Meta’nın ilk insan hakları raporu büyük ölçüde kendi kendini tebrik ediyor – Teknolojik Haberler


bugün meta piyasaya sürülmüş – şirketin sözleriyle – “içgörüleri ve eylemleri” içeren ilk yıllık insan hakları raporu [Meta’s] ürünler, ülkeler ve ortaya çıkan krizlere verilen yanıtlar konusunda insan hakları durum tespiti.” 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan 83 sayfalık rapor, Meta’nın yanlış bilgilendirme stratejisini savunurken, önyargılı içerik denetimi iddialarına değinmeden büyük ölçüde kendi kendini tebrik ediyor.

Düzenleyiciler ve sivil haklar grupları, yıllar içinde Meta’nın hem ABD’de hem de Myanmar gibi ülkelerde nefret söylemine karşı uygun önlemleri almadığını iddia etti. kullanıldı azınlıklara karşı şiddeti teşvik etmek. Meta’nın iş uygulamalarının çeşitli kaynaklardan suistimallerde rol oynadığına dair kanıtlar var. dijital kırmızı çizgi için ayaklanma ABD Capitol’de. Meta’nın kendisi bunu (bir dereceye kadar) kabul etti; dahili bir çalışma yürütülen aşırılık yanlısı gruplara katılan insanların çoğunluğunun bunu şirketin tavsiye algoritmaları nedeniyle yaptığını bulan şirket tarafından.

Şirkete üç yıl önce katılan Meta insan hakları direktörü Miranda Sissons’ın öncülük ettiği insan hakları raporu, çok az ifşaat içeriyor. Meta, sağlıkla ilgili yanlış bilgilendirme ve ortaya çıkan örtülü tehditlerle mücadele politikalarıyla ifade özgürlüğü ve güvenlik arasında bir “denge” kurulduğunu iddia ediyor. Raporda şirket ayrıca, gözlüklerden gelen verilerin bulutta nasıl saklanabileceği ve aranabileceği de dahil olmak üzere, fotoğraf ve video kaydedebilen gözlükleri olan Ray-Ban Stories ile ilişkili gizlilik ve güvenlik risklerini araştırıyor.

Ancak rapor – diğer konuların yanı sıra – Meta’nın ürünlerinin çoğu zaman kışkırtıcı içerikle boğulduğu Hindistan’da bugüne kadarki çabalarını örtbas ediyor. Wall Street Journal ve diğerleri göstermiştir. Meta, 2020’deki Hindistan operasyonlarının bir değerlendirmesini hukuk firması Foley Hoag LLP’den yaptırdı, ancak bugünkü rapor bu değerlendirmenin yalnızca bir özetini içeriyor ve Sissons, söz konusu Meta’nın tamamını yayınlamayı planlamadığını.

Özetle, Foley Hoag analistleri, Meta platformlarının “düşmanlığı, ayrımcılığı veya şiddeti teşvik eden nefretin savunulması” dahil olmak üzere “üçüncü şahısların neden olduğu göze çarpan insan hakları riskleriyle bağlantılı” olma potansiyeline dikkat çekiyor. Meta, önerileri incelediğini ancak henüz bunları uygulamaya kararlı olmadığını söylüyor; insan hakları grupları var sanık değerlendirmenin kapsamını daraltan ve tamamlanmasını geciktiren şirket.

Olarak Engadget Rapor ayrıca, insan haklarıyla ilgili olduğu ve giderek daha fazla tüyler ürperten bir alan olan metaverse’nin etkilerine girmekten de kaçınıyor. Raporlar, bugün Meta’nın ürünlerinde var olduğu şekliyle meta verinin – sosyal sanal gerçeklik deneyimlerinin bir karışımı – olduğunu öne sürüyor. cinsel saldırı ve ılımlılık sorun. Bir kurumsal bekçi köpeği belgelenmiş kadın düşmanı ve ırkçı yorumlar, çocuklar için yetersiz koruma ve mükerrer suçlular için kapıyı açık bırakan bir ihbar sistemi.

Meta, Endonezya, Sri Lanka, Kamboçya ve Myanmar da dahil olmak üzere son yıllarda faaliyetlerine ilişkin çeşitli geçici değerlendirmeler yaptırdı. yüksek profilli sızıntılar ve dinlemeler zararlı içerik dalgasını önleme konusunda ilerleme kaydettiğini göstermek için şirket üzerindeki baskıyı artırdı. Sissons anlattı CNBC Meta’da şu anda yaklaşık 100 kişinin insan haklarıyla ilgili konularda çalıştığını ve doğrudan denetlediği ekibin boyutunun sekiz kişiye ulaştığını söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/metas-first-human-rights-report-is-largely-self-congratulatory/

Yorum yapın