Meta, hedeflenen konut reklamlarında ayrımcılık nedeniyle dava açtıMeta Platforms Inc., konut reklamlarıyla insanları hedef alan algoritmasının ayrımcılık yaptığı iddiaları üzerine bugün Adalet Bakanlığı’na dava açtı.

Şirket, Facebook’un “Özel Reklam Kitlesi” kapsamında belirli kullanıcıların ırk, renk, uyruk, posta kodu, engellilik, aile durumu ve cinsiyete göre reklamını yaptığına dair iddiaların ortaya çıkmasından sonra 115,054 dolar ödedi. Meta, hedefli reklam sistemlerini bundan böyle yalnızca Adalet Bakanlığının onayı ve mahkeme denetimiyle kullanmayı kabul etti.

ABD Avukatı, “Bir şirket, korunan özelliklere dayalı olarak kullanıcıları tamamen veya kısmen konut fırsatlarından mahrum bırakan bir teknoloji geliştirdiğinde ve uyguladığında, tıpkı şirketlerin daha geleneksel reklam yöntemlerini kullanarak ayrımcı reklamcılık yapması gibi, Adil Konut Yasası’nı ihlal etmiş olur” dedi. Damian Williams bir açıklamada. “Bu çığır açan dava nedeniyle Meta, ilk kez reklam dağıtım sistemini algoritmik ayrımcılığı ele alacak şekilde değiştirecek.”

Meta, Adil Konut Yasası standartlarını tekrar karşılayamazsa, tekrar mahkemeye götürüleceğini de sözlerine ekledi. Meta, kendi adına, şu anda “bir konut reklamının genel izleyicisinin yaşı, cinsiyeti ve tahmini ırk veya etnik kökeninin yaş, cinsiyet ve tahmini ile eşleşmesini sağlamak için çalışacak yeni bir makine öğrenimi teknolojisi kullanımı geliştirmekte olan bir basın açıklamasında” dedi. bu reklamı görmeye uygun nüfusun ırk veya etnik köken karışımı.

Şirket, reklamverenlerin hedeflenenle ilgili olarak zaten sınırlı olduğunu ekledi, ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti. Meta, sadece konut reklamlarında ayrımcılığa son vermekle kalmayacağını, bundan sonra istihdam ilanları ve kredi ilanları alanında da olmamasını sağlayacağını söyledi. Geçmişte, bir kadın belirli işler için hedeflenmemiş olabilir ve finansal olarak güvenli kabul edilmeyen kişilerin zaman çizelgelerinde kredi kartı reklamları görünmeyebilir.

Meta, bu yaklaşımı “reklamcılık endüstrisinde eşi benzeri olmayan” olarak nitelendirdi. Adalet meseleleri için “Benzer Kitleler”in yerini alan Özel Reklam Kitleleri emekli olacak ve makine öğrenimi devralacak. Yeni sistemin tamamlanması biraz zaman alacak, ancak bittiğinde, Meta ayrımcı olup olmadığını kontrol etmeye devam edecek. Sistem hatalarından ders çıkarabilmeli ve daha dengeli bir insan yelpazesine ulaşabilmelidir.

Fotoğraf: Dima Solomin/Sıçramayı kaldır

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/21/meta-settles-lawsuit-discrimination-targeted-housing-advertisements/

Yorum yapın