi şaşırtmadı: “Çalışma, beklendiği gibi, VR’nin çoğu ölçümde önemli ölçüde daha kötü derecelendirmeler sağladığını ortaya koyuyor”, diyor çalışma.

Adil olmak gerekirse, Meta Quest 2 kulaklıkları ideal metaverse iş giysisi olmaktan uzaktır. Ekip, mümkün olan en iyi deneyimi sunmak yerine, fiziksel klavye/monitör kurulumunu taklit eden sanal bir ortam oluşturmak istediklerini söyledi.

Araştırmacılar, “VR teknolojisinin mevcut durumuyla, VR’de çalışmanın kullanıcı için zorlu olacağının farkındayız… Yine de, VR’de çalışmanın etkilerini ölçmek için değerli bir çaba olarak görüyoruz” dedi.

Özellikle, çalışma artan hayal kırıklığı ve kaygı, daha düşük algılanan üretkenlik ve refah duygularında bir azalma buldu. Fiziksel semptomlara gelince, küçük olduğu kabul edilen çalışma grubundan (16 kişi) iki katılımcı, bulantı, migren ve anksiyete nedeniyle ilk günden sonra çalışmayı bırakmak zorunda kaldı. Çalışmaya bağlı kalan katılımcıların yaklaşık yarısı, sekiz saat boyunca VR kulaklık takmanın bir sonucu olarak göz yorgunluğunu bildirdi.

Katılımcılar ayrıca VR’de daha düşük kullanılabilirlik puanları ve yazma hızının düştüğünü bildirdi. Bu, çalışmanın nasıl yürütüldüğü nedeniyle özellikle ilginç bir veri parçası: VR’de ve katılımcıların kulaklıksız çalıştığı bir hafta boyunca aynı klavye/izleme paneli kombinasyonu kullanıldı. Benzer şekilde, deneysel çalışma alanında görüntülenen sanal monitör, deneklerin gerçek dünya masalarında bulunan fiziksel monitörle aynı boyuttaydı.

Araştırmacılar, “Daha konforlu donanımların geliştirilmesi için daha gidilecek uzun bir yol olduğu açık” diye yazdı.

eğer Meta’nın deneysel kulaklıklar devam etmek için herhangi bir şey var mı, konfor ve VR ortak bir zemin bulmadan önce seyahat etmek için önemli bir mesafeye sahip. CEO Mark Zuckerberg’in bu hafta gösterdiği test modelleri, parlaklık ve çözünürlükte iyileştirmeler sağladı, ancak bu amaçlara ulaşmak için giyilebilirlikten fedakarlık etmek ve görüş alanını büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/22/working_in_the_metaverse_will/

Yorum yapın