Metaverse: İş için açık mı? | MIT Teknoloji İncelemesi


Metaverse, şirketlerin birleşme ve satın alma (M&A) stratejilerinin giderek artan bir parçası haline geliyor. Aralık 2021’de, Nike duyurdu spor giyim şirketinin metaverse tarafından sunulan olasılıkları keşfetmesine yardımcı olacağını umduğunu söylediği dijital tasarım stüdyosu RTFKT’yi satın alması. Ocak 2022’de, Microsoft duyurdu yazılım devinin “metaverse için yapı taşları sağlayacağını” umduğunu söylediği oyun geliştiricisi ve etkileşimli eğlence içeriği yayıncısı Activision Blizzard’ı satın alma planları.

Deneyimsel bir ortam olarak metaverse, tüketiciye yönelik düzeyde en belirgin olanıdır. Örneğin, lüks moda evi Gucci, oyun platformlarında ürün satmaya başladı. ünlü bir çantanın dijital versiyonu fiziksel modelden daha maliyetlidir. Canlı at yarışı geçmişine dayanan Stella Artois, Zed Run’da çalıştı Kentucky Derbisi ile çaprazlanan 3D Tamagotchi benzeri bir deneyim yaratmak için.

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), meta verinin öncüleri de başlangıçta Google Glass veya Oculus gibi gadget’lar aracılığıyla tüketicilere yönelikti. Ama bunlar hiçbir zaman tam anlamıyla tutmadı. Genişletilmiş gerçeklik, çalışanların temelde yeni şeyler yapmasına ve üretkenliği, işbirliğini ve verimliliği artırmasına izin vererek gerçek çekişi, üretim ve sağlık eğitimi gibi kurumsal ortamlarda elde etti. Aynı dinamikler metaverse çağına taşınıyor.

Ocak 2022’de, Hyundai, Unity ile ortak, bir 3D içerik üreticisi, uzaktan problem çözme, yeni tesislerin test çalıştırmaları ve tüketiciler için simülasyonlar sağlamak için bir meta fabrika için bir platform oluşturma planlarını duyurdu. BMW, yapay zeka şirketi Nvidia ile çalıştı demo dijital ikiz oluşturmak için 3D tasarım ekiplerinin ortak bir sanal alanda birden fazla yazılım paketinde aynı anda birlikte çalışmasına olanak tanıyan bir BMW üretim tesisi.

Fiziksel bir nesnenin gerçek zamanlı kopyaları olarak hizmet eden sanal temsiller olan dijital ikizler pazarı, 2025 yılına kadar 86 milyar dolara ulaşması bekleniyoriş danışmanlığı firması Grand View Research’e göre, Unilever, boeingve Siemens Enerji benimseyenler arasında.

Bir “sağlık metaverse” de şekilleniyor. 8chili—metaverse içerik oluşturma ve dağıtımı için temel altyapıyı oluşturan bir derin teknoloji şirketi—bir ortaklık başlattı Mart 2022’de dijital tedavi şirketi Aventyn ile sanal eğitim, hasta katılımı ve sağlık koçluğu sağlamak için bir sanal gerçeklik platformu geliştirmek üzere. Birleşik Krallık’ta, uzaktan ve artırılmış gerçeklik eğitim şirketi Virti, NHS birçok sağlık çalışanının farklı birimlere ve işlevlere geçmek zorunda kaldığı pandemi dönemi de dahil olmak üzere personeli eğitmek ve becerilerini geliştirmek.

Halihazırda yoğun bir blockchain kullanıcısı olan finansal hizmetler endüstrisi, meta veri tabanındaki ödemelere ve danışmanlık hizmetlerine olan ilgisini artırıyor. JP Morgan, Şubat 2022’de bir etkinlikte blockchain tabanlı sanal dünya Decentraland’da bir “salon” açtığında metaverse’e giren ilk büyük banka oldu. Wall Street bankası, metaverse’in göz sulandırabileceğine inandığını söyledi. 1 trilyon dolarlık yıllık gelir fırsatı tüm sektörlerdeki işletmeler için. JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon inanıyor kredi, ipotek ve kiralama sözleşmeleri gibi hizmetlerle sanal bir emlak piyasası ortaya çıkabilir.

Meta veri tüm sektörler için şirketlere COVID sonrası hibrit dünyada toplantıları, video konferansı, eğitimi ve daha geniş işgücü geliştirmeyi yönetme konusunda yeni fırsatlar sunuyor. Gelecekteki potansiyel açısından, küresel dijital hizmet sağlayıcısı Infosys inanıyor içerik oluşturma ve teslim alanı, metaverse için, kullanıcılar için “gerçeğe yakın deneyimler” sağlayacak olan tiyatroların, stüdyoların ve toplantı odalarının dijital ikizlerine atıfta bulunarak “muazzam yenilik ve rekabet” görecek. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates hesaplıyor sanal toplantılar önümüzdeki iki veya üç yıl içinde meta veri deposuna taşınacak—Meta ve Microsoft bunları zaten dahili olarak yürütüyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/27/1054974/metaverse-open-for-business/

Yorum yapın