Meta, tekel olmadığını kanıtlamak için küçük rakip Dispo’yu mahkemeye çağırdı – Teknolojik Haberler


FTC’ye tekel olmadığını gösterme arayışında olan Meta, çok sayıda büyük teknoloji şirketini sular altında bıraktı. geçen ay mahkeme celbi ile. Ancak şirket görünüşe göre çok daha küçük “rakiplerden” de belgeler talep ediyor.

Fotoğraf paylaşım uygulaması Dispo, 23 Mart’ta şirketten kendi mahkeme celbi aldı. Mahkeme celbinde Meta, Dispo’nun dahili belgeleri için, “saatlik ve günlük bazda” kullanıcı ölçümleri de dahil olmak üzere, küçük şirketin kimi gördüğüne ilişkin belgeler için 36 ayrı talepte bulunuyor. kendi rekabeti ve “kullanıcılarınızın ürünlerinizin her birini kullanmasının birincil nedenlerine ilişkin değerlendirmenizi belirlemeye yetecek tüm belgeler”. Bazıları, herhangi bir kullanıcı gizliliği şikayeti talebi gibi, daha da uzaktadır.

Bu ayın başlarında Meta’nın avukatına yazdığı bir mektupta Dispo, şirketten mahkeme celbini geri çekmesini istedi. Şirket, Meta’nın satın alma belgelerini istemek gibi taleplerinin çoğunun Dispo için geçerli olmadığını ve yapılan taleplerin hala “aşırı derecede külfetli, aşırı, can sıkıcı ve rahatsız edici” olduğunu savunuyor.

Dispo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Liss, Teknolojik Haberler’a gönderdiği bir e-postada “25 çalışanımız var ve personelimizde avukat yok” dedi. “En hassas ticari sırlarımızı talep etmek, tartışılan yasal sorunun dışındadır.”

Teknolojik Haberler’ta şirkete karşı antitröst davasını analiz eden bir dizi yazan, vokal bir Meta eleştirmeni olan Liss, Dispo’nun kasıtlı olarak küçük şirketi evrak işlerine gömmeyi hedeflediğini savunuyor. Liss, Meta’nın mahkeme celbini “taciz edici ve korkutucu” olarak nitelendirerek, “30’dan az çalışanı, 25 milyon doların altında toplanan ve 6 milyonun altındaki indirme sayısıyla Dispo bir rakip değil” dedi.

YouTube yıldızı David Dobrik tarafından ortaklaşa kurulan bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Dispo, ilk olarak 2021’in başlarında başladı. Birçok popüler yeni fotoğraf uygulaması gibi, hızlı bir şekilde bir sonraki Instagram olarak selamlandı, listelerde tırmandı ve henüz beta aşamasındayken yatırımcıların ilgisini çekti . Ancak bir ay sonra şirket, rahatsız edici bir tartışmaya girdi. Cinsel saldırı iddiaları ortaya çıktı Dobrik’in yakın çevresinden bir üyeye karşı. Dobrik’in içerik sponsorlarının çoğu geri çekilirken Dispo’nun yatırımcıları da geri çekildi ve YouTube ünlüsü Mart ayında şirketten ayrıldı.

Dispo, Meta’nın FTC’nin antitröst davasıyla ilgili olarak gönderdiği en az 90 taraf dışı mahkeme celbinden sadece biri ve şimdiye kadar bir tane aldığı bilinen en küçük şirket. 22 Mart’ta Snap, LinkedIn, Pinterest, Match Group, Reddit, Twitter ve Oracle bir hakime sordu Meta’nın taleplerinin kapsamını ilgili şirketlerle sınırlandırmak ve Meta’nın şirket içi hukuk ekibinin, kendisine daha fazla rekabet avantajı sağlayabilecek hassas belgeleri incelemesini engellemek.

Teknoloji şirketleri koalisyonu, “Meta, taraf olmayanlardan son derece hassas malzemeler için olağanüstü geniş bir ağ oluşturuyor” dedi. Grup, Meta’nın kapsamlı taleplerinin milyonlarca belge üretmelerini gerektireceğini savundu – özel bir hukuk ekibine sahip bir şirket için bile ağır bir yük.

“Son derece külfetli olmanın yanı sıra, mahkeme celpleri de oldukça istilacı. Taraf Olmayanların fiyatlandırması, kullanıcı edinme ve rekabet stratejileri dahil olmak üzere istenen bilgi türleri, Taraf Olmayanların sahip olduğu rekabet açısından en hassas belgeler arasındadır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/meta-dispo-ftc-case-subpoena/

Yorum yapın