Meta, oyun geliştirme platformu Crayta’yı Facebook Gaming’in bulut akış hizmetine getiriyor – Teknolojik Haberler


Meta bugün, arkadaşlarınızla gerçek zamanlı olarak oyun oluşturmanıza ve oynamanıza olanak tanıyan bir oyun geliştirme platformu olan Roblox benzeri Crayta’yı Facebook Gaming’in bulut akış hizmetine getirdiğini duyurdu. Şirket, Crayta’nın kullanımı kolay bir geliştirici araç seti sağladığını ve ister mobil ister masaüstünde geliştiriyor olun oyun oluşturmayı daha erişilebilir hale getirdiğini söylüyor.

Şirket, Haziran 2021’de Crayta’nın arkasındaki stüdyo olan Unit 2 Games’i satın aldı. Anlaşmanın mali şartları açıklanmadı, ancak satın almanın bir parçası olarak Unit 2 Games ekibinin tamamı geldi. Crayta başlangıçta Google Stadia’ya özel olarak piyasaya sürüldü, ancak geçen yıl Epic Games Store’a sunuldu.

“Tarihsel olarak, böyle bir şeyin bu yüksek kaliteli 3B ortamda çalışmasını istiyorsanız, bunu bir tarayıcıda veya telefonlarda oluşturmak gerçekten zor olurdu, ancak bunu bulut altyapısıyla yapabilmek ve ardından tüm dünyaya gönderebilmek. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, lansmanla ilgili bir videoda, onu zaten bulutta oluşturduktan sonra ağ oldukça büyük bir ilerlemedir” dedi.

Crayta’yı Facebook Gaming’in bulut akış hizmetinde kullanıma sunarak, kullanıcıların oynamak için oyunu bilgisayarlarına indirmeleri gerekmez. Oynaması ücretsiz oyun geliştirme platformu, Facebook hesabı olan herkesin kullanımına açık olacak.

crayta

Resim Kredisi: Meta

“Bugün insanlar çoğu zaman metaverse’yi sanal ve artırılmış gerçeklikte sahip olabileceğiniz 3B deneyimler olarak düşünüyorlar, ancak bence Crayta’nın gösterdiği şey, bu tür deneyimleri her türlü 2B ortamda gerçekten kolayca oluşturabileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğinizdir. Zuckerberg, telefonlarda ve bilgisayarlarda sadece Facebook Uygulamasında dahil olmak üzere, ”dedi.

Şirket, Crayta’nın platformunun, kodlamaya veya diğer özel becerileri kullanmaya gerek kalmadan 15 dakika gibi kısa bir sürede basit bir çok oyunculu oyun oluşturmak ve yayınlamak için kullanılabileceğini belirtiyor. Platform, aynı anda 20 kişinin oyunlar üzerinde işbirliği yapmasına izin veriyor.

Crayta’nın Facebook Gaming’de piyasaya sürülmesi, Meta’nın meta veriye yönelik devam eden yatırımını temsil ediyor. Gerçek bir “metaverse” henüz mevcut olmasa da, bu moda kelime Zuckerberg ve Meta tarafından geçen yıl boyunca çokça kullanılıyor ve hatta son kurumsal marka değişikliğini körükledi. Bu yılın başlarında Meta yayınlandı. Reality Labs için finansal veriler Bölümü ilk kez ve geçen yıl 10 milyar dolardan fazla kaybettiğini ortaya koydu. Şirket, kayıpların bu yıl daha da artmasını beklediğini söyledi, bu da Meta’nın meta veriyi inşa etmek için harcayacak sonsuz paraya sahip olduğunu ve muhtemelen diğer küçük şirketlerin önüne geçmek için biraz zamanı olduğunu gösteriyor.

Zuckerberg, bugünkü duyurunun bir parçası olarak, Facebook Gaming’in bulut oyunları kataloğunun kullanılabilirliğini Batı Avrupa’ya genişlettiğini de açıkladı. Meta bunun şirket için atması gereken önemli bir adım olduğunu söylüyor ve aynı altyapının gelecekte Meta’nın platformlarında metaverse deneyimleri sunmada etkili olacağını belirtiyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/meta-game-development-platform-crayta-facebook-gaming/

Yorum yapın