Metaverse yasası ne olacak?


Metaverse, gerçek dünya gibi hissettiren çevrimiçi alanlar yaratmakla ilgilidir – insanlarla, nesnelerle ve işletmelerle etkileşime gireceğimiz, sosyalleşeceğimiz, çalışacağımız ve sanki bedenimizde varmış gibi işlem yapacağımız alanlar. Metaverse, kullanıcıları akıllı telefon ve PC ekranlarının düz arayüzlerinin ötesine, sürükleyici sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine götürecek. Bu alanların herhangi bir fiziksel varlığı olmayacak, ancak sihirlerinin anahtarı, gerçek dünyada herhangi bir yerde olabilecek birden fazla katılımcı için tek yerler olma yanılsaması olacak.

Hukuk her zaman yere bağlı olmuştur. Varsayılan olarak, bulunduğumuz yerin yasalarına bağlı olduğumuzu varsayıyoruz. Uluslararası ticaret ve internet, bizi aynı anda birkaç yerin yasalarını devreye sokan etkileşimlere alıştırdı. Peki ya bu sanal yerler? Onları hangi yasalar yönetecek? Metaverse patlaması devam ederken, dünyadaki yasal sistemler metaverse ile başa çıkmak için nasıl şekilleniyor?

Bağımsız siber uzay yok

İlk cevap, metaverse’in yasaların gözünde her gün kullandığımız internetten daha özel olmadığıdır. İnternet tarihine ilgi duyanlar, 1990’ların interneti çevrimdışı yasaların yargı yetkisinden arınmış bir alan ilan eden siber ütopyacılarını hatırlayacaktır. Elbette bu görüş hakim olmadı ve yasaların ötesinde olmak yerine, birden fazla yasanın aynı anda yargı yetkisini ileri sürdüğü bir ortam olduğu meta-verim için de aynı şekilde doğru olacaktır.

Avatarım meta veri deposunda başka bir avatara sanal bir ürün verirse, bu eylem diğer değerli şeylerin çevrimiçi aktarımlarıyla aynı kurallara tabi olacaktır. Eylem vergilendirilebilir, kısıtlanmış veya yasaklanmış olabilir. Hukuki etkiler yaratabilir veya bir sözleşmenin ifasını oluşturabilir. Üst üste binen – ve bazen çelişkili – kuralların metaverse öncesi çevrimiçi etkileşimlerimizde bile ne kadar geçerli olduğuna dair sorular basit olmaktan uzaktır: Bir ülkedeki bir kullanıcı tarafından başka bir ülkede işletilen bir platformda yayınlanan bir yorum, üçüncü bir ülkenin yasalarını ihlal edebilir veya sorumluluk bir başkasında. Olgun meta veri ortamına bakıldığında, meta veri ortamı ortamları sanal alanlarda toplu etkileşimlere olanak sağladığından, yetki alanlarındaki bu tür yasal zincirleme reaksiyon daha karmaşık hale gelecektir.

Yeni (sanal) özgürlük dereceleri

Meta evrenin potansiyeline inananlar için, meta evrenin yasaların gözünde yeni bir şey olmadığı yanıtı tamamen tatmin edici olmayabilir. Metaverse’de gerçek dünyada olduğu kadar hareket özgürlüğüne (ve daha fazlasına) sahip olacağız – oyuncuların şimdiye kadar yalnızca oyun dünyalarının kapalı oyun alanlarında sahip olduğu, ancak çok daha büyük bir sanal ağa açılan özgürlük türü. ortamlar.

Bu yeni özgürlükler özgürleştirici olacak ama aynı zamanda daha karanlık bir yanları olacak. Çevrimiçi bir çekimin sohbet akışına tanık olan herkesin bileceği gibi, çevrimiçi ortamlar engelleyicidir. İster tamamen anonim ister takma adlı avatarların arkasına saklansınlar, insanlar çevrimiçi ortamda kötü davranırlar ve metaverse’de daha kötü davranırlar – çünkü bunu yapmak için daha fazla özgürlüğe sahip olacaklardır. Meta veri deposu operatörleri için bu, bazı göz korkutucu zorluklar sunar: Bunun ne kadarını denetlemek zorundalar? Sadece pasif platformlar olduklarını iddia edebilirler mi yoksa göz açıp kapayıncaya kadar platformlarında kendiliğinden ortaya çıkan tüm davranışları kontrol edemezlerse kancaya mı takılacaklar?

Kendi kurallarınızı oluşturun

Eski moda hukuk ve hukuk sistemleri, çevrimiçi oynamak için her zaman kritik bir role sahiptir ve her zaman olacaktır, ancak teknolojik sorunlar genellikle en iyi teknolojik çözümlerle çözülür. Yapabildiğiniz yerde, yalnızca bir kural oluşturup kullanıcılara bunu izlemelerini söylemeyin, kuralı platformun işlevselliğine ekleyin. Basit bir örnek alın: bazı popüler metaverse platformlarında oturum açmak, giriş öğreticisinin size öğrettiği ilk şeylerden biri, rahatsız edici avatarları nasıl susturacağınız veya engelleyeceğinizdir. Meta veri tabanındaki kullanıcıları ve haklarını korumak için platformların kendi işlevlerine gömülü birçok benzer saldırının ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz.

