Meta, gençler üzerindeki zihinsel sağlık etkilerini bildiğini iddia eden davalarla karşı karşıyaMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Alexis Spence 11 yaşındayken, diğer kullanıcıların yaş algoritmasından kaçınması ve uygulamanın simgesini hesap makinesi olarak gizlemek için verdiği tavsiyelere uyarak gizlice Instagram’ı indirdi. Dikkatli ebeveynleri geceleri cihazlarını aldı, ebeveyn kontrollerini kurdu ve mesajlarını izledi, ancak Alexis hala bir bağımlılık geliştirdi, uykusuz geceler ailenin yüceltilmiş anoreksiya ve kendine zarar verme dediği bir beslemede gezinerek geçirdi.

Başlangıçta huysuz ve mesafeli biri oldu, ancak bu sonunda anksiyete, depresyon ve yeme bozukluğuna dönüştü. 15 yaşında intihar düşüncesiyle hastaneye kaldırıldı.

Şimdi 19 yaşında ve üniversitede ikinci sınıf öğrencisi, hala ciddi zihinsel sağlık sorunlarından kurtulmak için çalışıyor. Ancak, geçen yıl ifşaatçı Frances Haugen tarafından sızdırılan bir dizi şirket belgesi olan Facebook Belgelerini okuduğunda, Facebook’un uygulamalarının gençler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı dahili araştırmada kendini gördüğünü söyledi.

Belgeler arasında: Instagram’ın genç yetişkinler, özellikle de kadınlar arasında zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunduğunu gösteren çalışmalar. Önce bir slayt Wall Street Journal’ın bildirdiği, “her üç genç kızdan biri için beden imajı sorunlarını daha da kötüleştiriyoruz” dedi. (Facebook, geçen yılki kongre oturumlarından önce kendi iç bulgularını gösterdi.)

Spence, “Meta’nın sahip olduğu tüm bilgileri görmek ve geçmişime bakmak ve başıma gelen her şeyi hatırlamak – tam olarak ne olduğunu biliyorlardı” dedi.

Long Island’dan Spence ve ebeveynleri, bu hafta Meta’ya dava açan ve Facebook Belgelerine atıfta bulunarak şirketin yalnızca onları veya çocuklarını bağımlı hale getirmediğini, aynı zamanda yaratabileceği zararları bilerek yaptığını iddia eden bir davacı dalgası arasında yer alıyor. Davalar, tüketici ürünleri davalarında veya sigara davalarında daha sık görülen, ancak Silikon Vadisi için nispeten yeni olan Meta aleyhine suçlamalar getiriyor: şirketin kusurlu bir ürün ürettiği ve kullanıcıları çocuklara yönelik tehlikeleri konusunda uyarmadığı.

Sosyal Medya Mağdurları Hukuk Merkezi’ni kuran Spences’in avukatı Matthew Bergman, davayı asbest şirketlerine karşı dava açmak için harcadığı 25 yılla karşılaştırdı.

“Facebook Kağıtlarını okuduğumda, asbest şirketlerini koro çocuğu gibi gösterdi” dedi. “Güvensiz olduğunu bildiğiniz veya bilmeniz gereken bir ürünü üretmek bir şeydir; Ön kortekslerinin gelişmemiş olduğunu bilerek çocukları kasıtlı olarak bağımlı hale getirmek başka bir şey, yalnızca kârınızı maksimize etme niyetiyle.”

Spence ailesine ek olarak, sekiz farklı eyaletteki davacılar, Montgomery, Ala merkezli bir hukuk firması olan Beasley Allen tarafından temsil edilen Meta aleyhine 3 Haziran’dan bu yana federal mahkemede dava açtılar.

Bu davaların baş avukatı Joseph VanZandt, bu sekiz davanın sadece başlangıç ​​olduğunu söyledi; Firmanın önümüzdeki haftalarda çoğu çocukları uygulamaları kullanan ebeveynlerden gelen “düzinelerce” davacının dava açmasına yardımcı olacağını tahmin etti.

Daha önce e-sigara şirketi Juul’a dava açan VanZandt, “Bunu, tıpkı insanları yaralayan başka herhangi bir kusurlu tüketici ürününüz varmış gibi, kusurlu bir ürün olarak görüyoruz” dedi. “Bilinen bir risk var [children] bu platformları kullanmaları için ve bununla ilgili herhangi bir uyarı yok, ebeveynlerine herhangi bir uyarı yok.”

Bir Meta sözcüsü, aktif davayı gerekçe göstererek Spences’ın davası veya Beasley Allen tarafından açılan sekiz dava hakkında yorum yapmayı reddetti.

