Meta, reklam sunma algoritmaları konusunda Adalet Bakanlığı’na dava açtı – Teknolojik Haberler


ABD Adalet Bakanlığı bugün ilan edildi Facebook’un ana şirketi Meta ile, Meta’nın Adil Konut Yasası’nı (FHA) ihlal ederek ayrımcı reklamcılık yaptığı iddia edilen bir davayı çözmek için bir anlaşma yaptığını bildirdi. Önerilen çözüm, davanın ilk açıldığı New York Güney Bölgesi’ndeki bir bölge yargıcının incelemesine ve onayına tabidir. Ama ilerlediğini varsayarsak, Meta söz konusu konut reklamları için yeni bir sistem geliştirmeyi ve FHA kapsamındaki maksimum para cezası olan yaklaşık 115.000 $ ceza ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

ABD Avukatı Damian, “Bir şirket, korunan özelliklere dayalı olarak kullanıcıları tamamen veya kısmen konut fırsatlarından mahrum bırakan bir teknoloji geliştirdiğinde ve kullandığında, tıpkı şirketlerin daha geleneksel reklam yöntemlerini kullanarak ayrımcı reklamcılık yapması gibi, Adil Konut Yasası’nı ihlal etmiş olur.” Williams yaptığı açıklamada. “Bu çığır açan dava nedeniyle Meta, ilk kez reklam dağıtım sistemini algoritmik ayrımcılığı ele alacak şekilde değiştirecek. Ancak Meta, algoritmik önyargılara karşı koruma sağlamak için dağıtım sistemini yeterince değiştirdiğini gösteremezse, bu ofis davaya devam edecek.”

Dava, Adalet Bakanlığı’nın FHA kapsamındaki ilk zorlu algoritmik önyargısıydı ve Meta’nın hangi Facebook kullanıcılarının konut reklamları alacağını belirlemek için kullandığı algoritmaların kısmen aşağıdaki gibi özelliklere dayandığını iddia etti. ırk, renk, din, cinsiyet, engellilik, aile durumu ve ulusal köken – tümü FHA kapsamında korunmaktadır. Akademik çalışmalar, Adalet Bakanlığı’nın 2020 yılı da dahil olmak üzere iddialarını destekleyen kanıtlar sağlamıştır. kağıt Facebook’un reklam platformundaki önyargıların sosyoekonomik eşitsizlikleri şiddetlendirdiğini gösteren Carnegie Mellon’dan.

Meta, Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma uyarınca, FHA korumalı özelliklere dayalı olarak diğer kullanıcılara “benzeyen” kullanıcıları bulmak için ayrımcı bir algoritmaya dayandığı iddia edilen Özel Reklam Kitlesi adlı konut reklamları için bir reklam aracı kullanmayı bırakacağını söyledi. . Meta ayrıca, bir basın açıklamasına göre, önümüzdeki altı ay içinde “konut reklamları için reklam dağıtım sisteminde kişiselleştirme algoritmalarının kullanılmasından kaynaklanan ırksal ve diğer eşitsizlikleri ele almak” için yeni bir sistem geliştirecek ve sistemi 31 Aralık’a kadar uygulayacak. 2022.

Bağımsız, üçüncü taraf bir gözden geçiren, Meta’nın yeni sisteminin şirket ve Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilen standartları karşılayıp karşılamadığını sürekli olarak araştıracak ve doğrulayacaktır. Meta, gelecekte herhangi bir hedefleme seçeneği eklemeyi planlıyorsa Adalet Bakanlığı’na haber vermelidir.

Adalet Bakanlığı, yeni sistemin ayrımcılığı yeterince ele almadığı sonucuna varırsa, uzlaşma sonlandırılacaktır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/meta-settles-lawsuit-with-justice-department-over-ad-serving-algorithms/

Yorum yapın