Daha iddialı bir şekilde, meta veri deposu sanal alanları bir araya getirmekle ilgili olduğu için, operatörlerin kullanıcıların istikrarlı bir kimlik sürdürmelerini ve yanlarında görünümlerini ve işlevlerini tek bir platformdan koruyan sanal ürünleri (dijital spor ayakkabılar) taşımalarını sağlayan bir dizi kurala ihtiyacı olacak. bir sonrakine. Çevrimiçi yaşamımızın tamamen ademi merkeziyetçilik ve kullanıcı sahipliği ile ilgili olması gereken aşağıdan yukarıya Web 3.0 inancına abone olanlar için, bu kritik birlikte çalışabilirlik az sayıda teknoloji şirketi tarafından yukarıdan aşağıya kanunlaştırılmayacak, ancak anlaşma yoluyla ortaya çıkacaktır. Tıpkı ilk World Wide Web’in kullanıcı tarafından oluşturulan HTML web sitelerinden bir araya getirilmiş olması gibi, kullanıcıların meta veri deposunu kendilerinin oluşturmasını sağlayan açık protokoller.

Metaverse’nin bu merkezi olmayan vizyonunun teknolojik direklerinden biri olmak için açık bir rakip, zaten tamamen çevrimiçi olarak var olan ödemeleri mümkün kılan ve değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) ve dijital gayrimenkul gibi sanal varlıkların sahipliğini destekleyen blok zinciridir. Blok zincirlerin kendi hukuk sistemlerini oluşturduğunu söylemek doğru olmasa da, blok zincirlerinin yasal sistemlere olan ihtiyacı bir dereceye kadar atlayabileceği önermesinde pek çok gerçek vardır. Bitcoin’in öldürücü uygulaması, bir Bitcoin birimine sahip olmamın, yalnızca bu kripto para birimini bana atfedilen bir girdinin dağıtılmış defterindeki varlığına bağlı olmasıdır. Hukuk sistemleri, bir Bitcoin transfer edildiğinde ne olduğunu yasal mülkiyeti içeren bir işlem olarak yorumlayabilir ve yorumlamıştır, ancak bu yorumlar, en temel düzeyde ilgisizdir.

Gerçek dünya hukukunun uzun kolu

Dünyanın dört bir yanındaki milletvekilleri, metaverse’in ortaya çıkışını keskin bir gözle izliyor. Düzenleyicilerin gözde bir hedefi olan Meta’nın (eski adıyla Facebook) stratejik yeniden markalaşmasıyla her şeyin üstesinden gelmesi, düzenleyici kaşları yükseltmek için tek başına yeterli olacaktır, ancak Meta, metaverse için büyük bir iddiada bulunma konusunda yalnız değildir. Metaverse, yalnızca mevcut çevrimiçi deneyimlerde artan bir gelişme olarak değil, aynı zamanda akıllı telefonun halefi ve teknolojinin etkin olduğu yaşamlarımızda yeni go-to platformunu sunan akıllı telefonun halefi olarak büyük teknoloji oyuncularını cezbetmektedir. Metaverse daha merkezi olmayan, kullanıcı tarafından yönetilen bir alan olarak ortaya çıksa bile, onun öncülü, çevrimdışı yaşamlarımızın çevrimiçi alanlara giderek daha derin bir şekilde taşınması, son nesil teknoloji platformlarını rahatsız eden tüm yasal ve etik ikilemlerin olduğu anlamına gelir. gizlilikten siber güvenliğe, pazar gücüne ve özgür konuşmaya kadar yalnızca meta veri tabanında daha keskin bir şekilde büyüyecektir.

Öndeki yol

2022 itibariyle, metaverse için henüz erken günler. Evrensel, açık protokollerle bir araya getirilmiş tamamen sürükleyici bir çevrimiçi dünya ağı henüz gerçek değil. Büyük yatırımlara ve önde gelen teknoloji oyuncularının gözlerinin metaverse ödülüne sahip olduğuna dair açık işaretlere rağmen, yarış devam ediyor ve kazananlar ve kaybedenler bir süre daha bilinmeyecek. Mevcut yasaların meta veri tabanında neler olacağı hakkında söyleyecek çok şeyi var, ancak geçtiğimiz on yıllarda dönüştürücü teknolojinin her neslinde olanlara benzer şekilde, mevcut yasalar yetersiz bulunacak. olarak çevrimiçi alanların deneyimini derinleştirmede bir yerdeolabilecek çok sayıda insanla eşzamanlı etkileşimlerle herhangi bir yer, metaverse, yasaların çevrimiçi alanlar üzerinde bölgesel haklar iddia etme yeteneğini daha da test edecektir. Milletvekillerinin vazgeçmesini beklemeyin; birkaç ana akım kullanıcı, çevrimiçi yaşamlarının birincil ortamının kanunsuz bir metaverse olmasını isteyecektir. Hem yasa koyucular hem de operatörler için, meta veri deposu için doğru kuralların nasıl oluşturulacağı sorununu çözmek, başarısının en önemli olanaklarından biri olacaktır.Kaynak : https://forkast.news/what-will-be-the-law-of-metaverse/

Yorum yapın