Sözcüye göre şirket, vücut imajı sorunları, yeme bozuklukları veya kendine zarar verme hakkında arama yapan veya bu konularda paylaşım yapan kullanıcılara uygulama içi kaynaklar sağlamak için kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortak çalışıyor. 2021’in ikinci çeyreğinde, şirket ayrıca rapor edilmeden önce kendine zarar verme ile ilgili içeriğin yüzde 96’sını kaldırdı. Ayrıca ebeveyn denetimlerini güçlendirdi ve küçük çocukların platformlarına katılmasını önlemek için AI kullanıyor.

Facebook ve Instagram’a katılmak için asgari yaş 13’tür. Ancak Spence ailesinin davası, Meta’nın “en azından kısmen e-posta hesabının gerçekliğini doğrulamadığını veya kontrol etmediğini, böylece milyonlarca genç için makul bir inkar edilebilirlik iddiasında bulunabileceğini iddia ediyor. on üç yaşından küçük uygulamasını kullanan çocuklar.” Alexis, 13 yaşından önce sahte bir e-posta adresi ve gelen kutusu olmayan bir okul e-postası kullanarak hesap oluşturabildi.

Facebook Belgelerindeki bir başka bulgu da, şirketin, gençlerin birden fazla hesap açmasını – genellikle ‘finstas’ olarak bilinen, sahte Instagram’ların kısaltması – büyüme için potansiyel bir itici güç olarak görmesiydi. Alexis’in birden fazla hesabı vardı ve Spences’in davasının iddia ettiği gibi, yalnızca zihinsel sağlık sorunlarını derinleştirdi. Finsta’sında, uygulamanın algoritmalarına daha fazla maruz kaldığını ve ana hesabını keşfettiklerinde bile kullanımını ebeveynlerinden gizleyebildiğini iddia ediyorlar.

Annesi Kathleen Spence’e göre, Alexis’in akıl sağlığı kötüleştikçe, ebeveynleri ve doktorları, sosyal medyanın etkilerini görmezden gelerek, sonuçsuz bir sebep aradılar.

“O zamanlar bunun bir sosyal medya ve Instagram sorunu olduğunu gerçekten bilmiyorduk” dedi. “Fakat kapalı kapılar ardında, Facebook’un belgeleri vardı: bu çocukların ne kadar bağımlı oldukları ve onları nasıl daha fazla bağımlı hale getirebilecekleri ve birden fazla hesaba nasıl sahip olabilecekleri.”

Kathleen Spence, “Facebook muhbiri Francis Haugen ortaya çıkana kadar aslında anlamaya, bakmaya ve ‘Vay, Alexis’le yaşadığımız şey buydu’ demeye başlamamıştık” dedi.

Haugen, geçen sonbaharda Kongre’den önce, Facebook’un, çocuklar da dahil olmak üzere kullanıcılarının güvenliğinden çok, kârlılığını önceliklendirdiğini ifade etti. Şirket, Haugen’in belgelerde belirtilen pek çok konuda çalışmadığını belirterek iddiaları şiddetle reddetti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, özellikle çocuk güvenliği alanında, bunu “boyamakta olan şirketin yanlış bir resmi” olarak nitelendirdi.

VanZandt, Facebook Belgelerinin firmasının davalarını oluşturmak için “inanılmaz derecede faydalı” olduğunu söyledi, ancak “burada tehlikede olan şeyin önemi, şirkete yapılan önemli keşifleri haklı çıkaracak” dedi. Çalışanlardan ifade almaya ve daha fazla dahili belgeyi incelemeye çalışacağını söyledi.

Bu ayki davalar, Meta’ya dava açmak için sızdırılan belgelere dayanan ilk dava değil. Connecticut’lı bir kadın olan Tammy Rodriguez, 11 yaşındaki kızı intihar ederek öldükten sonra Ocak ayında Meta ve Snap’e dava açtı.

Rodriguez’i de temsil eden Bergman, “Alexis’in davasıyla ilgili olağandışı olan tek şey, onun size bunu anlatmak için burada olması,” dedi.

Bergman, Kathleen Spence gibi ebeveynlerin “her şeyi doğru” yapabileceğini iddia etti, ancak belgeler sosyal medya şirketlerinin bunu yıkmak için çalıştığını gösteriyor.

Bergman, “Makul bir ebeveynin yapması beklenen her şeyi yaptı” dedi. “Ancak bu ürünler, Alexis’in aleyhine olacak şekilde, bu çabaları boşa çıkarmak için açıkça tasarlandı.”Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/10/meta-faces-lawsuits-mental-health/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın