Meta, Facebook’taki sahte ve alakasız incelemeleri çökertiyor – Teknolojik Haberler


meta fırlatma Facebook’taki incelemelerin gerçek satın alma deneyimlerine dayanmasını sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’nde güncellenmiş bir Topluluk Geri Bildirim Politikası. Şirket, kötü niyetli incelemelere karşı halihazırda adımlar atmış olsa da, yeni politika bu kuralları ve yönergeleri yazılı olarak ortaya koymaktadır.

Bir blog gönderisinde Meta, Facebook’taki işletmelerin incelemelerin, teşviklerin, ilgisizliğin, grafik içeriğin ve spam’in manipüle edilmesini yasaklaması gerektiğini söyledi. Bu yeni yönergeler, bir işletmenin sayfasında olumlu yorumlar bırakmaları için insanlara ödeme yapıldığı durumları ele almalıdır. Politika, insanların geri ödeme almanın bir yolu olarak sahte kötü yorumlar bıraktığı durumları da ele almalıdır.

Meta bir blog yazısında, “Topluluk Geri Bildirim Politikamız, tüm olumlu, olumsuz ve tarafsız geri bildirimler dahil olmak üzere Meta politikalarına uyan tüm bakış açıları için eşit ses sağlamayı amaçlamaktadır” dedi. “Böylece tüm olumlu ve olumsuz geri bildirimlere eşit davranıyoruz. Politika ihlalleri için incelenirken olumsuz geri bildirimleri daha fazla incelemeye tabi tutmuyoruz veya yayınlamadan önce geri bildirimleri herhangi bir şekilde değiştirmiyoruz.”

Meta, tüm geri bildirimlerin politikalarıyla uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olmak için otomatik teknolojiye ve insan gözden geçirenlere güvendiğini belirtiyor. Şirket, yaptırım mekanizmalarının yeni politikaların nasıl uygulanacağını öğrenmesinin biraz zaman alabileceğini, ancak makine öğrenimi modellerinin ve insan incelemelerinin fazla mesaiyi iyileştireceğini söylüyor.

Şirket, politika ihlallerini belirlemek için tespit ve yaptırımlarını iyileştirmeye devam edeceğini, ancak insanları şüpheli yorumları bildirmeye teşvik ettiğini söylüyor. Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayarak Facebook’ta şüpheli bir incelemeyi bildirebilirsiniz. İşletmeler, Ticaret Yöneticisi’ne erişerek ihlalleri bildirebilir.

Meta, “Sektör ve teknoloji geliştikçe tüm politikalarımızı oluşturuyor ve güncelliyoruz ve politikalarımızı yanıltıcı, yanlış ve kötüye kullanım amaçlı içerikleri platformlarımızdan uzak tutacak şekilde tasarlıyoruz” diyor. “İşimizin asla bitmediğini bilsek de, teknolojilerimizi topluluğumuz için güvenilir bir yer haline getirmeye kararlıyız.

Güncellenen politika, teorik olarak, Facebook’ta çok sayıda sahte incelemenin ele alınmasına yardımcı olmalıdır. platformu rahatsız etmeye devam etti bir süredir.

Güncellenen politika, Facebook’un geçen yıl platformunda sahte incelemeler yapan 16.000 grubu kaldırmasıyla geldi. Şirket, İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi’nin (CMA) müdahalesinin ardından kaldırmaları yayınladı.

O sırada sosyal medya devi, “önceki taahhütlerini yerine getirdiğinden emin olmak için platformlarında sahte ve/veya yanıltıcı incelemelerin ticaretinin yapılması, kaldırılması ve önlenmesi” için kullandığı sistemlerde daha fazla değişiklik yapmıştı. Sahte ve yanıltıcı incelemeleri teşvik eden, teşvik eden veya kolaylaştıran Facebook grupları ve Instagram profilleri oluşturan kullanıcıları askıya almak veya yasaklamak buna dahildir. Ayrıca, bu içeriğin algılanmasını ve kaldırılmasını iyileştirecek yeni otomatik süreçlerin tanıtımını da içeriyordu.

Facebook ayrıca insanların Facebook ve Instagram’da sahte ve yanıltıcı inceleme grupları ve profilleri bulmak için Facebook’un arama araçlarını kullanmasını da zorlaştırdı. Son olarak, şirketin bu değişikliklerin etkili bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak ve sorunların yeniden ortaya çıkmasını önlemek için özel süreçler uyguladığı söylendi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/meta-cracking-down-fake-irrelevant-reviews-facebook/

Yorum yapın