Meta, telsiz uygulaması üreticisi Voxer’a patent ihlali nedeniyle 175 milyon dolar ödeme emri verdi • Teknolojik Haberler


Teksas federal mahkemesindeki bir jüri, Çarşamba günü sunulan mahkeme belgelerine göre Meta’ya telsiz uygulaması şirketi Voxer’a 174.5 milyon dolardan fazla tazminat ödemesini emretti. İlk olarak Walkie Talkie uygulamasının yaratıcısı Voxer Meta’ya dava açtı (eski adıyla Facebook) 2020’de şirketi patentlerini ihlal etmek ve teknolojisini Facebook Live ve Instagram Live’a dahil etmekle suçladıktan sonra.

Voxer kurucusu Tom Katis, Afganistan’da Özel Kuvvetler İletişim Çavuşu olarak görev yaparken karşılaştığı savaş alanı iletişim sorunlarını çözmenin bir yolu olarak söz konusu patentleri 2006 yılında geliştirmeye başladı. Katis ve Voxer ekibi, canlı sesli ve görüntülü iletişimin iletilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi ve 2011’de Walkie Talkie uygulamasını başlattı.

Mahkeme belgeleri, Meta’nın uygulama başlatıldıktan kısa bir süre sonra potansiyel bir işbirliği hakkında Voxer’a başvurduğunu ve ardından Voxer’ın patent portföyünü ve tescilli teknolojisini teknoloji devine açıkladığını söylüyor. İki şirket arasındaki erken toplantılar bir anlaşmaya yol açmadığında Meta, o sırada kendi canlı sesi veya canlı video ürününe sahip olmamasına rağmen Voxer’ı bir rakip olarak tanımladı. Şirket daha sonra Walkie Talkie uygulamasının “Arkadaş Bul” özelliğine erişimi kaldırmak da dahil olmak üzere önemli Facebook bileşenlerine erişimini iptal etti.

Mahkeme belgelerinde, “Facebook, Voxer’ın Facebook platformunun temel bileşenlerine erişimini iptal etti ve 2015’te Facebook Live’ı ve ardından 2016’da Instagram Live’ı başlattı” dedi. “Her iki ürün de Voxer’ın teknolojilerini içeriyor ve patentlerini ihlal ediyor.”

Belgeler ayrıca Katis’in Şubat 2016’da Facebook Live’ın Voxer’ın patentlerini ihlal etmesi konusunu gündeme getirmek için Facebook Live’ın kıdemli bir ürün müdürü ile bir şans toplantısı yaptığını ve ardından Meta’nın Voxer’ın patentli patentli patentlerini kullanması konusunda Voxer ile bir anlaşma yapmayı reddettiğini söylüyor. teknolojiler. Meta daha sonra Kasım 2016’da Instagram Live teklifini başlattı.

Bir Meta sözcüsü, Teknolojik Haberler’a gönderilen bir bildiride iddialara itiraz etti ve davada sunulan kanıtların Meta’nın Voxer’ın patentlerini ihlal etmediğini gösterdiğini savundu.

Açıklamada, “Duruşmadaki kanıtların Meta’nın Voxer’ın patentlerini ihlal etmediğini gösterdiğine inanıyoruz” deniyor. “İtiraz da dahil olmak üzere daha fazla yardım istemek niyetindeyiz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/meta-pay-walkie-talkie-app-maker-voxer-175m-patent-infringement/

Yorum yapın